ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Νίκη για Σαπφώ, ποδαρικό με το αριστερό ο ΠΑΣ Λέσβου στη Β΄ Εθνική

Spread the love

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των ομάδων της Λέσβου στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της Β΄ Εθνικής που έγινε την Κυριακή.

Συγκεκριμένα, η Σαπφώ επικράτησε 3-0 του Ιάσωνα Ιλίου, σε αντίθεση με τον ΠΑΣ Λέσβου ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι στην ιστορία του στην Β΄ Εθνική, γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ολυμπιάδα Υμηττού. Ποδαρικό με το δεξί έκανε στη φετινή Β΄ Εθνική η Σαπφώ, που νίκησε 3-0 τον Ιάσωνα Ιλίου, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σπύρου Πιπερά σημείωσε και τα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος στο οποίο απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, δείγμα της καλής δουλειάς που έχει γίνει στην προετοιμασία με σκοπό η Σαπφώ να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, ωστόσο στην επανάληψη το σύνολο του Σπύρου Πιπερά κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις περισσότερες ευκαιρίες που δημιούργησε. H Σαπφώ βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο 56ο λεπτό με την Χατζηχαραλάμπους να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια ο Ιάσων Ιλίου προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, ωστόσο η αμυντική ικανότητα της Σαπφούς λειτούργησε εξαιρετικά, μην επιτρέποντας στην φιλοξενούμενη ομάδα να φανεί απειλητική για την εστία της Αψαθά. Τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών η Σαπφώ έκανε δύο τα τέρματά της, αυτή τη φορά με την Βούρου, η οποία κλείδωσε το τρίποντο για την γηπεδούχο ομάδα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Ασημίνου, η οποία διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο έτερος εκπρόσωπος της Λέσβου στον 4ο όμιλο της Β΄ Εθνικής ΠΑΣ Λέσβου ηττήθηκε με 2-0 από την Ολυμπιάδα Υμηττού στην Ηλιούπολη. Η ομάδα του Βαγγέλη Σπανού αδίκησε τον εαυτό της, αφού κάλλιστα θα μπορούσε να είχε φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Αθήνα αν είχε αξιοποιήσει καλύτερα τις φάσεις που δημιούργησε στο πρώτο μέρος κυρίως με την Χιωτέλλη. Το άγχος της πρεμιέρας σε συνδυασμό με κάποια λάθη που έγιναν στην άμυνα δεν επέτρεψαν στον ΠΑΣ Λέσβου να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Από την άλλη η Ολυμπιάδα Υμηττού είχε σε εκπληκτική μέρα την Ιωάννα Φυρογένη, η οποία σημείωσε και τα δυο γκολ, το ένα στο τέλος του πρώτου μέρους και το άλλο προς το φινάλε της αναμέτρησης, μπαίνοντας έτσι με το δεξί στο πρωτάθλημα. Στα αρνητικά ο τραυματισμός της γκολκίπερ του ΠΑΣ Λέσβου, Καλαϊτζή, που αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας την θέση της στην Γιοχάλα, η οποία ωστόσο αγωνίζεται σε άλλη θέση. Ο ΠΑΣ Λέσβου θα αναζητήσει βαθμούς στα επόμενα παιχνίδια, έχοντας θέσει ως στόχο την παραμονή στην κατηγορία.