ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ: “Χρυσές” οι Κοντού-Αναστασιάδου, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23!

Spread the love

Στην κορυφή του κόσμου ανέβηκε η Μυτιληνιά αθλήτρια του ΝΟΜ Μιλένα Κοντού, όπου μαζί με την συναθλήτριά της Ευαγγελία Αναστασιάδου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας Κ23, το οποίο διεξήχθη στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας.

Οι δυο φιλόδοξες και ταλαντούχες αθλήτριες, πραγματοποίησαν εντυπωσιακές εμφανίσεις καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης, φθάνοντας μέχρι τον τελικό στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών, εκεί όπου πραγματοποίησαν εξίσου καλή εμφάνιση. Συγκεκριμένα το ελληνικό πλήρωμα πήρε την πρώτη θέση κάνοντας μάλιστα παγκόσμιο ρεκόρ, καθώς τερμάτισε με χρόνο 6.50.13, αφήνοντας πολύ πίσω την δεύτερη Πολωνία, που τερμάτισε με χρόνο 6.52.72, ενώ πολύ μεγάλη ήταν η απόσταση από την τρίτη Ιταλία με το δικό της πλήρωμα να κάνει χρόνο 7.02.91.

Μιλένα Κοντού και Ευαγγελία Αναστασιάδου δείχνουν να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση με την μία επιτυχία να διαδέχεται την άλλη για τις δυο αθλήτριες που έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους για ακόμα περισσότερες επιτυχίες. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μιλένα κοντού πήρε συγχαρητήρια για την πρώτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23 από τον Περιφερειάρχη Βορείου Αιγαίου, Κώστα Μουτζούρη και τον Αντιπεριφερειάρχη Αθλητισμού, Δημήτρη Κουρσουμπά, οι οποίοι ευχαρίστησαν την Μιλένα που για άλλη μια φορά έκανε την Λέσβο να νιώθει περήφανη γι’ αυτό το λαμπρό αστέρι που γεννιέται στην ελληνική κωπηλασία.

Επίσης, στη διοργάνωση που διεξήχθη στη Βουλγαρία και ολοκληρώθηκε την Κυριακή, η Ελλάδα πανηγύρισε και άλλο ένα μετάλλιο. Αυτή τη φορά ήταν χάλκινο, με την Ευαγγελία Φράγκου να κατακτά την τρίτη θέση στον τελικό του σκιφ με 7:41.18. Το χρυσό πήγε στην Ελβετίδα Γιάνσεν (7:34.00) και το ασημένιο στην Μπέργκιν από την Ιρλανδία (7:37.72).

Στις υπόλοιπες ελληνικές παρουσίες, στο διπλό σκιφ γυναικών Κ23 οι Σοφία Δαλίδου-Γαβριέλα Λιόλιου τερμάτισαν στην έκτη θέση με 7:18.13.

6η θέση στον μικρό τελικό για τον Στράτο Τριανταφύλλου…

Την 6η θέση κατέκτησε στον μικρό τελικό ο Στράτος Τριανταφύλλου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23. Ο Μυτιληνιός αθλητής του Αίολου Παμφίλων αγωνίστηκε στο σκιφ ελαφρών βαρών και έπειτα από μεγάλη προσπάθεια κατάφερε να τερματίσει στην έκτη θέση με χρόνο 7:18.04 και κατετάγη 12ος στη γενική κατάταξη. Πάντα σε επίπεδο ανδρών στο αγώνισμα του διπλό σκιφ ελαφρών βαρών οι Νίκος Χωλόπουλος-Δημήτρης Παπάζογλου ήταν δεύτεροι στον «μικρό» τελικό, με χρόνο 6:18.82 και κατετάγησαν στην 8η θέση στο σύνολο.

Η τετράκωπος άνευ των ανδρών, με τους Δημήτρη Ζωγράφο-Παύλο Φαΐτα-Λεωνίδα Παλαιοπάνο-Λεωνίδα Τζουμέζη, κατετάγη στην 4η θέση στον «μικρό» τελικό με 5:56.53 και 10η στο σύνολο.