ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ: Θετικές εντυπώσεις άφησαν οι αθλητές της Λέσβου στην Β΄ φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος

Spread the love

Θετικές εντυπώσεις άφησαν οι αθλητές και αθλήτριες της Λέσβου που συμμετείχαν στην Β΄ φάση του 90ού πανελλήνιου πρωταθλήματος κωπηλασίας παίδων-κορασίδων, που διεξήχθη στην όμορφη Λίμνη της Καστοριάς, το διήμερο 20 και 21 Ιουλίου.

Στην εν λόγω διοργάνωση συμμετείχαν συνολικά 310 αθλητές και αθλήτριες από 28 σωματεία της χώρας, οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για μετάλλια και διακρίσεις. Από την Λέσβο συμμετείχαν έξι αθλητές και αθλήτριες που έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να διακριθούν, έχοντας την στήριξη των προπονητών τους Αρίστου Βογιατζή, Βασίλη Μαϊστρέλλη και Νικόλαου Σαμαρά. Από πλευράς μεταλλίων το δίδυμο Φιλίτσα Βερβέρη και Μαρία Σπανιόλα κατέκτησε την 2η θέση και συνάμα το ασημένιο μετάλλιο στο διπλό σκιφ κορασίδων, με τα δυο κορίτσια να ανεβαίνουν στο βάθρο έπειτα από μια εξαιρετική κούρσα την οποία έκαναν στο αγώνισμά τους.

Από κει και πέρα ο Παναγιώτης Αξαρλής μαζί με τον Παναγιώτη Μανωλάκα πήραν την 4η θέση στο διπλό σκιφ παίδων, ενώ την 10η θέση στην δίκωπο κορασίδων κατέκτησαν η Ασπασία Αγαθανάση και η Ζωή Κωστοπούλου