ΚΥΠΕΛΛΟ: Στον τελικό του κυπέλλου ο Αετός, 1-0 τον Όλυμπο

Spread the love

Ο Αετός προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Λέσβου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αιολικό, όπως είχε γίνει και πέρυσι.

Στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό που έγινε το απόγευμα της Κυριακής κάτω από δυνατή και συνεχή βροχόπτωση, η ομάδα των Λουτρών κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Όλυμπου με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Γιώργου Συβρή στο 33ο λεπτό, έπειτα από ωραία ασίστ του νεαρού Μανώλη Βόικου. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες με τις δυο ομάδες να είναι επηρεασμένες από τις 15 περίπου μέρες που πέρασαν από το τελευταίο επίσημο παιχνίδι που έδωσαν για το πρωτάθλημα. Ο Αετός, που εκτός από το γκολ είχε και ένα δοκάρι με τον Συβρή ένα λεπτό πριν σκοράρει ο ίδιος, δεν είχε την καλύτερη δυνατή απόδοση στον ημιτελικό, ενώ αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει από το 57΄ όταν σε εκείνο το σημείο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Αντώνη Καλαφάτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από την άλλη πλευρά ο Όλυμπος έδειξε ευθέως ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στον πρωταθλητή Αετό, με τις καλύτερές του στιγμές στο ματς να είναι το σουτ του Πολύζου στο 27΄ το οποίο μπλόκαρε ο Κουμπάς και το δοκάρι, στο δεύτερο ημίχρονο, με την κεφαλιά του Πολύζου έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χρυσάφη. Όπως και να ‘χει ο Αετός κατάφερε να πάρει την νίκη-πρόκριση στον τελικό, παραμένοντας μέσα σε όλους τους στόχους που έχει θέσει για φέτος.