ΛΗΜΝΟΣ: Πρεμιέρα με νίκες για τους γηπεδούχους

Spread the love

Με νίκες για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Λήμνου που περιελάμβανε συνολικά 21 τέρματα. Τα δυο φαβορί για τον τίτλο, Κεραυνός και Ηρακλής, μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, νικώντας Αργοναύτες (4-0) και Άρη Μούδρου (5-0) αντίστοιχα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Κάσπακας συνέτριψε 7-0 την ΑΕ Λήμνος, ενώ η Ηφαιστία πήρε άνετη νίκη απέναντι στον Φιλοκτήτη με σκορ 5-0.

Ηρακλής Ατσ. – Άρης Μ. 5-0

Ο Ηρακλής ξεπέρασε το σοκ του αποκλεισμού από το κύπελλο, νικώντας εύκολα 5-0 τον Άρη Μούδρου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Ατσικής ήταν συγκεντρωμένη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς, χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα. Το ημίχρονο βρήκε τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη σε γκολ των Δημήτρη Κρίκη στο 7΄ και Βέη στο 39΄. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών ο Γκαλιούρης χρίσθηκε σκόρερ για το 3-0, ενώ στο 73΄ ο Βέης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 79΄ ο Φώτης Κρίκης. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Ατσικής έχει επικίνδυνη έξοδο στην Μύρινα με αντίπαλο τον Κάσπακα.

Κεραυνός Αγ. Δημ. – Αργοναύτες 4-0

Με το δεξί μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα ο Κεραυνός καθώς επικράτησε 4-0 των Αργοναυτών που ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για 45 λεπτά. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου απέδειξε στο γήπεδο την ανωτερότητά της σαν ομάδα, συνδυάζοντας τη νίκη με μια καλή εμφάνιση. Οι γηπεδούχοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια 1-0 με γκολ που σημείωσε ο Τζανετάκος στο 30ό λεπτό. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Κεραυνός έκανε δυο τα τέρματά του με τον Ιωαννίδη. Ο Σκρέκας σκόραρε δυο φορές στο 84΄ και στο 89΄ κάνοντας το τελικό 4-0.

Κάσπακας – ΑΕ Λήμνος 7-0

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα για τον Κάσπακα που νίκησε με το ευρύ 7-0 την ΑΕ Λήμνος, στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού πέτυχε τα περισσότερα γκολ από κάθε άλλη ομάδα στην 1η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 2-0.  Τον χορό των γκολ για τον Κάσπακα άνοιξε στο 14΄ ο Κανταράς με τον Μαστρομιχαλάκη στο 25΄ να κάνει το 2-0. Στο δεύτερο μέρος ο Κάσπακας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πετυχαίνοντας το ένα γκολ μετά το άλλο. Στο 54΄ ο Πλαφάς έκανε 3-0 για να έρθει ο Τόπι να κάνει στο 65΄ το 4-0. Ο Μαστρομιχαλάκης με δυο γκολ στο 67΄ και στο 78΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0, κάνοντας προσωπικό χατ-τρικ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 85΄ ο Κεραμίδης, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 7-0.

Ηφαιστία – Φιλοκτήτης 5-0

Η Ηφαιστία με καλή ψυχολογία μετά τη νίκη-πρόκριση επί του Ηρακλή στο κύπελλο, έκανε ιδανική πρεμιέρα και στο πρωτάθλημα, νικώντας εύκολα 5-0 τον Φιλοκτήτη. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Τσαλίκης στο 19ο λεπτό. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε και το δεύτερο γκολ της Ηφαιστίας στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Μέχρι το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι έστειλαν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα ακόμα τρεις φορές, με τους Βότση, Βοσκόπουλο και Ξύδα να υπογράφουν τη νίκη της Ηφαιστίας με σκορ 5-0.