Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Με εκπλήξεις η α’ φάση του Κυπέλλου Λέσβου

Με εκπλήξεις,  ξεκίνησε η αγωνιστική περίοδος στην Λέσβο, με το Κύπελλο Λέσβου να κάνει σέντρα και να δίνει μια πρώτη γεύση στους φιλάθλους για το τι θα παρακολουθήσουν φέτος στο πρωτάθλημα. Την έκπληξη της α’ φάσης έκανε ο Ανδρονικάς κερδίζοντας τον «προβληματικό» Διαγόρα, ενώ μεγάλη έκπληξη θεωρείται και η νίκη του Οδυσσέα Ελύτη μέσα στον Παπάδο επί του Αρίωνα Π.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα επικράτησαν. Ο Αετός πέρασε διά περιπάτου από το Κάτω Τρίτος, 4-0 τον Αλκιβιάδη, ο Όλυμπος με το ίδιο σκορ συνέτριψε τον Παλλεσβιακό στην Αγιάσο, ενώ μεγάλη πρόκριση πήρε ο Αρίων Μ. μέσα στην Καλλονή επί του Απόλλωνα Δαφίων με 2-1 αλλά και ο Αιγέας που στην παράταση, πέρασε νικηφόρα από τον Μεσότοπο με 4-2. Περίπατο έκανε η Αναγέννηση Γέρας συντρίβοντας τον Πολιχνίτο με 5-0, ενώ τα Βασιλικά πέρασαν από την Φίλια με 3-2, στο μοναδικό παιχνίδι μεταξύ ομάδων της Β’ Κατηγορίας.

Να σημειώσουμε πως εκκρεμούν η αναμέτρηση του Αιγείρου με τον Ατρόμητο Ανεμότιας που θα γίνει την Κυριακή, ενώ δεν έχει οριστεί ακόμη το ματς του Αιολικού με την Προοδευτική. Στην επόμενη φάση το ματς που κυριαρχεί, είναι αυτό ανάμεσα στον Αρίωνα Μ. και τον Αιγέα.

Μεσότοπος Αιγέας 2-4 παρ.

Πολύ καλό παιχνίδι με αρκετό κόσμο στο γήπεδο Μεσοτόπου, στο οποίο εγκαινιάστηκε και ο νέος αγωνιστικός χώρος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Ανηφόρου, αλλά ο Αγκόλι με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη ο Μεσότοπος ήταν καλύτερος, είχε δοκάρια, έχασε πέναλτι με τον Ζαγκούλη να νικιέται από τον τερματοφύλακα του Αιγέα και δεν μπόρεσε να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια. Στην παράταση, αν και προηγήθηκε, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσατσάκης, ο Αιγέας «γύρισε» το ματς, με άλλα δυο γκολ του Αγκόλι και ένα αυτογκόλ και έτσι πήρε την πρόκριση.

Όλυμπος – Παλλεσβιακός 4-0

Παράσταση για ένα ρόλο το ματς στην Αγιάσο, με τον Παλλεσβιακό να έχει 2-3 απουσίες, αλλά να πραγματοποιεί πολύ κακή εμφάνιση, σε αντίθεση με τον Όλυμπο που μπορεί επίσης να είχε και αυτός κάποιες απουσίες, αλλά ήταν εξαιρετικός. Ο Πετρουζέλλης άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα, ωστόσο ο Τόρα αποβλήθηκε στο 30’ και άφησε την ομάδα της Αγιάσου με δέκα παίκτες. Αυτό αντί να ευνοήσει τους φιλοξενούμενους τους γύρισε μπούμερανγκ, με τους παίκτες του Παπαλόπουλου στην επανάληψη να κάνουν ό,τι θέλουν και να πετυχαίνουν άλλα τρία γκολ με τους Καλαφάτη, Βουρλή και Πετρουζέλλη και να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Αναγέννηση – Πολιχνίτος

Πολύ καλύτερη η ομάδα της Γέρας δεν άφησε περιθώρια στους Πολιχνιάτες, οι οποίοι έχουν φέτος μια εντελώς διαφορετική ομάδα, με αρκετά παιδιά από την ομάδα Νέων. Η ομάδα του Σπάρταλη, άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Τηνιακού, ο Παυλέλης έκανε το 2-0 και πριν το ημίχρονο ο Φωκιανός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Τοπάλι να κλείνει το σκορ ημιχρόνου στο 4-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές με τον Τ. Μανούσο απλά να διαμορφώνει το τελικό 5-0.

Απόλλων Δ. Αρίων Μ. 1-2

Μεγάλη νίκη μέσα στην Καλλονή, την οποία θα χρησιμοποιεί και ως έδρα, πέτυχε ο Αρίων Μ. στην «νέα εποχή» του, με τον Στέλιο Μουντανάρη να ξεκινά με το δεξί. Ο Απόλλων προηγήθηκε με τον Χατζηβαγιάννη, αλλά οι φιλοξενούμενοι πριν το ημίχρονο με τους Άνταμ και Νομίδη, γύρισαν το ματς και πήραν την πρόκριση.

Αρίων Π. – Οδυσσέας Ελύτης 0-2

Έκπληξη στον Παπάδο, με τον Οδυσσέα να φεύγει με το διπλό πρόκρισης και να αποκλείει την ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά, η οποία παρουσιάστηκε κακή και προβλημάτισε. Ο Πολύζος στα μισά του ημιχρόνου και σε διάστημα πέντε λεπτών σημείωσε τα τέρματα των νικητών που έδειξαν πως μόνο αμελητέα ποσότητα δεν θα είναι και φέτος.

Ανδρονικάς – Διαγόρας 2-1

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα του Διαγόρα ο Ανδρονικάς και τον απέκλεισε στην μεγαλύτερη έκπληξη της α’ φάσης. Οι φιλοξενούμενοι μετά από το «διαζύγιο» με τον Καρυπίδη, πήγαν χωρίς προπονητή σε ένα χωμάτινο γήπεδο και με δυο εβδομάδες προετοιμασία και φυσικά ηττήθηκαν.  Μέχρι να καταλάβουν πού βρίσκονται και να προσαρμοστούν οι του Διαγόρα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από δυο γκολ των αδερφών Μάκη και Γιώργου Σαμπάνη, που και φέτος θα αποτελέσουν την αιχμή του δόρατος στον Ανδρονικά. Στην επανάληψη ο Διαγόρας ήταν καλύτερος, έχασε αρκετές ευκαιρίες, μείωσε με τον Κουρμπανίδη, αλλά μέχρι εκεί…

Αλκιβιάδης Αετός 0-4

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι, με τον Αετό να περνά εύκολα από την έδρα του Αλκιβιάδη με 4-0. Ο Βέντος πέτυχε τα δυο πρώτα γκολ, το 3-0 έκανε ο Κροτσίδας και ο Βασιλέλης διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Να σημειωθεί πως στο ημίχρονο ο γιατρός του αγώνα αισθάνθηκε αδιαθεσία και αποχώρησε από το γήπεδο, με την έναρξη να καθυστερεί μέχρι να βρεθεί ο αντικαταστάτης του.

Φίλια Βασιλικά 2-3

Μεγάλη πρόκριση για τα Βασιλικά κόντρα στην καλύτερη Φίλια που δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες της σε γκολ και αποκλείστηκε. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τους Παναγιώτη και Άγγελο Αλεξίου, αλλά και τον Σανάι, ενώ η Φίλια μείωσε στο τέλος με τους Καλούλι και Πανταζή.