ΜΠΑΣΚΕΤ: Αιολικός για παραμονή στην Γ΄ Εθνική νίκησε 58-66 τον Φοίνικα στον Πειραιά!

Spread the love

Ο Αιολικός νίκησε τον Φοίνικα και στον Πειραιά με σκορ 58-66, έκανε το 3-1 στις νίκες και προκρίθηκε στην δεύτερη φάση των play out της Γ΄ Εθνικής, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας  την Νίκη Αμαρουσίου, η οποία προηγείται με 2-0 στις νίκες, οπότε θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια από τους αθλητές του Γιώργου Γκούμα προκειμένου να ανατρέψουν την σειρά, ώστε ο Αιολικός να παραμείνει στις εθνικές κατηγορίες.

Οι κυανόλευκοι πήγαν στον Πειραιά για να τελειώσουν την σειρά με τον Φοίνικα, χωρίς να χρειαστεί να δώσουν και τρίτο παιχνίδι. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα σε όλο το παιχνίδι και κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Αιολικός κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την έδρα του Φοίνικα, ο οποίος μετά από αυτή την ήττα υποβιβάστηκε στο τοπικό. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι αν και έμειναν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, εντούτοις στην συνέχεια κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, παίρνοντας καλές διαφορές στο ματς παρά την προσπάθεια του Φοίνικα να παραμείνει εντός διεκδίκησης της νίκης.

Στο τέταρτο και ασφαλώς πιο κρίσιμο δεκάλεπτο δεν παίχτηκε ποιοτικό μπάσκετ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν σε βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση. Ο Αιολικός χάρη στην εμπειρία κάποιων παικτών του και σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε, με την οποία μπλόκαρε τους παίκτες του Φοίνικα, κατάφερε να πάρει την νίκη με οκτώ πόντους διαφορά και παράταση για την παραμονή στην Γ΄ Εθνική. Έτσι βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα κυρίως από τους Νικολακόπουλο ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους, Ντουζίδη με 12, Τσιόγκα με 11 και Δεκαβάλα με 10 πόντους.

Από πλευράς Φοίνικα συγκλονιστικό ματς έκανε ο Γαβρίλης, ο οποίος σημείωσε τους 34 από τους συνολικά 58 πόντους της ομάδας του, παλεύοντας μόνος του στην επίθεση. Πλέον άπαντες στον Αιολικό στρέφουν το βλέμμα τους στην Νίκη Αμαρουσίου, η οποία είναι σαφώς πιο ποιοτική από τον Φοίνικα, ενώ έχει και το μαξιλαράκι του 2-0 στις νίκες.

Ακόμη να αναφέρουμε πως στο άλλο παιχνίδι των play out, ο γειτονικός ΦΟ Βροντάδου από την Χίο δεν κατάφερε να νικήσει τον Ποσειδώνα και στο Ψυχικό, γνωρίζοντας την ήττα με μόλις έναν πόντο διαφορά 74-73, με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί στο τοπικό πρωτάθλημα της Χίου, καθώς ο Ποσειδώνας έκανε το 3-1 στις νίκες και στην δεύτερη φάση θα αντιμετωπίσει το Πικέρμι με μειονέκτημα έδρας.