ΜΠΑΣΚΕΤ: Κυπελλούχος Λέσβου για πρώτη φορά ο Αρισβαίος Καλλονής!

Spread the love

Κυπελλούχος Λέσβου για πρώτη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε το βράδυ της Τετάρτης ο Αρισβαίος, νικώντας στον τελικό της διοργάνωσης  τον Αίολο με σκορ 61-53.

Αυτός ήταν γενικότερα ο πρώτος τίτλος για την ομάδα της Καλλονής στην μόλις δεύτερη παρουσία της σε τελικό κυπέλλου. Το παιχνίδι το οποίο παρακολούθησε αρκετός κόσμος, είχε αμφίρροπη εξέλιξη στην μεγαλύτερη διάρκειά του με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της χρονιάς στη Λέσβο.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα με τις δυο ομάδες να αστοχούν σε αρκετά σουτ δυο και τριών πόντων και τις άμυνες να είναι κυρίαρχες στον τελικό. Ο Αρισβαίος προηγήθηκε 15-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και 30-25 στο ημίχρονο χάρη σε πόντους, κυρίως από τους Σουλίκα και Καμινέλλη. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Καλλονής έτρεξε ένα μεγάλο σερί, βελτιώνοντας σημαντικά τα ποσοστά της στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +10 (43-33).

Ωστόσο ο Αίολος δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, αφού στο τέταρτο δεκάλεπτο με το που επανήλθε η βασική πεντάδα, η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου άρχιζε σιγά-σιγά να κατεβάζει τη διαφορά, ενώ έφτασε κάποια στιγμή να περάσει και μπροστά στο σκορ με σημαντικά τρίποντα του Γιώργου Μισαηλίδη. Κάπως έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ξανά με τον Αρισβαίο να σφίγγει σημαντικά την άμυνά του και σε συνδυασμό με κάποια σουτ από τα 6,75 μ., εκμεταλλευόμενος και την κούραση του αντιπάλου πήρε ξανά το προβάδισμα, το οποίο διασφάλισε στο τελευταίο ένα λεπτό, πανηγυρίζοντας τη νίκη και την κατάκτηση του πρώτου τροπαίου στην ιστορία του, που αποτελεί δικαίωση για όλους στον σύλλογο της Καλλονής.

Μετά το τέλος του αγώνα έγινε η απονομή στις δυο ομάδες, ενώ το κύπελλο στον Αρισβαίο και στον αρχηγό του, Κώστα Κοσμά, έδωσε ο νεοεκλεγείς Δήμαρχος Μυτιλήνης Παναγιώτης Χριστόφας και αμέσως ξεκίνησαν οι πανηγυρισμοί στο παρκέ από τους παίκτες της ομάδας και στην εξέδρα από τους φίλους του Αρισβαίου, που συμπαραστάθηκαν στην ομάδα σε αυτή τη μεγάλη στιγμή.