ΜΠΑΣΚΕΤ: Πρώτη θέση στο Βορειοανατολικό Αιγαίο για ΒΑΟΛ σε εφήβους-νεάνιδες

Spread the love

Τα σάρωσε όλα ο ΒΑΟΛ Χίου στην Β΄ φάση των πανελλήνιων πρωταθλημάτων εφήβων-νεανίδων που διεξήχθη το τριήμερο 31 Μαρτίου με 2 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης. Οι ομάδες του Μανώλη Χατζηλάμπρου κατέκτησαν τον τίτλο στο Βόρειο Αιγαίο, σημειώνοντας μόνο νίκες στα δυο τουρνουά.

Στους εφήβους ο ΒΑΟΛ κατέκτησε την πρωτιά, νικώντας στην πρεμιέρα την Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης με σκορ 63-56, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στην παράταση. Στο δεύτερο παιχνίδι η ομάδα της Χίου νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία τον Πράμνο Ικαρίας με σκορ 89-48, κλειδώνοντας την πρώτη θέση, την οποία κατέκτησε με την αξία της, μιας και έπαιξε το καλύτερο μπάσκετ από όλες τις άλλες ομάδες.

Επίσης η Αθλητική Λέσχη επικράτησε 82-46 του Πράμνου, κατακτώντας την τιμητική δεύτερη θέση. Πλέον ο ΒΑΟΛ θα αντιμετωπίσει το ισχυρό Ηράκλειο με φόντο την πρόκριση στο final-8 του πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων. Τώρα στις νεάνιδες το σύνολο του Μανώλη Χατζηλάμπρου κατάφερε και εκεί να πάρει την πρώτη θέση πετυχαίνοντας δυο νίκες, τόσο απέναντι στον πρωταθλητή Λέσβου, Αίολο Μυτιλήνης, τον οποίο κέρδισε έπειτα από μεγάλη μάχη με σκορ 42-39, όσο και κόντρα στην Αθλέων Σάμου, της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 52-46.

Η δεύτερη θέση κατέληξε στον Αίολο, που με την σειρά του νίκησε 40-35 την Αθλέων Σάμου. Όπως στους εφήβους έτσι και στις νεάνιδες ο ΒΑΟΛ θα βρει στον δρόμο τoυ μια κρητική ομάδα και συγκεκριμένα τον Ανδρογέα για μια θέση στο final-8 του πανελλήνιου πρωταθλήματος.