Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Προκρίθηκαν τα φαβορί

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις, διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο τα παιχνίδια της β’ φάσης του Κυπέλλου Λέσβου με τα φαβορί να επικρατούν και να συνεχίζουν στην διοργάνωση. Ο Αιολικός στο Στάδιο Μυτιλήνης δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στον Ατρόμητο Ανεμότιας κερδίζοντας με 5-1, ωστόσο πάει χωρίς «δυνατό» παιχνίδι  στον  αγώνα με τον Χαραυγιακό στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής την Κυριακή.

Στα Λουτρά ο Αετός πήρε την πρόκριση επικρατώντας 1-0 του Ανδρονικά, ενώ στην Καλλονή ο Αιγέας δεν άφησε περιθώρια στον Αρίωνα Μ. και με το 3-0 προκρίθηκε επίσης. Το Σάββατο, ο Όλυμπος είχε περάσει από την Θερμή νικώντας με 1-0 τον Οδυσσέα Ελύτη, ενώ με το ίδιο σκορ η Αναγέννηση Γέρας προκρίθηκε εις βάρος των Βασιλικών. Στα ημιτελικά προκρίθηκαν έτσι ο Αιολικός, ο Όλυμπος και η Αναγέννηση, ενώ την τετράδα θα συμπληρώσει ο νικητής του αγώνα του Αετού με τον Αιγέα που θα διεξαχθεί στα πλαίσια της γ’ φάσης.

Αιολικός – Ατρόμητος 5-1

Δεν αντέχει φυσικά σε ιδιαίτερη κριτική η αναμέτρηση  στο Στάδιο Μυτιλήνης, με τον Αιολικό να κερδίζει εύκολα την φιλότιμη ομάδα της Ανεμότιας. Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Παναγιώτη Κούμπα, γνωστός ως «κύμα»,  ο οποίος ήταν από τους πρώτους και  πιο ένθερμους υποστηρικτές του Αιολικού  και έφυγε πριν μερικές εβδομάδες από την ζωή, αλλά και στη μνήμη του νεαρού διαιτητή Ντοσίδη, που έχασε τελικά την μάχη, ενώ είχε καταρρεύσει κατά την διαδικασία αγωνιστικών τεστ.

Ο Αιολικός ξεκίνησε με την βασική του ενδεκάδα και μόλις στο 3ο ο Λαμπράκης κέρδισε πέναλτι, με τον Βεζυρτζόγλου να ευστοχεί για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα οΠαλαμουτσής χρίστηκε  σκόρερ με σουτ μετά από ασίστ του Βεζυρτζόγλου για το 2-0, ενώ μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, στο 40ό, ο Λαμπράκης και αφού η  μπάλα κόντραρε έγραψε το 3-0, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται πως η μπάλα είχε περάσει άουτ πριν την γυρίσει ο Διαμαντίδης. Στην επανάληψη ο Ατρόμητος κατάφερε σε μια από τις ελάχιστες επιθετικές του προσπάθειες να μειώσει, με τον Ελευθερίου να σεντράρει και τον Καλλιματζέρο με κεφαλιά να «κρεμάει» τον Ζαχαρή για το 3-1.

Στο 60ό ο Ποτουρίδης που είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο, έκανε το 4-1, ενώ ο Βαλιός μετά από κόρνερ στο 64ο διαμόρφωσε το τελικό 5-1 που έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ελέω Πάπαρη, ο οποίος έκανε πολλές και σημαντικές αποκρούσεις.  Στο ρεπορτάζ του Αιολικού να σημειώσουμε πως ο Κουκουρώνας αποτελεί παρελθόν από την ομάδα της Μυτιλήνης, καθώς η διοίκηση δεν έμεινε ευχαριστημένη από την μέχρι τώρα παρουσία του στην ομάδα, ενώ αντικαταστάτης του θα είναι ο Σωτήρης Αδαμόπουλος, 23χρονος αριστερός μπακ που έπαιζε στον Διαγόρα Βραχνεικών και προπονείται από την περασμένη εβδομάδα με την ομάδα.

Αετός Ανδρονικάς 1-0

Δυσκολεύτηκε ο Αετός απέναντι στην ομάδα των Παρακοίλων, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει την πρόκριση με το 1-0. Ο Κροτσίδας ήταν ο παίκτης που σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 21ο, με τον Αετό να έχει τον έλεγχο αλλά να μην μπορεί να «καθαρίσει» το ματς, που μέχρι το τέλος ήταν στο ρευστό 1-0. Ο Ανδρονικάς έδειξε καλά στοιχεία και σίγουρα θα παρουσιαστεί δυνατός και φέτος στοχεύοντας σε μια εύκολη παραμονή. Η ομάδα των Λουτρών θα αντιμετωπίσει στην γ’ φάση τον Αιγέα, για την πρόκριση στα ημιτελικά, ενώ στα αξιοσημείωτα οι γεμάτες κερκίδες του γηπέδου.

Αρίων Μ. – Αιγέας 0-3

“Ο νέος μπορεί να είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς”, λέει μια σοφή λαϊκή ρήση και αυτό επιβεβαιώθηκε πλήρως στο παιχνίδι της Καλλονής, όπου ο Αιγέας πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αρίωνα.  Αν και περιμέναμε ντέρμπι, οι Πλωμαρίτες μόλις στο 15ο είχαν πάρει ήδη προβάδισμα δυο τερμάτων, με τους Πρωτούλη και Αγκόλι να σκοράρουν, ενώ είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στην επανάληψη απλά ο Αγιακάτσικας διαμόρφωσε το τελικό 0-3 και έτσι η ομάδα του Χατζέλλη θα παίξει με τον Αετό στα Λουτρά για την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Οδυσσέας Ελύτης – Όλυμπος 0-1

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, ο Όλυμπος πήρε την πρόκριση με αντίπαλο τον Οδυσσέα Ελύτη στο Ενωσιακό της Θερμής. Η ομάδα του Παπαλόπουλου ήταν καλύτερη, έχασε σωρεία ευκαιριών, σκόραρε με τον Πετρουζέλλη με πέναλτι και θα μπορούσε να έχει καθαρίσει νωρίτερα το ματς αν οι παίκτες της ήταν πιο προσεκτικοί. Από την άλλη ο Οδυσσέας πάλεψε, έμεινε στο παιχνίδι μέχρι τέλους, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει και δεύτερη έκπληξη, μετά την πρόκριση κόντρα στον Αρίωνα Π.

Βασιλικά Αναγέννηση 0-1

Παραλίγο να γίνει η έκπληξη εδώ, με την έννοια πως τα Βασιλικά μέχρι το 85ο κρατούσαν το μηδέν και έστελναν το ματς στην παράταση. Μπορεί τις δυο ομάδες να χωρίζει μια κατηγορία, ωστόσο ο κακός αγωνιστικός χώρος του Σταδίου Πολιχνίτου δεν επέτρεψε στους Γεραγώτες να μετουσιώσουν την υπεροχή τους αυτή σε γκολ, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος σχεδόν. Τελικά ο Χρυσάφης έδωσε την λύση και η ομάδα του Σπάρταλη απέφυγε τα χειρότερα, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά.