ΤΕΝΙΣ: Έπεσε η αυλαία στο 14ο διεθνές τουρνουά U18

Spread the love

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το διεθνές τουρνουά τένις U18, το οποίο φιλοξενήθηκε για 14η συνεχόμενη χρονιά στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Λέσβου. Ήταν επτά μέρες γεμάτες τένις με όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που συμμετείχαν σε αυτή τη μεγάλη διοργάνωση να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, σε μια προσπάθεια να διακριθούν και να συγκεντρώσουν αρκετούς βαθμούς, αφού το τουρνουά είναι σημαντικό στην παγκόσμια κατάταξη. Οι τελικοί στα μονά αγοριών-κοριτσιών πραγματοποιήθηκαν την περασμένη Κυριακή. Νικητής αναδείχθηκε ο αθλητής Bora Bakici από την Τουρκία, κερδίζοντας στον τελικό τον Έλληνα Ανδρέα Πολυχρονόπουλο με σκορ 6-1/7-5. Στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέκτησε μια αθλήτρια επίσης από την Τουρκία, η Simay Keles, η οποία νίκησε την Ελληνίδα Αλεξάνδρα Μάγια με σκορ 6-0/6-1. Στα διπλά των κοριτσιών, οι τελικοί των οποίων έγιναν μια μέρα νωρίτερα, την πρώτη θέση κατέλαβαν η Αλεξάνδρα Μάγια και η Simay Keles, νικώντας στον τελικό το δίδυμο Θεοδώρα Κούσιου και Μαρίζα Τσιρώνη με σκορ 4-6, 7-5 και 10-6. Σε ό,τι αφορά τον τελικό των αγοριών εκεί νικητές αναδείχθηκαν οι αθλητές από την Τσεχία Jan Frohlich και Max Frohlich με σκορ 6-3, 7-6 απέναντι στους Έλληνες Ανδρέα Πολυχρονόπουλο και Βίκτωρα Καλαϊτζή.

Τέλος να αναφέρουμε πως τις απονομές έκαναν ο Αντιπεριφερειάρχης Μεταναστευτικής Κρίσης και Αθλητισμού Δημήτρης Κουρσουμπάς, ο εκπρόσωπος του Δήμου Μυτιλήνης Παναγιώτης Ζαφειρίου, ο υπεύθυνος δικτύου της COSMOTE στη Μυτιλήνη Στρατής Παπαμακαρίου, η οποία ήταν ξανά ο μεγάλος χορηγός, και ο εκπρόσωπος της ITF, Θανάσης Ζαννιάς.