Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Τον λύγισε ο Ολυμπιακός

Το έργο του ήταν εξαρχής δύσκολο. Αυτό επαληθεύτηκε και στο παρκέ του κατάμεστου – για ακόμη μια φορά – κλειστού «Νίκος Σαμαράς», όπου ο Ήφαιστος δεν κατάφερε να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα του στο γήπεδό του στην Λήμνο με 53-73.

Οι ερυθρόλευκοι, που είχαν αρκετούς φιλάθλους στο πλευρό τους και γνώρισαν αποθεωτική υποδοχή με την άφιξή τους στο γήπεδο της Λήμνου, δεν δυσκολεύτηκαν να καταβάλουν την αντίσταση των γηπεδούχων. Από την άλλη, τόσο η αστοχία έξω από τα 6,75, όσο και η πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία του Ολυμπιακού, δεν επέτρεψε στον Ήφαιστο να κυνηγήσει κάτι καλό από την αναμέτρηση.

Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο, που δημιούργησαν μια διαφορά 10 πόντων, την οποία κατάφερε να μαζέψει ο Ήφαιστος, φτάνοντας την διαφορά στους 2 πόντους λίγο πριν τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι ερυθρόλευκοι, με τον εμβληματικό αρχηγό τους, Βασίλη Σπανούλη, και τον Γιώργο Πρίντεζη ανέβασαν και πάλι την τιμή της διαφοράς, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +9 και το σκορ στο 32-41.

Η διαφορά αυξήθηκε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, χάρη στην ασφυχτικά πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων που δεν έδωσαν εύκολα σουτ στην ομάδα του Μανωλόπουλου, με την ομάδα του Μπλατ να «ξεφεύγει» με 16 πόντους. Τυπικής διαδικασίας το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό και τον Ήφαιστο να τρέχουν από ένα επιθετικό σερί ο καθένας, και το τελικό σκορ να βρίσκει τον Ολυμπιακό νικητή, και τον Ήφαιστο στο -20 από τους νικητές.

Μετά το παιχνίδι αυτό, ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του, φτάνοντας στο 15-1, με τον Ήφαιστο να υποχωρεί στο 8-8. Γοντίκας και Σμιθ ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος ο Λε Ντέι.