Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Άσφαιρη ισοπαλία για Οδυσσέα Ελύτη και Αστέρα Νίκης

Spread the love

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στο Νότιο Όμιλο της Β΄ Κατηγορίας ανάμεσα στον Οδυσσέα Ελύτη και τον Αστέρα Νίκης, που έμειναν στο στείρο 0-0.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τις άμυνές τους και στην επίθεση να χτυπούν κυρίως με αντεπιθέσεις. Ελάχιστες οι καλές στιγμές μπροστά από τις δυο εστίες με τον Αστέρα Νίκης να έχει δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Καφαλούκο. Από πλευράς Ελύτη καλύτερες φάσεις δυο σουτ του Καλουτζή, με το πρώτο να σταματά στον Νησιώτη και το δεύτερο να περνάει ξυστά από το δοκάρι. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Οδυσσέας Ελύτης παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, κρατώντας την απόσταση του ενός βαθμού από τον δεύτερο Αστέρα Νίκης.

Στα άλλα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου ΑΟ Βασιλικών και Δόξα Λέσβου μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-1 με τον Νικέλλη να δίνει το προβάδισμα στον ΑΟΒ και τον Γιαννή να ισοφαρίζει για την Δόξα Λέσβου. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με τον Ασβεστά, όμως η Δόξα είχε ξανά την δική της απάντηση με τον Γιαλαμαδάκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο δοκάρια με τους Χονδρό και Κανόγλου. Από κει και πέρα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πέρασε ο Ταξιάρχης, που νίκησε στο γήπεδό του 3-0 τον Αετό Β΄. Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η ομάδα του Μανταμάδου πήρε τους τρεις βαθμούς με τον Σταμάτη να βρίσκει δίχτυα δυο φορές, τη μια από το σημείο του πέναλτι και τον Ψωμά να γράφει το τελικό 3-0.

Στον Βόρειο Όμιλο έπεσε η αυλαία στον πρώτο γύρο με την Καλλονή να ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια χειμώνα, παίρνοντας τον άτυπο τίτλο. Η ομάδα του Σταύρου Μόλβαλη ξεπέρασε και το εμπόδιο του Παπανικολή με 3-1. Το ημίχρονο έληξε 2-1 υπέρ των γηπεδούχων που βρήκαν δίχτυα με τους Γκιάτα και Καραμήτρο. Το γκολ του Παπανικολή πέτυχε ο Πέττερ. Τη νίκη για την Καλλονή σφράγισε στο δεύτερο ημίχρονο ο Χατζηκυριάκος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Η Άναξος μετά από δυο συνεχόμενα στραβοπατήματα επέστρεψε στα τρίποντα 4-1 τον Μακαρέα. Η ομάδα της Άγρας έκανε το λάθος να προηγηθεί με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παντελή Χυδεριώτη, καθώς στη συνέχεια η Άναξος κυριάρχησε στο γήπεδο πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με τους Άνταμ Σουλεϊμάνα, Δελάγα, Γιουντέρη και Κασόγκο.

Τέλος, στο σερί των νικών που είχε χτίσει στις τελευταίες αγωνιστικές ο Μεσότοπος έβαλε ο Καραβαγγέλης, που τον κέρδισε εύκολα με 5-1. Οι φιλοξενούμενοι, αν και άνοιξαν πρώτοι το σκορ με τον Ζαμπαρά, εντούτοις στην συνέχεια ο Καραβαγγέλης κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, φθάνοντας στην νίκη με σκόρερ τους Γιώργο Βελούτσο, Αντώνη Γιαζιτζόγλου, Γιώργο Μαμάκο δυο φορές και Συμεών Μαμάκο

Τέλος, στο γήπεδο Πέτρας ο Αχιλλέας εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Ορφέα Άντισσας και νίκησε με σκορ 5-2. Παρόλα αυτά ο Ορφέας κατάφερε να ανοίξει πρώτος το σκορ με το αυτογκόλ του Ντούρτσε, ωστόσο η απάντηση από πλευράς Αχιλλέα ήταν άμεση με τον Ρενάτο Ράμα να ισοφαρίζει σε 1-1. Η ομάδα της Άντισσας πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Θεολόγο Σάββα, όμως πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος ο Αχιλλέας ανέτρεψε πλήρως το σκορ με τους Μαζάρι με πέναλτι και Ντάνι.

Στην επανάληψη η ομάδα της Πέτρας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με σκόρερ ξανά τους Ρενάτο Ράμα και Ντάνι με τον πρώτο να έχει και δοκάρι. Ακόμη να σημειωθεί πως ο Φώτης Πονηρός του Ορφέα Άντισσας εγκατέλειψε το παιχνίδι λόγω μιας αδιαθεσίας που ένιωσε με τις τελευταίες πληροφορίες να κάνουν λόγο πως είναι καλά στην υγεία του.