Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Επιτέλους νίκη για τον Αστέρα/Ορφέα 4-3 τον Αετό Β΄

Spread the love

Η πρώτη νίκη του Αστέρα/Ορφέα στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας ξεχώρισε στην 12η  αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου.

Στο γήπεδο του Κάτω Τρίτους ο Αστέρας έκαμψε την αντίσταση του Αετού Β΄ με 4-3 και κατέκτησε το πρώτο τρίποντο στην φετινή αγωνιστική περίοδο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ανδρίκου, όμως ο Αετός Β΄ κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με γκολ που σημείωσαν οι Καζανάς και Δήμας. Μάλιστα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Αετός Β΄ πήρε αέρα δυο τερμάτων με τον Δημητρούλη να κάνει το 3-1. Από κει και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση από πλευράς Αστέρα, που αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο λόγω της αποβολής του Καλαγάνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, εντούτοις μπόρεσε να κάνει την τεράστια ανατροπή χάρη στα γκολ των Μπαντά, Γκέκα και Ανδρίκου.

Εύκολο πέρασμα από τον Μανταμάδο είχε ο Αστέρας Νίκης 5-0 τον Ταξιάρχη. Κάπως έτσι η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά επέστρεψε στις επιτυχίες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Αστέρας Νίκης πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο με τους Κάσσο και Πατσέλλη να βρίσκουν δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρία ακόμη γκολ με τους Ράσκο (δυο) και Ζηρόπουλο. Η νικήτρια ομάδα είχε και δυο δοκάρια με τους Ράσκο και Σταυρέλλη.

Τώρα για την 12η  αγωνιστική στον Βόρειο Όμιλο η Άναξος νίκησε με 2-0 τον Ορφέα Άντισσας και παρέμεινε στην δεύτερη θέση. Τα γκολ για την γηπεδούχο ομάδα πέτυχαν οι Άνταμ Σουλεϊμάνα στο πρώτο ημίχρονο και Γιουντέρης στο δεύτερο. Συνέχεια στην ανοδική του πορεία έδωσε ο Καραβαγγέλης καθώς πέρασε και από την Ερεσό, επικρατώντας με 3-0 του τοπικού Παπανικολή. Η ομάδα της Στύψης καθάρισε την υπόθεση νίκη μέσα σε δώδεκα λεπτά (33΄ μέχρι 45΄) με σκόρερς τους Άρη Βελούτσο, Τσαΐρη και Γιώργο Βελούτσο. Τέλος, στον Μεσότοπο η τοπική ομάδα και ο Αχιλλέας μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 0-0.