Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: “Πάτησε” κορυφή ο Αστέρας Νίκης στο Νότιο Όμιλο

Spread the love

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου μετά την ολοκλήρωση και του δεύτερου γύρου. Συγκεκριμένα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πέρασε ο Αστέρας Νίκης, ο οποίος συνέτριψε στο Κ. Τρίτος 6-1 τον Αστέρα/Ορφέα και σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία που υπήρξε στο ντέρμπι του Παλλεσβιακού με τον Οδυσσέα Ελύτη, η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά είναι αυτή που θα εκκινήσει τον τρίτο γύρο από την πρώτη θέση.

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής Παλλεσβιακός και Οδυσσέας Ελύτης μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 0-0.  Αν κάποια από τις δυο ομάδες άξιζε να κερδίσει, τότε αυτή ήταν του Θοδωρή Παπαδημητρίου, καθώς σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου μέρους, όπου ο Παλλεσβιακός σφυροκόπησε τον Ελύτη, όμως έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Μανούσο, ο οποίος έκανε τρομερές επεμβάσεις στα σουτ των Ατζέμη και Λιτσολάρι. Πάντως ο Οδυσσέας Ελύτης θα μπορούσε να είχε κλέψει το ματς στο 82΄, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Καλουτζή, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουρουλή, όμως αντί να τον πλασάρει επέλεξε τελικά να δώσει την μπάλα στον Νομίδη, που μπερδεύτηκε με την πρόθεση του συμπαίκτη του, με αποτέλεσμα η φάση να περάσει ανεκμετάλλευτη και τον Παλλεσβιακό να είναι η ομάδα που νιώθει αδικημένη από το τελικό αποτέλεσμα.

Όπως αναφέραμε και στην αρχή από το αποτέλεσμα στο ντέρμπι επωφελημένος βγήκε ο Αστέρας Νίκης, που την ίδια στιγμή νικούσε άνετα στο Κ. Τρίτος τον Αστέρα/Ορφέα με σκορ 6-1, απολαμβάνοντας πια την μοναξιά της κορυφής. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά καθάρισε το παιχνίδι στο πρώτο μέρος όταν προηγήθηκε 4-0, με τον Ράσκο να σημειώνει χατ-τρικ, ενώ το άλλο γκολ πέτυχε ο Βουργουτζής. Στο 55΄ ο Ζηρόπουλος έκανε το 5-0 για να μειώσει στη συνέχεια ο Αστέρας/Ορφέας σε 5-1 με τον Γκέκα. Το τελικό 6-1 πέτυχε ο Κάσσος στο 73ο λεπτό.

Αετός Β΄ και Δόξα Λέσβου χωρίς το άγχος της νίκης πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους που παρακολούθησαν το συγκεκριμένο παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 3-2 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το ημίχρονο βρήκε τη Δόξα μπροστά στο σκορ με το γκολ του Κουζινόγλου, ο οποίος σκόραρε ξανά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Ωστόσο ο Αετός Β΄ κατάφερε να βγάλει αντίδραση, ισοφαρίζοντας μέσα σε ένα πεντάλεπτο με γκολ που έβαλαν οι Καζανάς και Δαμάλας. Τελικά η Δόξα Λέσβου κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Χονδρού στο 89ο λεπτό. Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι που έδωσε ο Αετός Β΄ στο πρωτάθλημα, αφού έχει κάνει γνωστό εδώ και καιρό πως δεν θα συμμετάσχει στον τρίτο γύρο.