ΒΟΛΕΪ: Απίστευτη ήττα για την Άθληση με 3-2 σετ από την Πετρούπολη

Spread the love

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2023 η Άθληση, καθώς για την 10η αγωνιστική της Α2 των ανδρών ηττήθηκε από την Πετρούπολη με 3-2 σετ και έμεινε πίσω στη μάχη της παραμονής.

Η λεσβιακή ομάδα αδίκησε τον εαυτό της, χάνοντας ένα δικό της ματς, αφού το υπέρ της 2-0 έγινε 2-3 με την ουραγό και χωρίς βαθμό μέχρι και πριν την 10η αγωνιστική Πετρούπολη να εκμεταλλεύεται την χαλάρωση των παικτών της Άθλησης, που πίστεψαν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει. Η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό της Νεάπολης και παρότι στα δυο πρώτα σετ βρέθηκε πολλές φορές πίσω στο σκορ από την Πετρούπολη, εντούτοις κατάφερε να τα κάνει δικά της με το ίδιο σκορ 26-24, παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης. Όμως στο τρίτο σετ η Άθληση αντί να τελειώσει το παιχνίδι, έδωσε το δικαίωμα στην Πετρούπολη να μειώσει σε 2-1 μετά το 25-19.

Η αθηναϊκή ομάδα έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της σε συνδυασμό με την χαλάρωση των παικτών της Άθλησης που οδήγησε σε πολλά ατομικά λάθη, κατάφερε να βγει νικήτρια και στο τέταρτο σετ με 25-21, εξασφαλίζοντας σε εκείνο το σημείο τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ, εκεί όπου η Πετρούπολη συνέχισε να έχει το μομέντουμ του αγώνα με τους παίκτες της Άθλησης να τα έχουν χαμένα. Αποτέλεσμα η Πετρούπολη να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-9 και τελικό αποτέλεσμα 3-2 σετ.

Αναμφίβολα αυτή ήταν μια πολύ κακή ήττα για την Άθληση, που έμεινε στη μια νίκη και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις πέντε βαθμούς, κάτι που σημαίνει πως θα πρέπει να υπερβάλει εαυτόν στα επόμενα παιχνίδια προκειμένου να σώσει τη χρονιά, που με τα μέχρι στιγμής δεδομένα φαντάζει δύσκολο. Δεδομένη θα πρέπει να θεωρείται η ενίσχυση του ρόστερ με την απόκτηση δυο παικτών που θα έρθουν για να κάνουν τη διαφορά.

Επίσης να σημειωθεί πως στο παιχνίδι κόντρα στην Πετρούπολη χρόνο συμμετοχής πήρε ο Μανώλης Κνήτης, ο οποίος επέστρεψε στην Άθληση προκειμένου να την ενισχύσει στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Η λεσβιακή ομάδα έχει μπροστά της ένα δύσκολο πρόγραμμα με πολύ απαιτητικά παιχνίδια, όπως αυτό που ακολουθεί με την πρωτοπόρο Κερατέα το νέο έτος.