ΒΟΛΕΪ: Νίκη στα χαρτιά για την Άθληση λόγω έλλειψης γιατρού!

Spread the love

Απίστευτο και όμως… αληθινό.  Η Άθληση ταξίδεψε κανονικά στην Πάτρα για το παιχνίδι με τον τοπικό Ερμή, το οποίο τελικά πήρε στα χαρτιά λόγω έλλειψης γιατρού στο γήπεδο, κάτι που απαγορεύεται ρητά από τον κανονισμό.

Το παράδοξο στην όλη υπόθεση είναι πως ο αγώνας ξεκίνησε κανονικά με ευθύνη της γηπεδούχου ομάδας αλλά και των διαιτητών, με αποτέλεσμα να τεθεί υπό κίνδυνο η σωματική ακεραιότητα των αθλητών. Το πρώτο σετ κατακτήθηκε από τον Ερμή με σκορ 25-21, όμως στο δεύτερο οι αθλητές του Σωκράτη Γιακουμή έβγαλαν αντίδραση και με πολύ καλό βόλεϊ κατάφεραν να το κερδίσουν με 25-22.

Στο τρίτο σετ με το σκορ στο 4-3 υπέρ του Ερμή ο Βασιλέλλης της Άθλησης τραυματίστηκε στο πόδι, ωστόσο δεν υπήρχε γιατρός για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.  Αμέσως οι άνθρωποι της Άθλησης αντιλήφθηκαν και εκείνοι πως στο φύλλο αγώνα δεν αναγραφόταν το όνομα του γιατρού, ζητώντας αμέσως την διακοπή του αγώνα. Μάλιστα η Άθληση κατέθεσε ένσταση, παίρνοντας τελικά τη νίκη στα χαρτιά με 25-0, που κρατάει ζωντανή την ομάδα της Λέσβου στο κυνήγι της παραμονής στην Α2 των ανδρών.