ΒΟΛΕΪ: Ποδαρικό με το αριστερό στην Α2 κατηγορία για την Άθληση, 3-1 από το Ρέθυμνο

Spread the love

Ποδαρικό με το αριστερό στη φετινή Α2 των ανδρών έκανε η Άθληση Μυτιλήνης, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΝΟΠ Ρεθύμνου με 3-1.

Η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανε ολικό λίφτινγκ στο ρόστερ, ρίχνοντας τον μέσο όρο ηλικίας των παικτών, προωθώντας πολλά παιδιά από την ακαδημία του συλλόγου, με το μυτιληνιό στοιχείο να κυριαρχεί στο έμψυχο δυναμικό. Αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί λίγο χρόνο για να βρεθεί η χημεία σε αυτό το καινούργιο και συνάμα νεανικό σύνολο, οπότε η ήττα από το νεοφώτιστο στην Α2 κατηγορία, Ρέθυμνο, δεν προξένησε μεγάλη εντύπωση.

Επίσης σημαντικό ρόλο στην ήττα έπαιξε και η έλλειψη φιλικών παιχνιδιών. Έπειτα από μεγάλη μάχη το Ρέθυμνο πήρε το πρώτο σετ με 25-23, ωστόσο η Άθληση είχε την δική της απάντηση στο δεύτερο, το οποίο κατέκτησε με 25-22. Στο τρίτο σετ το συγκρότημα του Σωκράτη Γιακουμή αντιμετώπισε πολλά προβλήματα κυρίως στο μπλοκ, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να πάρει το σετ πολύ εύκολα με σκορ 25-11. Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια και στο τέταρτο με 25-22, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 3-1.