ΒΟΛΕΪ: Πρωταθλήτρια Ελλάδος στις κορασίδες η ΔΕΚΑ

Spread the love

Στην κορυφή της Ελλάδας σε επίπεδο κορασίδων ανέβηκε η Ακαδημία ΔΕΚΑ, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στο final 4 του πανελλήνιου πρωταθλήματος που φιλοξενήθηκε για πρώτη φορά στη Λέσβο και το κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης με την συμμετοχή της διοργανώτριας Άθλησης, του Ολυμπιακού, της ΕΑ Λαρίσης και φυσικά της Ακαδημίας ΔΕΚΑ που πήρε τα σκήπτρα από τους ερυθρόλευκους.

Η σπουδαία διοργάνωση ξεκίνησε την περασμένη Πέμπτη και ολοκληρώθηκε το Σάββατο σε τρεις μέρες γεμάτες από βόλεϊ, με υψηλού επιπέδου παιχνίδια από τις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Η οικοδέσποινα των αγώνων, Άθληση, θα θυμάται για χρόνια αυτά που πέτυχε φέτος το τμήμα κορασίδων, το οποίο έκανε περήφανη όλη τη Λέσβο με τα επιτεύγματά του καθώς έκανε μεγάλες υπερβάσεις και πήρε σπουδαίες προκρίσεις για να φθάσει ως την τελική φάση και παράλληλα να διοργανώσει τους αγώνες με απόλυτη επιτυχία, έχοντας την πολύτιμη στήριξη του Δήμου Μυτιλήνης, που στάθηκε αρωγός στο να διοργανωθεί άρτια η σπουδαία αυτή διοργάνωση.  Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η Ακαδημία ΔΕΚΑ αποδείχθηκε η καλύτερη ομάδα στη διοργάνωση, κατακτώντας δίκαια την πρώτη θέση και συνάμα τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας, ολοκληρώνοντας αήττητη τις υποχρεώσεις της στο final  4.

Στον αγώνα που έκρινε το πρωτάθλημα τα κορίτσια της Ελένης Κιόση νίκησαν το Σάββατο με 3-1 σετ, κάνοντας το όνειρο πραγματικότητα, ανεβαίνοντας στην κορυφή της Ελλάδας στην κατηγορία των κορασίδων. Μάλιστα η ομάδα της Θεσσαλονίκης χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ, αφού το πρώτο σετ κατέληξε στον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια όμως η Ακαδημία ΔΕΚΑ, αποδίδοντας καλό βόλεϊ όχι μόνο κατάφερε  να ισοφαρίσει σε 1-1, αλλά να πάρει και τα δυο επόμενα σετ, πανηγυρίζοντας στο τέλος τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας που αποτελεί μεγάλη στιγμή στην ιστορία του συλλόγου.

Από την μεριά του ο Ολυμπιακός μετά από αυτή την ήττα έμεινε στην δεύτερη θέση, ενώ τρίτη κατετάγη η ΕΑ Λαρίσης που στον τελευταίο αγώνα νίκησε με 3-0 σετ την οικοδέσποινα των αγώνων Άθληση. Το γεγονός πως η ομάδα του Σάββα Περτσελή δεν κατάφερε να μαζέψει κάποιο βαθμό στο final 4, αυτό σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνει την συνολική δουλειά που έχει γίνει στο τμήμα των κορασίδων, που έκανε κάτι το ανεπανάληπτο, συμμετέχοντας για πρώτη φορά σε τελική φάση πανελλήνιου πρωταθλήματος, το οποίο από μόνο του αποτελεί μεγάλη στιγμή για τα κορίτσια της Άθλησης, που αγωνίστηκαν μπροστά σε ένα ενθουσιώδες κοινό που κατέκλυσε κάθε γωνιά του κλειστού γυμναστηρίου της Νεάπολης, απολαμβάνοντας υπέροχους αγώνες στην καρδιά του καλοκαιριού.