Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Μοιράζονται την κορυφή Δόξα Λέσβου και ΑΟ Μεσοτόπου

Spread the love

Συνέχεια στα νικηφόρα του αποτελέσματα έδωσε ο ΑΟ Μεσοτόπου που επικράτησε 3-0 της Αναγέννησης Αγιάσου και μοιράζεται την κορυφή στη Β΄ Κατηγορία έπειτα από 3 αγωνιστικές μαζί με την Δόξα Λέσβου, που πήρε στα χαρτιά το ματς με τον αποχωρήσαντα από το πρωτάθλημα ΑΟ Βασιλικών. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-0 με τον Μεσότοπο να βρίσκει γκολ από τα αποδυτήρια με σκόρερ τον Ηλία Κοντέλλο. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρομέο Μπάνα να πετυχαίνει δυο τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Ματσάρα με τα όλα της έγινε στον Μανταμάδο, εκεί που ο Αχιλλέας κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας του τοπικού Ταξιάρχη με το εντυπωσιακό 6-3. Οι γηπεδούχοι, αν και προηγήθηκαν 2-0 με γκολ που σημείωσαν οι Βερτόμεν και Γκιούρα με αυτογκόλ, εντούτοις ο Αχιλλέας έκανε την ανατροπή, μειώνοντας αρχικά σε 2-1 στο 33΄ με τον Γκιούρα να βρίσκει αυτή τη φορά τα σωστά δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, ο Αχιλλέας, ο οποίος από το 50΄ μέχρι το 58΄ σημείωσε συνολικά τέσσερα γκολ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-2. Ντάνι, Μωυσής, Δελημήτρου και Ράμα οι παίκτες που πέτυχαν τα τέσσερα γκολ για την ομάδα της Πέτρας. Στη συνέχεια ο Ταξιάρχης μείωσε σε 5-3 με αυτογκόλ του Ράμα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μωυσής έκανε το τελικό 6-3.

Εκπληκτικό παιχνίδι με πολλά γκολ έγινε και στο Κάτω Τρίτος με τον Αλκιβιάδη να επιστρέφει στις επιτυχίες, νικώντας 5-3 τον Καραβαγγέλη. Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 12΄ με τον Χαραλάμπους να κάνει το 1-0 για τον Αλκιβιάδη. Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 15΄ με τον Τσαΐρη να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο 17΄ και στο 21΄ ο Μπότης με δυο προσωπικά τέρματα έκανε το 3-1 για τον Αλκιβιάδη, που στη συνέχεια πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Χαραλάμπους. Στο 43΄ ο Καραβαγγέλης μείωσε σε 4-2 με τον Βελούτσο. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 51΄ ο Γαβανέλλης έκανε το 5-2 για τον Αλκιβιάδη, ενώ το τελικό 5-3 διαμόρφωσε στο 63΄ ο Βελούτσος.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ορφέας Άντισσας που έφυγε από τον Παπάδο με τους τρεις βαθμούς, νικώντας 1-0 την τοπική ομάδα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 28΄ ο Σάββας

Σεφτέ στις νίκες και για τον Παλλεσβιακό, 2-1 τον αξιόμαχο Παπανικολή που στάθηκε καλά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Χατζηδιαμαντής έκανε το 1-0 για την ομάδα της Ερεσού, όμως ο Παλλεσβιακός αντέδρασε γρήγορα, ισοφαρίζοντας δυο λεπτά αργότερα με τον Γαϊτάνο. Στο 61΄ ο Χατζηδημητρίου ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους που μπορεί να αγχώθηκαν αρκετά, αλλά στο τέλος πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Τέλος, ο ΑΟ Ανάξου νίκησε με ανατροπή 3-1 τον Αστέρα Ιππείου, που πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια χάρη σε γκολ του Θεοδώρου στο 11ο λεπτό. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκε μια άλλη Άναξος μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, η οποία γύρισε το ματς με γκολ των Γεωργέλη και Σούπουλη, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 79΄ ο Κασόγκο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.