ΥΠΟΔΟΜΕΣ: Back to back πρωταθλητής στην Κ16 ο Απόλλων Βουναρακίου!

Spread the love

Το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα στην κατηγορία Κ16 της ΕΠΣ Λέσβου πανηγυρίζει ο Απόλλων Βουναρακίου, ο οποίος επικράτησε στον τελικό που έγινε την Τετάρτη 19 Ιουνίου του Αστέρα Νίκης με 3-2 και σήκωσε το τρόπαιο, ολοκληρώνοντας τη χρονιά μόνο με νίκες.

Ο τελικός διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης παρουσία πολύ κόσμου που παρακολούθησε ένα αμφίρροπο παιχνίδι στο οποίο και οι δυο φιναλίστ τα έδωσαν όλα για τη νίκη και το τρόπαιο, με τον Αστέρα Νίκης να ανοίγει πρώτος το σκορ, αλλά τον Απόλλωνα Βουναρακίου να κάνει την ανατροπή. Στα πρώτα λεπτά του τελικού ο Αστέρας Νίκης ήταν αυτός που είχε την μπάλα στα πόδια του. Μόλις στο 4ο λεπτό οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δήμου. Δυο λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα συνδυάστηκαν πολύ όμορφα με τον Μανιάτη να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας και με σουτ να την στέλνει στα δίχτυα του Σεϊντίνι για το 1-0, γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους στον Αστέρα Νίκης.

Στη συνέχεια ο Απόλλων Βουναρακίου, που είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα, έβγαλε αντίδραση και στο 11΄ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με όμορφο τελείωμα του Τακτικού. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στον τελικό ο Απόλλων Βουναρακίου κέρδισε πέναλτι, καθώς η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού του Αστέρα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Καραφασούλης, ο οποίος έκανε την ολική ανατροπή για την ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου. Μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο εικοσάλεπτο με τρία γκολ, ο ρυθμός στον τελικό έπεσε αισθητά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα, με τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στην επανάληψη ο Απόλλων Βουναρακίου προσπάθησε περισσότερο να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα και να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Από την άλλη ο Αστέρας Νίκης επιχείρησε να πιέσει τον αντίπαλο με σκοπό να ψάξει την ισοφάριση. Στο 72΄ λεπτό ο Τακτικός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η άμυνα του Αστέρα ήταν πολύ ψηλά στο γήπεδο, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σαχλό τον οποίο πέρασε και σε κενή εστία έκανε το 3-1, φέρνοντας ακόμη πιο κοντά στον τίτλο τον Απόλλωνα Βουναρακίου.

Το μόνο που κατάφερε ο άκρως ανταγωνιστικός στον τελικό Αστέρας Νίκης ήταν να μειώσει σε 3-2 με μακρινό σουτ του Μανιάτη στις καθυστερήσεις. Με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Δουκάκη οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Απόλλωνα μαζί και με τα υπόλοιπα τμήματα του συλλόγου πανηγύρισαν έντονα την κατάκτηση ενός ακόμη τροπαίου στην ιστορία του συλλόγου.

Με τη διεξαγωγή του τελικού στην Κ16 έπεσε η αυλαία στα πρωταθλήματα υποδομής της ΕΠΣ Λέσβου, τα οποία φέρουν το όνομα του αείμνηστου Παναγιώτη Πλωμαρίτη με τον πρόεδρο της επιτροπής υποδομών, Νίκο Χρόνη, να απονέμει τιμητική πλακέτα στη σύζυγό του, Έφη Πλωμαρίτη. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η απονομή των μεταλλίων σε όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στο φετινό πρωτάθλημα της Κ16 καθώς και η απονομή του τροπαίου στον πρωταθλητή Απόλλωνα Βουναρακίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΟΥΝΑΡΑΚΙΟΥ (Θ. Διονυσάτος): Σεϊντίνι, Τζαμέτα, Γιαϊτζόγλου, Κρητικός (57΄ Αραπαντώνης), Βουγιούκας, Κότσι (65΄ Βαφειώτης), Ελευθερίου (50΄ Μπαζίνας), Καραφασούλης, Τακτικός, Χασάνι, Μωραΐτης (65΄ Κουτσουκτώνης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ (Ν. Χατζηπαρασκευάς): Σαχλός, Μπότση (50΄ Πίτατζης), Παπαδόπουλος (65΄ Δαγρές), Κουζινόγλου, Κορλεντίνης, Κατσίμπρας (65΄ Μυρογιάννης), Μανιάτης, Μπαμπάκος (56΄ Λάλος), Σκάλκος, Δήμου, Καρέκος