Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ 3-1: Νίκη με ανατροπή

Ο Αιολικός επικράτησε 3-1 του Παλληνιακού με ανατροπή, παίρνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής. Οι παίκτες των Γεωργαρά και Παππά παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στον αγώνα και έδειξαν πως σιγά-σιγά βρίσκουν τους ρυθμούς που θέλουν για την συνέχεια, η οποία περιλαμβάνει δύσκολα συνεχόμενα παιχνίδια.

Πάντως ο Παλληνιακός αιφνιδίασε τον Αιολικό αφού μόλις στο 2ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ από τον Μπαμίχα, ο οποίος μετά από ωραία μπαλιά του Δημογιάννη τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 0-1. Η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε άμεσα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και το κατάφερε στο 9΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαζαρίδη από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Τρυφιάτη και αυτή κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Ο Αιολικός από αυτό το σημείο και μετά πίεσε αρκετά τους φιλοξενούμενους βρίσκοντας και δεύτερο γκολ στο 21ο λεπτό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Νίκο Λαζαρίδη, ο οποίος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά με τον Φοίβο Τσιπά να παίρνει την κεφαλιά κάνοντας το 2-1 μέσα σε αποθέωση, καθώς η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε μέσα σε 12 λεπτά να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί με 2-1. Να σημειωθεί πως αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Τσιπά με τη φανέλα των Μυτιληνιών. Το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων παρέμεινε ως και το τέλος του πρώτου μέρους χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τον αντίπαλο.

Σωστή διαχείριση και γκολ στο τέλος…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός ξεκίνησε καλά αποφασισμένος να βάλει και άλλο γκολ για να θέσει βάσεις νίκης. Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή στιγμή για το 3-1 με τον Μπουρού να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ και τον Τσάκαλο να αποκρούει σταθερά. Στη συνέχεια ο Παλληνιακός εκμεταλλεύτηκε κάποιους κενούς χώρους που άφησε η ομάδα της Μυτιλήνης, όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Μάλιστα με τη συμπλήρωση 70 λεπτών στην αναμέτρηση ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε σκοράρει, αλλά η κεφαλιά από τον Τσομπανέλλη ύστερα από σέντρα του Λαζαρίδη κατέληξε άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Παλληνιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-2 με τον Κυριόπουλο να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και τον Σφύρλα να κάνει την απόκρουση του αγώνα. Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους μετά το γκολ στο 2ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Αιολικός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 76΄ απείλησε με τον Μπουρού το σουτ του οποίου πέρασε ψηλά. Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει το 3-1 με τον Φράνσις Καλόμπο που δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Τσάκαλου.

Στα τελευταία λεπτά ο Αιολικός φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από ωραία πάσα του Μπουρού, ο Σοφιάνης με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τσάκαλο για το 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ. Ο έμπειρος επιθετικός αφιέρωσε μάλιστα αυτό το πρώτο γκολ με την φανέλα των Μυτιληνιών στον αδικοχαμένο τερματοφύλακα Νίκο Μαλλή σε μια πολύ συγκινητική στιγμή.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Ευθυμίου βρήκε τον Αιολικό να παίρνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα έχοντας πλέον μαζέψει τέσσερις βαθμούς σε δύο παιχνίδια και στρέφει την προσοχή του στο κυριακάτικο παιχνίδι με τον Αχαρναϊκό, εκεί όπου η ομάδα της Μυτιλήνης θα ψάξει ακόμα ένα τρίποντο με την ψυχολογία στα ύψη και τις επιλογές πια στο ρόστερ να είναι πολλές. Μένει να φανεί τι θα γίνει και με τους Κατσίκη, Αγριμάκη, οι οποίοι αντικαταστάθηκαν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και η κατάστασή τους θα εκτιμηθεί άμεσα για να φανεί αν θα είναι διαθέσιμοι για το ματς της Κυριακής.

Οι συνθέσεις

Αιολικός: (Γ. Γεωργαράς-Β. Παππάς) Σφύρλας, Αγριμάκης (80΄λ.τ.ρ. Σοφιάνης), Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης, Καλόμπο, Κατσίκης (35΄ λ.τ.ρ. Παλαμουτσής), Τσιπάς (90+1΄ Παρέλλης), Μπουρούς, Λαζαρίδης (89΄ Μπάρκας)

Παλληνιακός: (Μ. Χατζηαλέξης) Τσάκαλος, Λάζαρης (81΄ Πλατέλας), Βλάχος, Ελ Γκαμάλ, Κολοτούρος, Δημογιάννης, Μπαμίχας, Δημητρακόπουλος, Κυριόπουλος, Τρυφιάτης (53΄ Μητσόπουλος), Κότσι (61΄ Κασάπης)