Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ακάθεκτα τα φαβορί!

-Ευρείες νίκες για τους προπορευόμενους

Εύκολο ήταν το έργο των «μεγάλων» της κατηγορίας στην 20ή αγωνιστική, με Ορφέα, Κεραυνό και Φίλια να προχωρούν με νίκες με μεγάλα σκορ, και να μην αλλάζει κάτι στην βαθμολογική κατάσταση.
Ο Ορφέας Κεραμειών συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα με μια καλή υπέρ του διαφορά, αφού πέρασε και από την έδρα του Γερμανού Καραβαγγέλη με 0-3. Ο Κεραυνός πέρασε σαν σίφουνας με 7-0 από την αναμέτρηση με τον Έφηβο Παμφίλων, εντός έδρας νίκη και για τη Φίλια, με 5-3 απέναντι στον Αστέρα Ιππείου.
Ισόπαλο το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα σε Αχιλλέα Πέτρας και Άναξο με 2-2, νίκη με 2-0 για τα Βασιλικά ενάντια στον Ορφέα Άντισσας. Στο τέλος ο Αστέρας Νίκης τον Ταξιάρχη Μανταμάδου με 3-2, στα χαρτιά ο Παπανικολής Ερεσού τα Λιονταράκια. Ρεπό είχε η ομάδα του Μακαρέα Άγρας.

Με αέρα νικητή

Άνετο ήταν το πέρασμα του οδηγού της κούρσας του πρωταθλήματος, Ορφέα Κεραμειών, από την Στύψη και την έδρα του Γερμανού Καραβαγγέλη, επικρατώντας με 3-0.
Ένα ημίχρονο χρειάστηκαν οι φιλοξενούμενοι για να φτάσουν στην νίκη, ανοίγοντας το σκορ με τον Χριστοδούλου και τον Κρασόπουλο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Το τρίτο τέρμα ήρθε λίγο πριν την ανάπαυλα από τον Κατζανό, με τον Ορφέα να έχει και δοκάρι στην επανάληψη, αλλά και ευκαιρίες για μια ακόμα μεγαλύτερη επικράτηση.

Πάλεψε για την έκπληξη

Αντιμέτωπος με ένα μεγάλο «κάζο» παραλίγο να βρεθεί η ομάδα από τη Φίλια, που δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον μαχητικό Αστέρα Ιππείου, αλλά κατάφερε να τον υπερκεράσει με 5-3.
Με τον Κουνιάρη, οι γηπεδούχοι έδωσαν σκορ στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν άμεσα με τον Μαυρομιχάλη. Λίγο πριν την συμπλήρωση 20 λεπτών ο Κουνιάρης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Αστέρα να βρίσκει και πάλι τρόπο να αντιδράσει και να ισοφαρίζει εκ νέου σε 2-2 με τον Θεοδώρου. Ο Καλούλι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-2 με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.
Ο Κουνιάρης, έγραψε το 4-2 στην επανάληψη και όλα φάνηκαν να τελειώνουν. Όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν το σκορ με τον Καρτάλη. Η Φίλια αστόχησε σε πέναλτι, και μέχρι το τέλος ο Αστέρας έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά, ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, ο Κουνιάρης, με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις, κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του, σημειώνοντας καρέ τερμάτων.

Υγιής περίπατος

Με συνοπτικές διαδικασίες, ο Κεραυνός Αφάλωνα κατέκτησε την νίκη επί Έφηβου Παμφίλων, επικρατώντας με το ευρύ 7-0. Πρωταγωνιστής ο Μποντακόπουλος, που έφτασε στην επίτευξη χατ-τρικ, ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Βουλγαρέλλης, Βαρνάς, Χαρατσιάρης και Τσακίρης.

Ένα στο κάθε μέρος

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο ΑΟ Βασιλικών κατάφερε να επιβληθεί με 2-0 του Ορφέα Άντισσας, εντός έδρας. Ο Αλεξίου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τα Βασιλικά, με τον Καμάρο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στην επανάληψη.

Μοιρασμένο παιχνίδι

Αχιλλέας και Άναξος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, σε ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μαζάρι, με το 1-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Ο Αχιλλέας κατάφερε να φτάσει στο 2-0 με τον Νικόλοφ λίγο μετά την συμπλήρωση μίας ώρας, οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να αντιδράσουν, αρχικά με τον Δήρλα και στη συνέχεια με τον Γιοντέρη, φτάνοντας στο τελικό 2-2.

Νίκη στο τέλος

Δεν άντεξε έως το τέλος ο Ταξιάρχης Μανταμάδου, που κατάφερε να επιστρέψει από το 2-0, αλλά δέχθηκε γκολ στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης με τον Αστέρα Νίκης.
Ο Μετούσι ήταν ο σκόρερ των δύο πρώτων τερμάτων του Αστέρα Νίκης. Ο Κουκούλας μείωσε σε 2-1 λίγο πριν το ημίχρονο, με την ισοφάριση να έρχεται στην επανάληψη με τον Χατζηδημητρίου. Ο Ασβεστάς όμως, με απίστευτο σουτ, σκόραρε και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.