Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Χάλκινος στην Κίνα ο Νησιώτης

-Συνεχίζει τις καλές επιδόσεις

Την μία διάκριση μετά την άλλη σημειώνει ο Νικόλαος Νησιώτης, ο αθλητής της Ακαδημίας Κουνγκ Φου Βορείου Αιγαίου. Ο νεαρός αθλητής, έχοντας στο πλευρό του τον προπονητή του, Γιώργο Βατζάκα, έφτασε στην κατάκτηση ακόμα δύο μεταλλίων, μετά την επιτυχία του στην Μόσχα, όπου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και την τρίτη θέση.

Στις 14/6 – 19/6/2019 διεξήχθη στην πόλη Emeishan της Κίνας το 8ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γουσου Κουνγκ Φου. Από την Ακαδημία του Βορείου Αιγαίου ως μέλος της ελληνικής αποστολής συμμετείχε ο αθλητής Νησιώτης Νικόλαος, ο οποίος κατέκτησε την 2η θέση (Αργυρό μετάλλιο), στην κατηγορία παραδοσιακά μακριά όπλα Χουνγκ Γκουν (Παραδοσιακό κινέζικο κοντάρι νότιας προέλευσης) και τη 2η θέση (Αργυρό μετάλλιο), στην κατηγορία Ναν Τσουαν (Παραδοσιακή Νότια γροθιά).

Να αναφέρουμε επίσης ότι οι κατηγορίες ήταν πολύ μεγάλες (26 αθλητών), ο Νίκος έχασε την πρώτη θέση από έναν Ταϊβανέζο αθλητή με 0,01 διαφορά 8,67 με 8,66. Η Ακαδημία, με δελτίο τύπου που εξέδωσε, συνεχάρη τον αθλητή της και τον προπονητή Βατζάκα Γεώργιο γι’ αυτήν τη διάκριση.