Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Χωρίς φρένα!

-Σε τροχιά play-off ο Ήφαιστος

Μετά από ένα μήνα αγωνιστικής απραξίας, ο Ήφαιστος Λήμνου επέστρεψε φουριόζος στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, σημειώνοντας την τρίτη του εκτός έδρας νίκη, και ένατη συνολικά, επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου με 60-78.
Ο Ήφαιστος Λήμνου, ταξίδεψε στην Ρόδο και το «Βενετόκλειο» με σκοπό να αντιμετωπίσει τον τελευταίο της βαθμολογίας, Κολοσσό και να καταφέρει να αποσπάσει ακόμη μία νίκη, στην μάχη που δίνει για ένα εισιτήριο στην οχτάδα των Playoffs.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που από την αρχή του παιχνιδιού κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, κυριαρχώντας και στις δύο άκρες του γηπέδου, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και έχοντας καθαρό μυαλό στην επίθεση.
Από την πρώτη περίοδο, η ομάδα της Λήμνου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε και ποτέ, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 12-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ήφαιστος κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες διψήφιες διαφορές τις οποίες δεν κατάφερε να διατηρήσει, μέχρι που ο Σμιθ ευστόχησε από την γραμμή του τριπόντου και έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-38.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στους 6, αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως δεν είχαν την διάθεση να διακινδυνέψουν την νίκη και επανέφεραν την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Ο Κολοσσός έφτασε να χάνει ακόμη και με -17, κατάφερε όμως να κάνει ακόμη μια προσπάθεια για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μείωσε στους 8, 6 λεπτά πριν το τέλος, όμως με ένα σερί 0-5, ο Ήφαιστος κλείδωσε την νίκη. Το προβάδισμα δεν άλλαξε έως το τέλος, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τον Ήφαιστο θριαμβευτή και τον Κολοσσό σε δυσχερή θέση.
Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα για τον Ήφαιστο ήταν ο Αντουέιν Γούγκινς (17 πόντοι, 6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο , 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, σε πολύ καλή ημέρα και οι Τόντρικ Γκότσερ (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Σον Έβανς (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ).
Έτσι, η ομάδα της Λήμνου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-8 και βρίσκεται εντός της οχτάδας, με τον Κολοσσό να υποχωρεί στο 2-15 και να παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Το ερχόμενο Σάββατο, 9/3, ο Ήφαιστος θα υποδεχτεί στην έδρα του το Περιστέρι, που έχει αποτελέσει και μια από τις φετινές εκπλήξεις του πρωταθλήματος. Το τζάμπολ του αγώνα θα γίνει στις 15:45, με απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ2.