Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Δεν τον σταματάει κανείς

-Πορεία για play off από τον Ήφαιστο

Ούτε ο ΠΑΟΚ φάνηκε ικανός να σταματήσει την ομάδα της Λήμνου, που διανύει εξαιρετική αγωνιστική περίοδο και κατάφερε να περάσει από το PAOK Sports Arena με 73-73, για την 19η αγωνιστική της Basket League. Με αυτή τους την νίκη, οι νησιώτες έκαναν το 2/2 για την φετινή αγωνιστική περίοδο απέναντι στους Θεσσαλονικιούς στην πρώτη τους παρουσία στην Α1.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, και έδειξαν την επιθυμία τους να πανηγυρίσουν μια τεράστια νίκη απέναντι σε μια ιστορική ομάδα και έδρα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Ήφαιστου να έχουν τον πρώτο λόγο, και να καταφέρνουν, από την πρώτη κιόλας περίοδο να δημιουργήσουν κάποιες υπέρ τους διαφορές, με το σκορ να σταματάει στο 18-23, με το τέλος του δεκαλέπτου.
Οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτρεξε ένα σερί 10-0, με τον Ήφαιστο όμως να μην χάνει τα ηνία του αγώνα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο καλάθι (38-40).
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει. Η ομάδα του Μανωλόπουλου όμως δεν έχασε την καλή της ψυχολογία και κατάφερε να παραμείνει στο τιμόνι του αγώνα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο αγώνας μετατράπηκε σε θρίλερ. Οι δύο ομάδες πηγαίνανε χέρι-χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν και τους παίκτες του Ήφαιστου να βρίσκουν απαντήσεις κάθε φορά που χρειαζόταν. Με το σκορ στο 73-73, μετά από εύστοχες βολές του ΠΑΟΚ, ο Ήφαιστος είχε την τελική επίθεση. Τότε ο Μπρέιζελτον πάσαρε για τον Φρεϊμάνις, ο οποίος με 0,8 να μένουν, νίκησε το ρολόι και έδωσε την τεράστια αυτή νίκη στην ομάδα της Λήμνου.
Παίκτης του αγώνα ήταν ο Φρεϊμάνις, που εκτός από άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους νικητές, σημείωσε 16 πόντους και κατάφερε να κρατήσει όρθια την ομάδα του στα τελευταία δευτερόλεπτα και να χαρίσει την νίκη.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ήφαιστος βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-8, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 12-7. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Ήφαιστο, είναι το παιχνίδι εντός έδρας με την ΑΕΚ. Η αναμέτρηση του κλειστού της Μύρινας θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 23 Μαρτίου, στις 15:45.