Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Δεν υποχωρεί ο Ορφέας

Με νίκη συνέχισαν τα φαβορί στην 19η αγωνιστική του β΄ τοπικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου Λέσβου, με τον Ορφέα να οδηγεί για ακόμη μια αγωνιστική την κούρσα από απόσταση από την δεύτερη θέση.

Ο Ορφέας Κεραμειών επικράτησε εύκολα με 0-4 στην έδρα του Μακαρέα Άγρας, με δύο τέρματα του Γιακαλή και ένα του Κατζανού και Ζαφειρίου.

Η Φίλια πανηγυρίζει επίσης το διπλό στην έδρα του Ορφέα Άντισσας με σκορ 0-2, έχοντας την υπεροχή και με τους Κουνιάρη και Καλλούλι να χρίζονται σκόρερ.

Το ντέρμπι μεταξύ Βασιλικών και Κεραυνού Αφάλωνα, έγειρε προς την πλευρά των φιλοξενούμενων, που «δραπέτευσαν» με την νίκη με το τελικό αποτέλεσμα στο 0-2. Ένα γρήγορο τέρμα των φιλοξενούμενων με τον Καζάνη μόλις στο 5΄ πάγωσε τους γηπεδούχους, με τους παίκτες της ομάδας του Αφάλωνα να διπλασιάζουν τα τέρματά τους δέκα λεπτά αργότερα με τον Βαρνά.

Η Άναξος έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Παπανικολή, υποχρεώνοντας την ομάδα της Ερεσού σε ήττα με 5-1, με τον Κλεμόν να βρίσκει δυο φορές δίχτυα στην αναμέτρηση.

Νικηφόρο πέρασμα του Αχιλλέα Πέτρας από την έδρα του Έφηβου Παμφίλων με 0-3, με τον Δρακούλη να σημειώνει 2 από τα 3 τέρματα της ομάδας του.

Επιβλητική νίκη με 1-5 του Αστέρα Νίκης έναντι του αντίστοιχου Αστέρα Ιππείου, έχοντας ξεμπερδέψει με την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Στα χαρτιά ο Γερμανός Καραβαγγέλης Στύψης τα Λιονταράκια, ρεπό για τον Ταξιάρχη Μανταμάδου.