Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έδειξαν χαρακτήρα!

Είτε με τον εύκολο (Αετός Λουτρών), είτε με τον δύσκολο τρόπο (Αναγέννηση Γέρας), οι πρώτοι κάθε ομίλου κατάφεραν να διατηρήσουν την πρωτιά τους, κερδίζοντας στα ντέρμπι που αγωνίστηκαν το Σαββατοκύριακο. Ο Αετός Λουτρών επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-0 του Ανδρονικά Παρακοίλων για τον πρώτο όμιλο, με ανατροπή υπέταξε τον φορμαρισμένο Μεσότοπο η Αναγέννηση Γέρας στον δεύτερο όμιλο (2-1).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του πρώτου ομίλου χωρίς προβλήματα ο Διαγόρας τον Αρίωνα Παλαιοκήπου (4-1), χωρίς νικητή το Πολιχνίτος – Παλλεσβιακός. Νίκη τετράδας για τον Αιγέα, υποχρέωσε σε ήττα τον Αρίωνα Μήθυμνας.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Όλυμπος Αγιάσου απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη (2-3), νικητής στο ντέρμπι ουραγών η Προοδευτική Σκάλα Καλλονής (0-2). Ισόπαλο το παιχνίδι μεταξύ Απόλλωνα Δαφίων και Ατρόμητου Ανεμότιας (1-1).

Α’ Όμιλος

Χωρίς κάποια αλλαγή στην κορυφή τελείωσε η 13η αγωνιστική, με παιχνίδια που προσέφεραν γκολ και θέαμα. Ρεπό είχε ο Αίγειρος.

Δεν έδωσε δικαιώματα

Αετός Λουτρών – Ανδρονικάς Παρακοίλων 5-0

Ένας καταιγιστικός Αετός Λουτρών μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στον Ανδρονικά Παρακοίλων, με το τελικό 5-0 να μιλάει από μόνο του.

Από πολύ νωρίς, οι παίκτες του Αετού έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους, και λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους με σκόρερ τον Βέντο. Στο επόμενο διάστημα, από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες. Ο ίδιος παίκτης ήταν και αυτός που διαμόρφωσε το 2-0 με δικό του γκολ και πάλι, στιγμές πριν από το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ομάδα των Λουτρών συνέχισε να παίζει όπως και στο πρώτο, και κάνοντας ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια, έφτασε στην επίτευξη τριών ακόμη τερμάτων, με σκόρερ τους Λαγουτάρη, Βλαστέλλη και Καρμά, αποτέλεσμα που κράτησε μόνο πρώτο τον Αετό και με διαφορά από τον δεύτερο πλέον Διαγόρα, καθώς η ομάδα από τα Παράκοιλα υποχώρησε στην τρίτη θέση.

Σαν σε προπόνηση

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής – Αρίων Παλαιοκήπου 4-1

Ακόμη μια νίκη για την ομάδα του Πουρή, με τον Διαγόρα να ανακάμπτει μετά την αλλαγή του προπονητή και να φτάνει σε μια ακόμη εμφατική νίκη, αυτή την φορά απέναντι στον Αρίωνα Παλαιοκήπου με 4-1.

Σε υπόθεση ημιχρόνου εξελίχθηκε η αναμέτρηση, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν δικαιώματα στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν πως θα μπορούσαν να κερδίσουν κάτι από αυτό το παιχνίδι. Ήδη στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 1-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μιχαλάκη, με τον Παρέλη και τον Τζέκα να σημειώνουν το δεύτερο και το τρίτο γκολ αντίστοιχα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρίων κατάφερε να μειώσει κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, αλλά ο Τζέκα και πάλι με δικό του γκολ έγραψε το 4-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πιάνει επαφή

Αρίων Μήθυμνας – Αιγέας Πλωμαρίου 1-2

Νίκη που του έδωσε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από την τετράδα πέτυχε ο Αιγέας, νικώντας μάλιστα εκτός έδρας τον Αρίωνα Μήθυμνας, σε μια περίοδο που και οι δύο ομάδες έχουν ανοδική πορεία.

Οι Πλωμαρίτες ήταν αυτοί που ευτύχησαν να προηγηθούν με ένα σουτ του Αγκόλι στο 30΄, με τους γηπεδούχους να απαντάν πριν την λήξη του ημιχρόνου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάλφα. Ο Μαμάκος ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφυγαν με το τρίποντο από μια άκρως ανταγωνιστική έδρα.

Μοιράστηκαν τους βαθμούς

Πολιχνίτος – Παλλεσβιακός 1-1

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι στον Πολιχνίτο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Παλλεσβιακό, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να μπουν στην τετράδα και να ξεκολλήσουν από τον Αρίωνα Μήθυμνας.

Νωρίς το γκολ ο Σταμογιώργος για τους γηπεδούχους, απάντησε στο 75’ ο Παλλεσβιακός με τον Βουργουτζή, σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Β΄ Όμιλος

11η αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο του πρωταθλήματος, και εδώ χωρίς να υπάρξει κάποια αλλαγή στην πρωτιά.

Ανατροπή πρωταθλήματος

Αναγέννηση Γέρας – ΑΟ Μεσοτόπου 2-1

Νίκη που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική πέτυχε η Αναγέννηση Γέρας στον Παπάδο, ανατρέποντας μάλιστα το παιχνίδι απέναντι στον Μεσότοπο, που δεν σταματάει να τραβάει τα βλέμματα.

Μάλιστα, η ομάδα του Μεσότοπου προηγήθηκε με τον Σταυρινό και την άψογη εκτέλεση φάουλ πετυχαίνοντας το 0-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μεσότοπος θα μπορούσε να είχε τελειώσει το παιχνίδι, κάτι που δεν έγινε και στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γέρα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσει το παιχνίδι. Αρχικά, με τον Παυλέλλη και τρία λεπτά αργότερα με άπιαστο σουτ του Χατζηκλειδαρά, έφερε τούμπα το ματς και έφτασε σε μια νίκη που μπορεί να κρίνει πολλά.

Παραλίγο στραβοπάτημα

Οδυσσέας Ελύτης – Όλυμπος Αγιάσου 2-3

Μετά την ήττα από την Αναγέννηση στην Αγιάσο, λίγο έλειψε για τον Όλυμπο να γνωρίσει και δεύτερη συνεχόμενη ήττα, που ενδεχομένως θα τον έθετε εκτός παιχνιδιού για την πρώτη θέση. Με αντίπαλο τον Οδυσσέα Ελύτη κατάφερε να επικρατήσει με 2-3, φτάνοντας σε μια σπουδαία ανατροπή.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Αναιρούσης, με τον Τσομπανέλλη να απαντάει για το 1-1. Στιγμές πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Διμπαμπής σε μια αντεπίθεση του Οδυσσέα κατάφερε να πετύχει το γκολ και να γράψει το 2-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα. Σε αυτό το διάστημα, οι Αγιασώτες σημάδεψαν τέσσερις φορές το δοκάρι, χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν. Τελικά ο Πετρουζέλλης ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 65΄ για την ομάδα του Ολύμπου, για να έρθει και η ολική ανατροπή με τον Βαλσάμη, δέκα λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, με το 2-3 να είναι και το τελικό σκορ και τον Όλυμπο να φεύγει νικητής.

Η τετράδα θα έχει συνέχεια!

Απόλλων Δαφίων – Ατρόμητος Ανεμότιας 1-1

Ισόπαλο το παιχνίδι που θα έδινε προσωρινά μια θέση για τον νικητή στην τετράδα του δεύτερου ομίλου.

Χωρίς τέρμα το πρώτο ημίχρονο, στο 57΄ άνοιξε το σκορ ο Ατρόμητος με τον Ζαφειρίου. Η απάντηση από πλευράς Απόλλωνα ήρθε πέντε λεπτά πριν από την λήξη του παιχνιδιού, με κεφαλιά του Φιλιανού, που σκόραρε απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Χάνει το παιχνίδι

Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους – Προοδευτική Σκάλα Καλλονής 0-2

Χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει για ακόμη μια φορά, ο Αλκιβιάδης γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Προοδευτική Σκάλα Καλλονής με σκορ 0-2, αφήνοντας τον τελευταίο και με μεγάλη διαφορά από τον αμέσως επόμενο. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Δελόλμας και Νανίδης, με τον Αλκιβιάδη να πρέπει επειγόντως να αντιδράσει.