Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έκανε την κορυφή άνω – κάτω ο Αετός

Από αλλού το περιμέναμε και από αλλού μας ήρθε. Ο Αετός πέρασε νικηφόρα από το Πλωμάρι επικρατώντας 1-0 του Αιγέα και έκανε άνω – κάτω την κορυφή αλλά και την τετράδα γενικότερα. Και αυτό γιατί έδωσε την δυνατότητα στον Όλυμπο να ανέβει στην δεύτερη θέση, με την ομάδα της Αγιάσου να «διαλύει» με 6-2 τον Ατρόμητο στο ντέρμπι της προτελευταίας αγωνιστικής, αλλά και να ελπίζει ακόμη και σε είσοδο στην τετράδα, αν τελικά δικαιωθεί η ένσταση του Πολιχνίτου που εκδικάζεται σήμερα και χάσει ο Ατρόμητος τους τρεις βαθμούς.

Για τον Αίγειρο τα αποτελέσματα ήρθαν «λουκούμι» , αφού με το 7-0 επί του Κεραυνού παρέμεινε πρώτος, έχει πλέον έναν βαθμό διαφορά από την δεύτερη θέση και αν κερδίσει στα Παράκοιλα την τελευταία αγωνιστική θα ξεκινήσει με +2 τα μπαράζ από τον Όλυμπο και με +4 από τον Αιγέα. Μεγάλος χαμένος φυσικά ήταν και ο Ατρόμητος που όχι μόνο συνετρίβη, αλλά κινδυνεύει να χάσει και την τετράδα, αν χάσει την ένσταση. Στην ουρά η κατάσταση ξεκαθάρισε όσον αφορά τις ομάδες που θα πάνε στα μπαράζ, αλλά όχι και η κατάταξη.

Ο Ανδρονικάς νίκησε τον Μεσότοπο και παρέμεινε χωρίς μπαράζ  πλέον (υπάρχει ένα σενάριο να κερδίσει την ένσταση ο Πολιχνίτος, να πάρει πίσω τους 6 βαθμούς και να πάρει αποτέλεσμα μέσα στο Πλωμάρι για να τον περάσει, αν χάσει ο Ανδρονικάς από τον Αίγειρο), ενώ Πολιχνίτος και Αλκιβιάδης με τις νίκες του επί Αρίωνα Μ. και Αχιλλέα ανέβηκαν πάνω από τον Κεραυνό και λογικά θα ξεκινήσουν με πλεονέκτημα στα μπαράζ. Τέλος, η Αναγέννηση κέρδισε 2-0 τον Οδυσσέα Ελύτη και τον άφησε οριστικά στην προτελευταία θέση.

Αίγειρος – Κεραυνός 7-0

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι, όπως δείχνει και το σκορ, με τον Αίγειρο να ξεσπά στην ομάδα του Αφάλωνα. Ο Παντελής Σπάρταλης σημείωσε χατ-τρικ, ο Χατζηκλειδαράς σκόραρε δυο φορές, ενώ δίχτυα βρήκαν και οι Καβαλίκας, Τηνιακός.

Πολιχνίτος – Αρίων Μ. 2-1

Νίκη μετά από καιρό για τον Πολιχνίτο, ο οποίος ελπίζει να ξεκινήσει πρώτος τα μπαράζ και να έχει καλύτερη συγκομιδή περιμένοντας βέβαια και την ένσταση που έχει καταθέσει για το ματς με τον Ατρόμητο. Ο Ανδριώτης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους μόλις στο 1ο, αλλά ο Π. Αλεξίου ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Αρίων έμεινε με δέκα παίκτες με τον Μαρούλη να αποβάλλεται και τον Π. Αλεξίου ξανά να σκοράρει για το 2-1.

Μεσότοπος – Ανδρονικάς 1-2

Την νίκη που ήθελε για να «τελειώσει» με τα μπαράζ, πήρε ο Ανδρονικάς απέναντι στον αδιάφορο Μεσότοπο και έτσι θα είναι και την νέα σεζόν στην Α’ Τοπική. Ο Κουτλής άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος, ο  Γ. Σαμπάνης βρήκε και πάλι δίχτυα κάνοντας το 0-2 για να μειώσει στο τέλος ο Χατζησπύρου στο τελικό 1-2.

Αναγέννηση – Οδυσσέας 2-0

Δεν χαρίστηκε στον Οδυσσέα Ελύτη η αδιάφορη Αναγέννηση και κερδίζοντάς τον με 2-0 τον έστειλε οριστικά στην προτελευταία θέση της κανονικής περιόδου και τελευταία των μπαράζ παραμονής. Ο Τρεμούλας  και ο Ματθαίου σκόραραν για την ομάδα της Γέρας.

Αιγέας – Αετός 0-1

«Φωτιά» έβαλε στις πρώτες θέσεις ο Αετός που με ένα γκολ του Κούτσα στο 70ό απέδρασε με ένα σπουδαίο διπλό, που του δίνει ελπίδες να μπει στα μπαράζ αν την τελευταία αγωνιστική κερδίσει την Γέρα και ο Πολιχνίτος δικαιωθεί στην ένσταση που έχει κάνει για το ματς με τον Ατρόμητο. Η ομάδα των Λουτρών ήταν καλύτερη, είχε ευκαιρίες και για να σκοράρει νωρίτερα, με τον Αιγέα να μην μπορεί να βρει δίχτυα μετά από καιρό.

Το παιχνίδι πάντως σημαδεύτηκε από μεγάλη ένταση στο 85ο όταν ο διαιτητής Δουκάκης υπέδειξε πέναλτι υπέρ  του Αιγέα, αν και βρίσκονταν πολύ μακριά από την φάση, καθώς νόμιζε πως κάτι τέτοιο του υπέδειξε ο βοηθός Καρμίρης. Οι παίκτες του Αετού διαμαρτυρήθηκαν, διαιτητής και επόπτης συνομίλησαν και τελικά ο Δουκάκης πήρε πίσω την αρχική του απόφαση, με τον Καρμίρη να υποστηρίζει πως δεν υπέδειξε καμία παράβαση. Αυτό προκάλεσε την «έκρηξη» των ανθρώπων του Αιγέα που διαμαρτυρήθηκαν έντονα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει για πέντε λεπτά τον αγώνα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Αλκιβιάδης – Αχιλλέας 4-2

Μονόδρομος η νίκη για τον Αλκιβιάδη, η οποία ήρθε πιο δύσκολα ίσως από ό,τι θα περίμενε κανείς, αν αναλογιστούμε πως ο Αχιλλέας έχει υποβιβαστεί εδώ και καιρό. Ο Ανηφόρου άνοιξε το σκορ, ο Νικόλοφ ισοφάρισε προσωρινά, αλλά ο Κουρκουμέλλης έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Βουρσούκης ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσια για την ομάδα της Πέτρας, με τους Ανηφόρου και Κουρκουμέλλη να σκοράρουν ξανά και να χαρίζουν το τρίποντο στην ομάδα τους.

Όλυμπος – Ατρόμητος 6-2

Τι και αν ο Ατρόμητος ξεκίνησε ιδανικά προηγούμενος με 0-2 χάρη σε δυο γκολ του Γρούβα μέσα σε πέντε λεπτά. Η ομάδα του Παπαλόπουλου αντεπιτέθηκε, μείωσε στο ημίχρονο με τον Τσομπανέλλη και στην επανάληψη  έφτασε στην μεγάλη ανατροπή, ισοφαρίζοντας με τον Καλούλι και κάνοντας το  3-2 με τον Τσομπανέλλη. Στο τελευταίο μάλιστα δεκάλεπτο, ο Όλυμπος εκμεταλλευόμενος και τον τραυματισμό του Παπαδέλλη, ο οποίος αντικαθιστούσε τον Πάπαρη κάτω από τα δοκάρια και έτσι κλήθηκε ο Βογιατζής να υπερασπιστεί την εστία της ομάδας του, έφτασε το σκορ σε μεγάλα ύψη. Οι Καλούλι, Πετρουζέλλης και Λυγγέλης βρήκαν δίχτυα και έτσι ο Όλυμπος θριαμβευτικά ανέβηκε στην δεύτερη θέση που δύσκολα πλέον θα χάσει.