Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Φέτος θα ‘ναι αλλιώς…

Μια νίκη με πολλαπλά οφέλη, και για τη φετινή σεζόν, η οποία φαίνεται και είναι ευχή όλων πως θα είναι εντελώς διαφορετική από τις υπόλοιπες, πέτυχε την Κυριακή το απόγευμα στο Στάδιο Μυτιλήνης ο Αιολικός, επικρατώντας της Καλλιθέας με 2-1 για την 2η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Μία νίκη που με τον τρόπο που επετεύχθη δίνει φτερά όχι μόνο στους παίκτες και στην διοίκηση, εν όψει της συνέχειας, αλλά και στον κόσμο του Αιολικού, που δείχνει «διψασμένος» να επιστρέψει στο γήπεδο. Και εμφανίσεις, με πάθος και αυταπάρνηση όπως η προχθεσινή, το μόνο σίγουρο είναι πως φέρνουν τον κόσμο στις εξέδρες.

Γιατί οι περίπου 600 που βρέθηκαν στον Ταρλά, έφυγαν με την ικανοποίηση του αποτελέσματος και το βέβαιο είναι πως θα επιστρέψουν σε δυο εβδομάδες. Ο Αιολικός δεν κέρδισε απλά τρεις βαθμούς, με το γκολ του Λαμπράκη στις καθυστερήσεις. Έδειξε πως φέτος θα είναι εντελώς διαφορετικός, έστειλε μήνυμα στους αντιπάλους και  θέλει να αλλάξει. Και τα πρώτα δείγματα γραφής, στην μετά Ψυρρόπουλου εποχή, είναι άκρως ενθαρρυντικά. Γιατί η εικόνα της ομάδας μέσα στον αγωνιστικό χώρο,  με τον Απόστολο Στύλο έχει αλλάξει και αυτό βγαίνει και στους παίκτες. Ο Αιολικός στο πρώτο σοβαρό τεστ του στον Ταρλά, δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που είχαμε δει το προηγούμενο διάστημα. Και αυτό και μόνο είναι ένα κέρδος που οφείλεται στον νέο τεχνικό, ο οποίος μέχρι τώρα έχει κερδίσει τις εντυπώσεις.

Δυο διαφορετικά ημίχρονα

Το παιχνίδι είχε δυο διαφορετικά ημίχρονα. Ο Στύλος ξεκίνησε τον Λαλά, στη θέση του Βραζιλιάνου Τιάγκο, η κάρτα παραμονής του οποίου έληξε και δεν πρόλαβε να ανανεωθεί (διευθετήθηκε το θέμα πάντως), αλλά δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο. Η Καλλιθέα είχε την υπεροχή, χωρίς να απειλεί, με εξαίρεση μια μεγάλη ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου, με την κεφαλιά του Γκέτσι που ενστικτωδώς απέκρουσε ο Ζαχαρής, ενώ οι γηπεδούχοι παρά το κακό δικό τους κομμάτι, θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί, όταν στο 10ο ο Βεζυρτζόγλου απέναντι από τον τερματοφύλακα πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Και ενώ το ημίχρονο έμοιαζε να οδεύει προς την ισοπαλία, στις καθυστερήσεις, ο Γκέτσι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κατσίκη, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βουλα και ο ίδιος το εκτέλεσε κάνοντας το 0-1 σε ένα «δύσκολο» χρονικά σημείο για τον Αιολικό. Ωστόσο στην επανάληψη  το σκηνικό άλλαξε. Ο Στύλος πέρασε στο παιχνίδι τους Βουτσιώτη και Ποτουρίδη, έκανε φουλ επιθετική την ομάδα και δικαιώθηκε. Αφού προειδοποίησε με κεφαλιά δοκάρι του Βαλιού στο 60ό, ήρθε η ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Λαμπράκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ και αφού παρενεβλήθη στην πορεία της μπάλας ο Κατσίκης, μπερδεύοντας (και ίσως βρίσκοντας ελάχιστα) τον τερματοφύλακα έκανε το 1-1. Το ματς από εκεί και πέρα άνοιξε, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δυο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να σκοράρουν. Στις καθυστερήσεις, ο Βεζιρτζόγλου, με σέντρα πάρε-βάλε, βρήκε τον Λαμπράκη ο οποίος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καλλιθέας και τους φίλους του Αιολικού στα ουράνια, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Αιολικού να αποθεώνονται και τον Ταρλά να ζει μετά από πολύ καιρό, στιγμές του παρελθόντος.

Αιολικός (Απ. Στύλος) Ζαχαρής, Κρητικός, Αδαμόπουλος, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Λαλάς (46΄ Βουτσιώτης), Τσομπανέλλης (55΄ Θ. Ποτουρίδης), Διαμαντίδης, Βεζιρτζόγλου, Λαμπράκης

Καλλιθέα (Σ. Τζουμερκιώτης) Λαδάς, Νικολακάκης, Ευαγγέλου, Βλάχος, Ζεζάϊ (76΄ Μήλιος), Μάκος, Πλαβούκος (63΄ Κιμπαλούλα), Καντέ, Σοφιάνης, Χαρίτος, Γκέτσι (86΄ Χρήστου)