Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ισοπαλία στην Αγιάσο

Ολοκληρώθηκε και η 5η αγωνιστική του ομίλου που θα κρίνει τον φετινό πρωταθλητή Λέσβου, με σημαντικά αποτελέσματα και ανακατατάξεις στην βαθμολογία.

Το ντέρμπι που δέσποζε στην αγωνιστική μεταξύ Ολύμπου Αγιάσου και Αναγέννησης Γέρας δεν ανέδειξε νικητή, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2. Ο Ατρόμητος επικράτησε του Αετού Λουτρών με 1-0, μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο της διεκδίκησης του τίτλου. Ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής είχε νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Ανδρονικά Παρακοίλων, όπου επιβλήθηκε με 2-3, σε ένα δυνατό παιχνίδι. Τέλος, ο Μεσότοπος κατέκτησε το τρίποντο εντός έδρας απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας με 3-2, που του έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο.

Ανοιχτοί λογαριασμοί

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Όλυμπος και Αναγέννηση, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο «Χριστοφίδειο» επιβεβαιώνοντας την δυναμική τους οι δύο ομάδες.

Σπουδαία η αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής και έκλεισε την 5η αγωνιστική, με την Γέρα να επιστρέφει από το 2-0. Πολλές φάσεις στο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, με τον γηπεδούχο να είναι αυτός που είχε καλύτερο ρυθμό.

Μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Ξυνό να σκοράρει και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με τον Όλυμπο να κάνει το παιχνίδι του και την Γέρα να προσπαθεί να βρει την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει. Στο 65΄ ήρθε το 2-0 για τους γηπεδούχους, με τον Πετρουζέλλη να σκοράρει με σουτ, αφού πρώτα είχε κάνει εξαιρετική κίνηση προς την περιοχή και προσποίηση, εξουδετερώνοντας τους αμυντικούς.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα, βγαίνοντας μπροστά για να βρουν κάποιο γκολ, κάτι που κατάφεραν δύο μόλις λεπτά αργότερα, με τον Χατζηκλειδαρά να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από μεταβίβαση του Χρυσάφη και να μειώνει με ωραίο σουτ σε 2-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, τρία λεπτά αργότερα, τα ίδια δυο πρόσωπα, συνεργάστηκαν εκ νέου, πετυχαίνοντας το 2-2 με τον ίδιο τρόπο.

Στη συνέχεια, και οι δύο πλευρές είχαν ευκαιρίες για να πάρουν την νίκη, με το ισόπαλο σκορ να συνεχίζεται έως το τέλος, τον Όλυμπο να παραμένει πρώτος και την Αναγέννηση να κρατάει σταθερή την διαφορά από την πρώτη θέση.

Ατρόμητος για πρωτάθλημα!

Σπουδαία νίκη για τον Ατρόμητο στην Μόρια, υπερτερώντας του Αετού με 1-0 και η ομάδα του Στέλιου Μουντανάρη δείχνει πλέον ικανή να διεκδικήσει την κορυφή και να κάνει την έκπληξη, με την ομάδα της Ανεμότιας να βρίσκεται στην δεύτερη θέση.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με την ομάδα των Λουτρών να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, με τον Κροτσίδα να δημιουργεί την πρώτη επικίνδυνη στιγμή μπροστά από τα καρέ των γηπεδούχων, με το σουτ που επιχείρησε να μην βρίσκει στόχο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν σε όλο το πρώτο μέρος, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν κάποιο γκολ, με τον Ατρόμητο να απειλεί πρώτη φορά στο 42΄ με τον Άνταμ και στο 42΄με τον Ελευθερίου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Ατρόμητο, που από την αρχή της επανάληψης είχε καλές στιγμές για το 1-0. Το γκολ για τους γηπεδούχους τελικά ήρθε στο 70΄ με τον Γρούβα να εκτελεί κόρνερ και να βρίσκει τον Λεονταρίδη στην περιοχή, ο οποίος με το κεφάλι έγραψε το 1-0, ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η ομάδα του Διονυσάτου προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να το καταφέρει, με τον Ατρόμητο να είναι αυτός που έχασε ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα.

Το 1-0 δεν άλλαξε έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με το τελικό σκορ να βρίσκει τον Ατρόμητο με ακόμη μια νίκη και ένα τρίποντο που τον κρατάει ψηλά και σε μικρή απόσταση από τον πρώτο. Από την άλλη, ο Αετός έχασε περαιτέρω έδαφος στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Έπαθε και έμαθε

Δεν υπέπεσε στο ίδιο λάθος ο Διαγόρας, που μετά από την απώλεια βαθμών στον Μόλυβο, κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με 2-3 στην έδρα του Ανδρονικά Παρακοίλων, σε ένα δυνατό και ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Διαγόρας, με τον Ανδρονικά όμως να βάζει δύσκολα στην ομάδα της Αγ. Παρασκευής, επιστρέφοντας από το 0-2. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με τον Διαγόρα όμως να είναι αυτός που έδωσε σκορ στην αναμέτρηση, με τον Μιχαλάκη να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει εντός εστίας, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή, θεωρώντας ότι η μπάλα δεν είχε περάσει την γραμμή της εστίας, με τον άρχοντα της αναμέτρησης να μην αλλάζει την αρχική του απόφαση και να «κιτρινίζει» τον Νταή για τις έντονες διαμαρτυρίες του.

Οι παίκτες του Γαβαλά συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν και σε ένα δεύτερο τέρμα με τον Κουρμπανίδη μετά από σέντρα του Χατζέλλη και κεφαλιά του σκόρερ.  Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μάκη Σαμπάνη.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Ηλία Νταή και να πιστέψουν σε ολική ανατροπή. Τα όνειρα αυτά όμως γκρέμισε σχεδόν αμέσως ο εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης, Μιχαλάκης, που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-3.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την εκ νέου ισοφάριση, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Στο 89΄ η ομάδα των Παρακοίλων ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σαμπάνη εντός περιοχής, με τον διαιτητή να μην σταματάει το παιχνίδι, ενώ στο τέλος ο Πουρής εξουδετέρωσε δυνατό σουτ του Σαμπάνη, δίνοντας την νίκη στην ομάδα του. Έτσι, ο Διαγόρας κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και να φτάσει τους 10 βαθμούς. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία, με την ήττα αυτή να τους κρατάει χαμηλά.

Αγχωτική νίκη

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο ΑΟ Μεσοτόπου στην έδρα του, απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας, που έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Θεόδωρου Γιακαλή, που αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με αρκετές αλλαγές.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με αρκετά νέα πρόσωπα στην αρχική ενδεκάδα, κάτι που λίγο έλειψε να το πληρώσουν. Οι φιλοξενούμενοι, έβγαλαν όρεξη στο γήπεδο και κατάφεραν να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με γκολ του Σάλαρη, με τον Χατζησπύρο να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους δέκα λεπτά αργότερα. Ο Αρίων όμως πήρε και πάλι το προβάδισμα, με γκολ του Μαρούλη, με το 1-2 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Γιακαλής πέρασε στην αναμέτρηση τα «βαριά χαρτιά» της ομάδας του, για να ανατρέψει την κατάσταση. Οι αλλαγές βοήθησαν τον Μεσότοπο να πάρει τα σκήπτρα της αναμέτρησης. Ο Άριελ Γκέκα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα για την ομάδα του, με τον Φοίβο Τσίπα να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Έτσι, ο Μεσότοπος έφτασε στην ανατροπή και στην σημαντική νίκη που τον επανέφερε στον δρόμο των επιτυχιών, με τους γηπεδούχους να έχουν και παράπονα από την διαιτησία. Από την άλλη, ο Αρίων έχασε την ευκαιρία να κάνει την ζημιά για ακόμη μια φορά.