Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Καθάρισε το ντέρμπι ο Κεραυνός

Ολοκληρώθηκε η δέκατη αγωνιστική για το τοπικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Λήμνου, με την νίκη του Κεραυνού Αγ. Δημητρίου στο ντέρμπι απέναντι στον Διαγόρα Σαρδών με το ευρύ 4-1 να ξεχωρίζει από τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

Συνέχισε να κατέχει την πρώτη θέση και να οδηγεί την κούρσα η Ηφαιστία Κοντοπουλίου, επιβλήθηκε με 1-3 του ΑΟ Μύρινας. Εκτός έδρας επικράτηση και για τον Ηρακλή Ατσικής με 0-3 επί της ΑΕ Λήμνου. Υπερασπίστηκε την έδρα του ο Άρης Μούδρου, υποχρεώνοντας σε ήττα με 2-1 τον Κάσπακα, ενώ το ίδιο έκανε και ο Φιλοκτήτης απέναντι στον Αγ. Γεώργιο με σκορ 3-1. Τέλος, καταιγιστικό το Θάνος απέναντι στην απογοητευτική Προποντίδα, την οποία «φιλοδώρησε» με εφτά τέρματα.

Με υπογραφή Μαρουκάκη

Δεν κατάφερε να αντέξει για περισσότερο από ένα ημίχρονο ο φιλοξενούμενος Διαγόρας απέναντι στον Κεραυνό, που έπαιξε με πάθος για την νίκη, κάτι που κατάφερε. Ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Κεραυνός, βρήκε γκολ και ο Διαγόρας, με το 1-1 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες που τους εμφανίστηκαν σε γκολ και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη, με το τελικό σκορ να είναι το 4-1. Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ο Μαρουκάκης που πέτυχε τρία γκολ, αποδεικνύοντας ακόμη μια φορά το πόσο σημαντικό όπλο αποτελεί στην φαρέτρα του Κεραυνού. Ο Σπανός το άλλο τέρμα των νικητών, με τον Μελλισό να σκοράρει για την ομάδα του Διαγόρα.

Συνεχίζει να οδηγεί

Χωρίς απώλεια έφυγε από την Μύρινα η Ηφαιστία, καθώς επικράτησε με 1-3 του τοπικού ΑΟΜ. Ζωνάς (2) και Τριλιανός οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους που ακόμη μια αγωνιστική κράτησαν την θέση τους στην κορυφή του πρωταθλήματος, σε απόσταση αναπνοής από τους διώκτες τους. Το μοναδικό γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Πραυλής.

Κανένα εμπόδιο για Ηρακλή

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία πέρασε ο Ηρακλής Ατσικής από την έδρα της ΑΕ Λήμνου με σκορ 0-3. Σουσαλής, Τζιβάκης και Κρίκης τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους που απείλησαν και δεν απειλήθηκαν στην αναμέτρηση αυτή, κατακτώντας ένα εύκολο τρίποντο, παραμένοντας στην τριάδα.

Ευχαρίστησε για την φιλοξενία

Περίπατος εξελίχθηκε για τον ΑΟ Θάνους η εκτός έδρας αποστολή στην έδρα της ουραγού Προποντίδας, εκεί όπου κατάφερε να σημειώσει 7 τέρματα, επιβαρύνοντας και άλλο το παθητικό της ομάδας. Χατ-τρικ ο Βλαστάρας, Καυκάρας, Τριανταφυλλίδης, Καμάμης και Πετρέλλης, τα υπόλοιπα τέσσερα τέρματα των νικητών, σε ένα εύκολο και παραγωγικό απόγευμα για την ομάδα τους.

Βλέπει πεντάδα

Νίκη που τον κράτησε σε τροχιά πεντάδας πέτυχε ο Φιλοκτήτης στην έδρα του απέναντι στον Αγ. Γεώργιο με σκορ 3-1. Ανώτεροι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, με τους Ταλαγκόζη, Κάβουρα και Τσιαρή. Ο Βύβα το γκολ για τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση.

Ανατροπή για τον Άρη

Νίκη χαρακτήρα πήρε ο Άρης Μούδρου απέναντι στον Κάσπακα με 2-1, ενώ βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μέρος με εύστοχη εκτέλεση του Ταναγκόζη από την άσπρη βούλα. Με δύο γκολ όμως του Κομπρουτζίδη σε διάστημα 2 λεπτών, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν την τρίτη τους φετινή νίκη, σκαρφαλώνοντας στον βαθμολογικό πίνακα.