Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ: Μεγάλες προκρίσεις για Αστέρα Ιππείου και Μεσότοπο

Βροχή από γκολ είχαμε στην πρώτη φάση του κυπέλλου με τις ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στα γήπεδα. Η μεγαλύτερη έκπληξη σημειώθηκε στο Ίππειος όπου ο τοπικός Αστέρας, ομάδα Β΄ Κατηγορίας, έβγαλε νοκ-άουτ την Αναγέννηση Γέρας. Σπουδαία πρόκριση πήρε και ο Μεσότοπος επί του Αετού στο ντέρμπι του διημέρου. Στην επόμενη φάση πέρασαν επίσης Αιγέας, Οδυσσέας Ελύτης, Απόλλων Δαφίων, Ανδρονικάς, Όλυμπος και Φίλια

Αετός – Μεσότοπος 1-1 κ.α. 2-2 παρ. 2-4 πεν.
Πήρε το θρίλερ ο ΑΟΜ στα πέναλτι

Ματσάρα με τα όλα της έγινε στο γήπεδο των Λουτρών όπου ο Μεσότοπος κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην δεύτερη φάση του θεσμού στην διαδικασία των πέναλτι. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά στο παιχνίδι χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Στο 44ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με σκόρερ τον Μιχάλη Χατζηβαγιάννη, ο οποίος από κοντά και ύστερα από γύρισμα του Τσατσάκη έκανε το 0-1 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αετός έγινε πολύ επιθετικός με την είσοδο του Στρατή Διονυσάτου στο παιχνίδι δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες, όμως ο Παπαδάτος που ήταν σε πολύ καλή μέρα κρατούσε αυτό το 0-1.

Στο 50ό λεπτό οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι του Δασκάλου πάνω στον Βέντο, με τον διαιτητή Κουκούλα να συνεχίζει το παιχνίδι. Με τη συμπλήρωση 66 λεπτών στην αναμέτρηση ο Αετός αυτή τη φορά κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μιχαλάκη από τον Καφαλούκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζίμης Βλαστέλλης νικώντας τον Παπαδάτο για το 1-1 δίνοντας άλλο χρώμα στο παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες πίεζαν για το γκολ και στο 82΄ ο Αετός κέρδισε ένα ακόμα πέναλτι και πάλι με τον Μιχαλάκη σε ανατροπή από τον γκολκίπερ Παπαδάτο. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Βλαστέλλης, αλλά αυτή τη φορά ο Χρήστος Παπαδάτος του είπε όχι. Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί η ομάδα των Λουτρών στο 101΄ κέρδισε φάουλ από τα δεξιά, ο Κριπιντίρης έφερε την μπάλα στην περιοχή και ο Στρατής Διονυσάτος με κεφαλιά σημείωσε το 2-1.

Όμως οκτώ λεπτά αργότερα ο Μεσότοπος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα όταν μετά από κόρνερ του Γιακαλή και σύγχυση στην περιοχή, ο Καφαλούκος με ένα δυνατό βολέ έκανε το 2-2. Παρά την προσπάθεια των δύο ομάδων για τρίτο γκολ το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Με το σκοτάδι σιγά-σιγά να πέφτει και τον φωτισμό να μην επαρκεί η προσπάθεια των παικτών και των γκολκίπερ έγινε εξαιρετικά δύσκολη.

Από πλευράς Αετού σκόραραν οι Στρατής Διονυσάτος και Γιώργος Καπταγιάννης με τους Μουτζούρη και Κριπιντίρη να αστοχούν, ενώ από την άλλη πλευρά όλοι οι παίκτες του Μεσοτόπου ήταν εύστοχοι. Γκέκα, Μπράκουλα, Δασκάλου και Καφαλούκος έδωσαν την πρόκριση στην ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Αστέρας Ιππείου – Αναγέννηση Γέρας 4-4 κ.α. 6-5 πεν.
Τεράστια πρόκριση για τον Αστέρα Ιππείου!

Το κύπελλο είναι αποδεδειγμένα ο θεσμός των εκπλήξεων και αυτό ήρθε να μας το αποδείξει ο Αστέρας Ιππείου, που μπορεί να αγωνίζεται στη Β΄ Κατηγορία, όμως κατάφερε να πετάξει έξω την Αναγέννηση Γέρας, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 4-1. Η ομάδα του Γιώργου Σπάρταλη παρατάχθηκε στο γήπεδο του Ιππείου αποδεκατισμένη με πολλές απουσίες και με τερματοφύλακα τον ποδοσφαιριστή Στρατή Κουβέρη, αφού δεν υπήρχε διαθέσιμος γκολκίπερ. Πάντως η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Αναγέννηση, καθώς προηγήθηκε 0-1 στο 20΄ με γκολ από τον Γιώργο Μανούσο. Μάλιστα με τη συμπλήρωση του ημιώρου οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με σκόρερ αυτή τη φορά τον Νίκο Φωκιανό. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Αστέρας μείωσε σε 1-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πλάτωνα Καρτάλη, δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Γέρα, αφού μόλις με την συμπλήρωση δύο λεπτών στην επανάληψη ήρθε και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά από τον Ματθαίου. Παρά την πίεση των παικτών του Αστέρα η ομάδα του Γιώργου Σπάρταλη κρατούσε το υπέρ της σκορ και στο 70΄ έφθασε στην επίτευξη ενός ακόμα τέρματος, αυτή τη φορά με τον Νίκο Τριλιανό για το 1-4. Εκεί πολλοί πίστεψαν πως το ματς είχε τελειώσει, όμως οι παίκτες του Γιώργου Σπετσιώτη είχαν διαφορετική άποψη. Αρχικά στο 75΄ ο Πολίτης με κεφαλιά έκανε το 2-4, φάση που ξεκίνησε με δοκάρι του Θεοδώρου. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο γκολ με τους Θεοδώρου στο 86΄ και Μαυρομιχάλη στο 90΄ για να ολοκληρωθεί η μεγάλη ανατροπή, με το σκορ της κανονικής διάρκειας να ολοκληρώνεται 4-4.

Το κλίμα στην Αναγέννηση είχε στραβώσει για τα καλά και ήρθε ένα ακόμα πρόβλημα για τον Σπαρτάλη στην παράταση, με τον κατά συνθήκη γκολκίπερ Κουβέρη να τραυματίζεται και έτσι ο Φωκιανός ανέλαβε την ευθύνη να κάτσει στα δοκάρια. Πάντως παρά την προσπάθεια των παικτών στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και το ματς πήγε στα πέναλτι. Το φως της ημέρας ήταν περιορισμένο, αλλά αυτό δεν πτόησε τους παίκτες που ανέλαβαν την εκτέλεση των πέναλτι. Μαυρομιχάλης, Κουτσέλης, Καράμπελας, Πολίτης, Παπαγεωργίου και Καλαγάνης ευστόχησαν για τον Αστέρα, ενώ από την Αναγέννηση Τριλιανός, Φωκιανός, Λεονταρίδης, Ταξιάρχης Μανούσος, Ματθαίου ήταν οι παίκτες που ευστόχησαν. Όμως ο Τρεμούλας ήταν ο μεγάλος άτυχος, καθώς αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και έτσι η πρόκριση πήγε στον Αστέρα, όπου συνοδεύτηκε από τρελά πανηγύρια σε αγωνιστικό χώρο και κερκίδα.

Όλυμπος – Προοδευτική 4-0
Εύκολη πρόκριση για τον πρωταθλητή

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε ο Όλυμπος απέναντι στην Προοδευτική επικρατώντας 4-0 και θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Αιγέα στο Πλωμάρι. Η ομάδα της Αγιάσου προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με δύο γκολ από τον Στέλιο Τσομπανέλλη στο 12΄ με κεφαλιά και στο 21΄ με σουτ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα, αρχικά με τον Καλουτζή στο 53΄ για το 3-0 και στο 85΄ με τον Νίκο Πετρουζέλλη για το τελικό 4-0. Η Προοδευτική προσπάθησε να είναι όσο το δυνατόν ανταγωνιστική, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά.

Αχιλλέας – Απόλλων Δαφίων 0-1
Προκρίθηκε στο φινάλε ο Απόλλων

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Απόστολου Γρούβα στο 93΄ ο Απόλλων Δαφίων προκρίθηκε δια πυρός και σιδήρου εις βάρος του Αχιλλέα. Σε ένα ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο για ποδόσφαιρο στο γήπεδο Φίλιας (γίνονται εργασίες στην Πέτρα) οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Απόλλωνα να έχει την μερίδα του λέοντος. Το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ και λίγο πριν από το τέλος του παιχνιδιού ο Γρούβας αποδείχθηκε χρυσός σκόρερ δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου. Αποκάλυψη της αναμέτρησης ο 15χρονος Γιάννης Καλογήρου του Απόλλωνα, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός και έκανε πολύ καλό παιχνίδι.

Αλκιβιάδης – Ανδρονικάς 1-4
Άνετα στην επόμενη φάση

Χωρίς να συναντήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ο Ανδρονικάς πέρασε από τον Παπάδο νικώντας τον Αλκιβιάδη 4-1. Η ομάδα των Παρακοίλων τελείωσε το παιχνίδι στα πρώτα 25 λεπτά με γκολ των Δημήτρη Κουτλή, Κάσσου και Μάκη Σαμπάνη. Ο τελευταίος έκανε και το 4-0 για να μειώσει απλώς σε 4-1 ο Αλκιβιάδης με τον Στρατή Χριστοδούλου.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Φίλια 2-2 κ.α. 2-4 παρ.
Σπουδαία πρόκριση Φίλιας

Η Φίλια πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση νικώντας στην παράταση 4-2 τον Ατρόμητο στο «Μιζεργκάν». Η ομάδα της Ανεμότιας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Γιώργο Μαλακό, όμως η Φίλια κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κύριλλο Νικόλωφ που σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα. Ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια, με πέναλτι, έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2, αλλά ο Άγγελος Κουπέ με το κεφάλι ισοφάρισε σε 2-2 για να οδηγηθεί η αναμέτρηση στην παράταση.

Εκεί η Φίλια ήταν πιο συγκεντρωμένη και με γκολ των Καλούλι και Χασάπη έφθασε στην πρόκριση. Να σημειωθεί πως από πλευράς Ατρόμητου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Νίκος Κιοσές.

Αιγέας – ΑΟ Βασιλικών 3-0
Άνετος και ωραίος ο Αιγέας

Ο Αιγέας επιβλήθηκε 3-0 του ΑΟ Βασιλικών και προκρίθηκε στη δεύτερη φάση όπου θα αντιμετωπίσει και πάλι στο Πλωμάρι τον Όλυμπο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μιχάλη Ελευθερίου για να έρθουν άλλα δύο τέρματα από τον Παράσχο Πρωτούλη, το δεύτερο μάλιστα στις καθυστερήσεις. Το πάλεψε ο ΑΟΒ δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες στην αναμέτρηση.

Αρίων Μήθυμνας – Οδυσσέας Ελύτης 3-8
Σαρωτικός ο Οδυσσέας Ελύτης!

Περισσότερο αγώνα πόλο παρά ποδοσφαίρου θύμιζε η αναμέτρηση στο «Κώστας Κεντέρης» της Καλλονής, με τον Οδυσσέα Ελύτη να περνάει θριαμβευτικά στην δεύτερη φάση νικώντας με το επιβλητικό 8-3 τον Αρίωνα Μήθυμνας. Η ομάδα του Μολύβου παρουσίασε αρκετά αμυντικά προβλήματα και το πλήρωσε με το χειρότερο τρόπο. Από την άλλη ο Ελύτης έπαιξε φανταστικό ποδόσφαιρο και προκρίθηκε δίκαια. Χατ-τρικ από τον Πολύζο, ενώ τα άλλα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Νομίδης δύο, Ιστρέφι δύο και Αναιρούσης, ο οποίος είχε και ένα δοκάρι. Από πλευράς Αρίωνα που προηγήθηκε στο παιχνίδι σκόραραν οι Ανδριώτης δύο, το δεύτερο με πέναλτι και ένα ο Μόλβαλης.