Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Το ντέρμπι στον Κεραυνό

Ο Κεραυνός αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι με την Ηφαιστία κερδίζοντας 3-2 στο Κοντοπούλι, σβήνοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο την ήττα από τον ΑΟ Μύρινας στην πρεμιέρα. Η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η περσινή πρωταθλήτρια Ηφαιστία έκανε την αντεπίθεσή της χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα. Τα γκολ για τον Κεραυνό πέτυχαν, δύο ο Μαρουκάκης και ένα ο Λουλάκης. Από πλευράς ηττημένων σκόραραν οι Μαυροειδής και Χατζηρόδος.

Το δύο στα δύο έκανε ο Διαγόρας που νίκησε εύκολα 4-0 τον Φιλοκτήτη έχοντας πολύ καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Τα γκολ για την νικήτρια ομάδα πέτυχαν από δύο οι Μελισσός και Γαϊτανέρης.

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στη Μύρινα, όπου η τοπική ομάδα και ο Ηρακλής πρόσφεραν ωραίο θέαμα στους φιλάθλους, με το τελικό 4-3 υπέρ του Ηρακλή να δίνει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα της Ατσικής. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Λάμπρος Κουδουνάς, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, ενώ από ένα πρόσθεσαν οι Βασίλης και Δημήτρης Κρίκης. Τα τέρματα του ΑΟ Μύρινας που πάλεψε για κάτι καλό πέτυχαν οι Τζούλιο Τόπι, Τζώης και Κωνσταντάρας.

Πρώτη νίκη για τον Κάσπακα στο πρωτάθλημα, που επικράτησε 2-0 του Άρη Μούδρου. Η ομάδα του Άγγελου Κελάρη έκανε το καθήκον της παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης με δύο γκολ από τον Γκαλιούρη.

Τέλος, τη νίκη πήρε το Θάνος στο παιχνίδι με την ΑΕΛ επικρατώντας 3-2. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη τύχη και κατάφεραν να φθάσουν στο τρίποντο. Δύο γκολ έβαλε ο Πετρέλλης και ένα ο Χριστοφιδέλλης. Από την ΑΕΛ σκόραραν οι Ζιάκας και Δομανόλδος.