Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ματσάρα στη Μόρια!

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Αστέρας Νίκης που νίκησε 3-2 τον Αχιλλέα σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 22ο λεπτό με τον Σαμιακό, όμως οκτώ λεπτά αργότερα ο Αχιλλέας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με αυτογκόλ από τον Αναγνώστου. Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Αστέρας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Λανγκόζι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τη συμπλήρωση 53 λεπτών στον αγώνα ο Σούπουλης με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-2. Όμως ο Αστέρας Νίκης δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη καθώς στο 83΄ ο Σαμιακός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Να σημειωθεί πως από πλευράς Αχιλλέα αποβλήθηκε από τον πάγκο ο Νίκος Τσολάκης για διαμαρτυρία.

Στα άλλα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής ο Κεραυνός νίκησε 2-1 τον Ταξιάρχη στην Αγία Παρασκευή και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα του Αχιλλέα μειώνοντας την απόσταση από την δεύτερη θέση στους δύο βαθμούς. Στο 35ο λεπτό ο Λημναίος έκανε το 0-1 με κεφαλιά, ενώ στο 69΄ ο Κούτσας με σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε ο Ταξιάρχης ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Ψωμά στο 71ο λεπτό. Ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Πολιχνίτου με τον Ορφέα Άντισσας, αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία ομάδα. Το παιχνίδι είχε ευκαιρίες, όμως έλειψαν τα γκολ. Ο ΑΟΠ έχασε πέναλτι στο 40΄ με τον Καλατζή καθώς απέκρουσε ο Πατσανάς, ενώ στο 83ο λεπτό η ομάδα της Άντισσας έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς όταν το σουτ από τον Ιντζέ σταμάτησε στο δοκάρι.