Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Κάποτε θα έχανε

Στοπ στο αήττητο των τεσσάρων αγώνων μπήκε για τον Αιολικό, που ηττήθηκε στη Ραφήνα, με 3-1, από την Θύελλα για την 19η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Η ομάδα της Μυτιλήνης λύγισε από τις πολλές και σημαντικές απουσίες (Αντόνοφ, Κατσίκης, Σπόλιαριτς) με αποτέλεσμα να γνωρίσει δίκαια την ήττα. Η Θύελλα κατάφερε μόλις στο 12ο λεπτό να προηγηθεί στο σκορ με γκολ από τον Σαντίκου, ο οποίος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Βρονταρά για το 1-0. Ο Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει άμεσα στην ισοφάριση, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες και στο 41΄ ύστερα από σέντρα του Λαμπράκη, ο Μπουρούς με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το 1-1 να είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Νίκος Μεσολόγγης στο 53΄ πέρασε στο γήπεδο τον Μπουντάκη και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα κατάφερε να σκοράρει, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Θύελλα για το 2-1. Στη συνέχεια ο Αιολικός προσπάθησε να απαντήσει, όμως οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι των κυανόλευκων. Μάλιστα με τη συμπλήρωση 70 λεπτών στον αγώνα η ομάδα της Ραφήνας έφτασε στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος με τον Κανελλόπουλο, με την Θύελλα σε αυτό το σημείο να κλειδώνει ένα σημαντικό τρίποντο. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ο Αιολικός είχε μια, δύο ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ, φεύγοντας έτσι από την Ραφήνα χωρίς κάτι θετικό. Μάλιστα αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Βλάντιτσα Πέτροβιτς από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία των Μυτιληνιών.

Οι συνθέσεις

Θύελλα Ραφήνας (Ν. Μεσολόγγης): Πάντος, Αράπης, Μανδύλης, Γεωργόπουλος (53΄ Μπουντάκης), Σαντίκου, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης (83΄ Ζέκιο), Ντόσκας, Κανελλόπουλος (78΄ Ματσάδες), Δημητρίου, Σουλτανίδης (88΄ Τσάκωνας)

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Βρονταράς, Αγριμάκης (81΄ Τριλιανός), Μπάρκας, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης, Παλαμουτσής, Τσιπάς (68΄ Μπατίζ), Αλαγιάννης (57΄ Καλαφάτης), Μπουρούς, Λαμπράκης