Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: ‘’Τσέκαρε’’ το εισιτήριο για τον τελικό ο Αιολικός

Την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου ‘’Γεώργιος Καρέκος’’ πήρε ο Αιολικός που νίκησε στον πρώτο χρονικά ημιτελικό τον ΑΟ Μυτιλήνης με 80-58. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Γκούμα θα έχει την ευκαιρία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να διεκδικήσει το τρόπαιο, κάτι που δεν κατάφερε πέρυσι απέναντι στον Αίολο. Ο Αιολικός είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα και δεν άφησε ποτέ τον ΑΟΜ να πλησιάσει κοντά. Το ημίχρονο έκλεισε στο +11 (38-27), ενώ στην επανάληψη το σύνολο του Γιώργου Γκούμα παρουσίασε ακόμα καλύτερο πρόσωπο και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση έφθασε δίκαια στην πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ για την νικήτρια ομάδα ήταν ο Καραδόπουλος, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με τρία τρίποντα, ενώ επίσης θετική ήταν η συμβολή των Κούκουρα με 12 και Ιωαννίδη, Σταμούλη με 10. Από τον ΑΟΜ ξεχώρισε ο Πετρίδης με 15. Πλέον ο Αιολικός περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό που θα προκύψει από το ζευγάρι Παπάδος Γέρας – Αίολος, το οποίο θα αναμετρηθεί το Σάββατο.