Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Νίκες για Αετό, Όλυμπο πριν το μεγάλο ντέρμπι!

Αετός και Όλυμπος ολοκλήρωσαν χωρίς απώλειες τις υποχρεώσεις τους στην 20ή αγωνιστική της Α΄ Κατηγορίας, κερδίζοντας Απόλλωνα Δαφίων και Προοδευτική αντίστοιχα και πηγαίνουν με καλή ψυχολογία στο μεταξύ τους μεγάλο ντέρμπι, την Κυριακή, στην Αγιάσο.

Ο Αετός κράτησε το αήττητο και το +3 από τον Όλυμπο νικώντας εύκολα τον Απόλλωνα Δαφίων των πολλών απουσιών με 6-0, κάνοντας μια καλή πρόβα πριν τον ντέρμπι με τον Όλυμπο. Η ομάδα των Λουτρών έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει. Από την άλλη ο Απόλλων με τεχνικό δίδυμο τους έμπειρους ποδοσφαιριστές Νίκο Κριτσωτάκη και Άγγελο Πάπαρη δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα. Ο Αετός με τη συμπλήρωση 21 λεπτών στην αναμέτρηση άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από τον Ευαγγέλου ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μιχαλάκη. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Μιχαλάκης από δημιουργός έγινε εκτελεστής πετυχαίνοντας με ωραίο πλασέ το 2-0 μετά από εκπληκτική μπαλιά του Βλαστέλλη.

Στην επανάληψη η ομάδα των Λουτρών έπαιξε ακόμα καλύτερο ποδόσφαιρο, παρότι πολλοί περίμεναν πως θα κάνει συντήρηση δυνάμεων εν όψει του ντέρμπι. Μόλις ένα λεπτό με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Καπταγιάννης σημείωσε το 3-0, για να ακολουθήσουν ακόμα γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (49΄, 54΄), από τον Θωμά Παπαδόπουλο, ο οποίος σκόραρε και τα δύο του τέρματα με το κεφάλι για να φτάσει το σκορ στο 5-0. Το τελικό 6-0 πέτυχε ο νεαρός Σπύρος Μάτσης στο 79ο λεπτό, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ με την φανέλα του Αετού.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο που μόνο καλό ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να παιχτεί, ο Όλυμπος πέρασε με επιτυχία από τη Σκάλα Καλλονής νικώντας 4-1 την Προοδευτική και πλέον ρίχνει το βάρος στο ντέρμπι της Κυριακής με τον Αετό. Η ομάδα της Αγιάσου ευτύχησε να προηγηθεί στο 13ο λεπτό με σκόρερ τον Στέλιο Τσομπανέλλη, ο οποίος έβαλε από νωρίς τις βάσεις για το τρίποντο. Όμως η Προοδευτική κατάφερε να αντιδράσει μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι, καθώς στο 37ο λεπτό ο Μαστέλλος βρέθηκε απέναντι από τον Παπαλόπουλο και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο προπονητής του Ολύμπου, Θόδωρος Παπαλόπουλος, πέρασε στο ματς τους Γιώργο Συβρή και Γρηγόρη Ξυνό, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Η πίεση από την ομάδα της Αγιάσου καρποφόρησε στο 61΄ όταν μετά από σέντρα του Συβρή, ο Βουργουτζής, με σουτ στην κίνηση, έδωσε ξανά προβάδισμα στον Όλυμπο. Στη συνέχεια η Προοδευτική επεχείρησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά στο 72ο λεπτό μετά από κόρνερ του Πετρουζέλλη ο Διακορώνας με σουτ έκανε το 1-3, κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη για τον Όλυμπο. Στο 81΄ η ομάδα της Αγιάσου έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Γκέρι Τόρρα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, και θα χάσει το ντέρμπι με τον Αετό.

Ένα λεπτό πριν το 90΄ ο Όλυμπος βρήκε και τέταρτο τέρμα με τον Γρηγόρη Ξυνό, ο οποίος χρίσθηκε και εκείνος σκόρερ βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-1. Να σημειωθεί πως στον Όλυμπο διαμαρτύρονται για δύο περιπτώσεις πέναλτι σε χέρι αμυντικών της Προοδευτικής στο 31΄ και στο 46΄, καθώς και για μια παράβαση πάνω στον Ξυνό μέσα στην περιοχή στο 88ο λεπτό.

Βήμα τετράδας έκανε η Αναγέννηση Γέρας που επικράτησε 4-2 της Φίλιας και έπιασε την Προοδευτική στην τρίτη θέση. Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον από το ξεκίνημα, αποδεικνύοντας πως δικαίως οι δύο ομάδες βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία.

Στο 21ο λεπτό ο Κουνιάρης πάγωσε τον Παπάδο κάνοντας το 0-1, όμως η Γέρα έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση καθώς στο 35΄ ο Βλάμης ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση ήταν καλύτερη και πήρε το προβάδισμα ακριβώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας στον αγώνα με σκόρερ τον Τρεμούλα. Στο 77ο λεπτό ο Κουρκουμέλης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, η Φίλια μείωσε σε 3-2 με τον Καλλούλι στο 79΄, ενώ το τελικό 4-2 έκανε ο Χατζηκλειδαράς στο 88ο λεπτό.

Με το δεξί μπήκε ο Αρίων Μήθυμνας στο γήπεδό του καθώς στο πρώτο παιχνίδι μετά την τοποθέτηση του πλαστικού χλοοτάπητα, η ομάδα της Μήθυμνας νίκησε 3-2 τον Ορφέα Κεραμειών. Σε ένα γιορτινό κλίμα, παρουσία αρκετού κόσμου, ο Αρίων άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με κεφαλιά από τον Χατζηδιαμαντή. Οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα των Κεραμειών έφθασε στην ισοφάριση με τον Γονιδέλη, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν δύο λεπτά αργότερα να κάνουν το 2-1 με τον Ανδριώτη. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 60ό λεπτό ο Στρατής Τηνιακός έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του για το 3-1, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Ορφέας ήταν να μειώσει στο 83ο λεπτό σε 3-2 με φάουλ του Καραδημητράκη.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Ανδρονικάς επί του Μεσοτόπου με 2-1, βρίσκοντας μετά από καιρό τον παλιό καλό εαυτό του. Από την άλλη ο Μεσότοπος δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα και δεν αισθάνεται πια άνετος όσον αφορά τη θέση του στην τετράδα. Η ομάδα των Παρακοίλων άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Στρατή Δελόλμα, όμως τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ελευθερίου έφερε το παιχνίδι στα ίσια για το 1-1. Τελικά ο Ανδρονικάς πήρε τη νίκη, με τον Μάκη Σαμπάνη στο 68ο λεπτό να εκτελεί πέναλτι, αρχικά ο Παπαδάτος απέκρουσε, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ σκοράροντας για το τελικό 2-1.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν στην Θερμή Οδυσσέας Ελύτης και Αιγέας σε ένα κλειστό παιχνίδι. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα και ουσιαστικά όλα έγιναν στην επανάληψη. Εκεί ο Ελύτης πήρε το προβάδισμα με γκολ από τον Πολύζο στο 53ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε τη νίκη εν τέλει ο Χρυσάφης με δικό του τέρμα στο 88΄ χάρισε τον βαθμό στον Αιγέα.

Έπρεπε να περάσουν 20 αγωνιστικές ώστε ο ΑΟ Βασιλικών να πάρει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, μένοντας στο 3-3 με τον Ατρόμητο Ανεμότιας που δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Πάντως η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά άνοιξε πρώτη το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κιοσσέ, αλλά ο ΑΟΒ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση με δύο γκολ στο 40΄ και στο 42΄ από τους Στρατή Στόικο και Κουδουνέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54΄ σκόραρε πάλι ο Στόικος για το 3-1 και πολλοί πίστεψαν πως η ομάδα των Βασιλικών θα έπαιρνε το τρίποντο. Όμως ο Ατρόμητος κατάφερε να σώσει τον βαθμό με δύο γκολ, αρχικά με κεφαλιά του Χαλκοδαίμων στο 80 και στο 90΄ ο Κιοσσές με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το τελικό 3-3.