Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Νίκησαν οι πρωτοπόροι, ίδια η κορυφή

Χωρίς εκπλήξεις και με τους πρωτοπόρους να παίρνουν το τρίποντο, διατηρώντας την κατάσταση στην κορυφή αναλλοίωτη, συνεχίστηκε χτες το πρωτάθλημα της Α’ Τοπικής, με την διεξαγωγή της 5ης αγωνιστικής. Ο Όλυμπος ξεπέρασε το εμπόδιο του Πολιχνίτου επικρατώντας  εύκολα με 0-2 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση.

Ο Πετρουζέλλης  άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης και ο Χατζέλλης (μετά από φάουλ του Πετρουζέλλη)  διαμόρφωσε το τελικό 0-2, σε ένα ματς όπου τραυματίστηκε ο διαιτητής Συβρής στα μισά του ημιχρόνου και τον αντικατέστησε η Ανδριάνα Μπάλιακα που ήταν επόπτης, ενώ την θέση της ως βοηθός πήρε ο Στρατής Παπουτσέλλης, που ήταν αρχικά παρατηρητής αγώνα. Στην Πέτρα ο Αίγειρος είχε προβλήματα στο πρώτο μέρος, μέχρι να ανοίξει το σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Δρακούλη.

Στην συνέχεια ο Τσιμπούκης έκανε το 0-2 για να κλείσει το σκορ ο Σπάρταλης διαμορφώνοντας το τελικό 0-3. Στην Καλλονή ο Ατρόμητος δεν δυσκολεύτηκε επικρατώντας 3-0 του Αλκιβιάδη, με τον Χατζηδιαμαντή να ανοίγει το σκορ, τον Γρούβα με πέναλτι να κάνει το 2-0 και τον Χατζηκλειδαρά ξανά να διαμορφώνει το 3-0. Στα Λουτρά ο Αετός αν και προηγήθηκε νωρίς με πέναλτι του Καλλιματζέρου, είδε τον Π. Σοφιάνη να τον ισοφαρίζει στα μισά του ημιχρόνου, αλλά στο 70ό ο Κροτσίδας με σουτ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου.

Στα Παράκοιλα ο Αιγέας με γκολ του Άνταμ και του Βελούτσου πέτυχε μια εύκολη νίκη απέναντι στον Ανδρονικά και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις, ενώ στη Μόρια ο Κεραυνός και η Αναγέννηση έμειναν στο μηδέν και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Δεύτερη νίκη συνεχόμενη για τον Μεσότοπο, αυτή την φορά εκτός έδρας μέσα στα ΤΕΛ επί του Οδυσσέα Ελύτη. Ο Αλαγιάννης άνοιξε το σκορ με πέναλτι, αλλά ο Παράσχου στο ξεκίνημα της επανάληψης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με τον ίδιο τρόπο. Όμως ο Κουλουδής αμέσως έδωσε προβάδισμα ξανά στην ομάδα του Γιακαλή, η οποία έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα για 25 λεπτά περίπου λόγω αποβολής του Παράσχου.

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΦΑΛΩΝΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΕΡΑΣ                    0-0

ΑΕΤΟΣ ΛΟΥΤΡΩΝ – ΑΡΙΩΝ ΜΗΘΥΜΝΑΣ                                 2-1

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΕΜΟΤΙΑΣ – ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ                             3-0

ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ ΠΑΡΑΚΟΙΛΩΝ – ΑΙΓΕΑΣ                                    0-2

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ – ΑΟ ΜΕΣΟΤΟΠΟΥ                                    1-2

ΑΟ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ – ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΓΙΑΣΟΥ                                                  0-2

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ – ΑΙΓΕΙΡΟΣ ΜΙΣΤΕΓΝΩΝ                         0-3

1. Όλυμπος 13         16-1
  2. Αίγειρος 12         16-3
  3. Αιγέας 12         11-1
  4. Αετός 12         12-4
  5. Ατρόμητος 12         11-4
  6. Αναγέννηση 8          7-4
  7. Αρίων 7 9-9