Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

“Πέταξε” δυο βαθμούς στο Αλιβέρι

Δυο βαθμούς οι οποίοι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι υπερπολύτιμοι, άφησε το Σάββατο στο Αλιβέρι ο Αιολικός, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλός 1-1 με αντίπαλο τον Ταμυναϊκό, στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα της Μυτιλήνης άργησε να μπει στο παιχνίδι και ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας σωρεία ευκαιριών, ενώ δικαιούται να τα έχει με την τύχη της αφού δυο φορές τα δοκάρια σταμάτησαν την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, ενώ σε δυο άλλες  περιπτώσεις η μπάλα φαίνεται να περνάει την γραμμή και να απομακρύνεται από αμυντικούς.

Το ευχάριστο από το ματς αυτό, η άμεση προσαρμογή του Κουτσούμπα ο οποίος αποκτήθηκε την Πέμπτη, πρόλαβε να μπει στην αποστολή και όχι μόνο αγωνίστηκε ως αλλαγή, αλλά πέτυχε και το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο στον Αιολικό δεν μπορούν λεπτό να εφησυχάσουν, καθώς όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα, όλοι βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής, αφού αυτός που πέφτει έχει 10 αυτή την στιγμή, αυτός που σώζεται 11, ενώ ο Ταμυναϊκός που είναι τελευταίος έχει 8 βαθμούς!

Απουσίες και κούραση

Ο Κώστας Ψυρρόπουλος είχε να αντιμετωπίσει τις δυο σημαντικές απουσίες των Χρήστου και Παληγεώργου που ήταν τιμωρημένοι, αλλά και την ταλαιπωρία από το ταξίδι, αφού η αποστολή έφυγε Παρασκευή βράδυ από την Μυτιλήνη, έφτασε 5 το πρωί στον Πειραιά και στην συνέχεια με πούλμαν για το Αλιβέρι όπου αγωνίστηκε στις 15.00. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αιολικός απείλησε με τον Λαλά να πλασάρει άστοχα στο 3ο, στο 10ο  ο  Μήτρου  εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά  η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία, ενώ  στο 24΄ ο Νυφαδόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στο 30ό, ο Κούρτης έκανε το σουτ που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιώτα, ενώ στο 37΄ ο Μπάρδης αιφνιδιάστηκε στη σέντρα που έγινε από αριστερά, με τον Λαλά να πλασάρει και τον Πιλάτη να αποσοβεί πάνω στη γραμμή την παραβίαση της εστίας του. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 41ο όταν ο Ραμπαβίλας δέχτηκε μακρινή μπαλιά από τον Αναστασίου, ο Γιώτας γλίστρησε κάνοντας πίσω βήματα και ο επιθετικός του Ταμυναϊκού με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Σωρεία ευκαιριών στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο Αιολικός έχασε σωρεία ευκαιριών για να πάρει το τρίποντο, αλλά μόλις μια φορά κατάφερε να σκοράρει. Ο Λαμπράκης στο 50ό με σούτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, στο 62ο ο Μπουρούς πλάσαρε στην κίνηση από τα τρία μέτρα αλλά αστόχησε, ενώ στο 65ο  οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μήτρου από τον Καπταγιάννη, με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα για θέατρο στον επιθετικό του Ταμυναϊκού. Ο Ψυρρόπουλος φόρτωσε την επίθεσή του, πέρασε στο παιχνίδι τον Παπαδόπουλο  και τον Κουτσούμπα και ο νεοαποκτηθείς μέσος τον δικαίωσε δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο όταν μετά από πάσα του Κεσίδη πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και έκανε το 1-1.

Ακολούθησε ένα τέταρτο τεράστιων χαμένων ευκαιριών από πλευράς Αιολικού.  Στο 79ο ο  Μπουρούς πλάσαρε  με τον αμυντικό του Ταμυναϊκού  να κόβει  πάνω στη γραμμή (η μπάλα έχει περάσει καθαρά),  ο διαιτητής δεν έδειξε σέντρα, αλλά να συνεχιστεί το παιχνίδι, ωστόσο ο ποδοσφαιριστής του Αιολικού δεν είδε την εξέλιξη της φάσης, πανηγύρισε θεωρώντας πως το γκολ μέτρησε και  βγάζοντας τη φανέλα του δέχτηκε  κίτρινη κάρτα σε μια φάση από τις πολύ περίεργες στα ελληνικά γήπεδα.  Στο 83΄ ο Μπάρδης έχασε την μπάλα με τους αμυντικούς να σώζουν ξανά πάνω στη γραμμή και πάλι με τους παίκτες του Αιολικού να διαμαρτύρονται πως είχε περάσει την γραμμή. Στο επόμενο λεπτό απευθείας εκτέλεση φάουλ του Διακορώνα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 91’ και πάλι ο Αιολικός είχε δοκάρι με τον Κριπιντήρη αυτή την φορά, στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα. Στο 89’ ο Κρόκος ανέτρεψε τον Μπουρού αντικρίζοντας 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ταμυναϊκός (Β. Λαθουράς): Μπάρδης, Κρόκος, Πιλάτης, Καρράς (88΄ Γιαννακόπουλος), Β. Αναστασίου, Ι. Αναστασίου, Κότσι, Αντμίρ, Μήτρου, Ραμπαβίλας, Κούρτης
Αιολικός (Κ. Ψυρόπουλος): Γιώτας, Κρητικός (76΄ Καδής), Νυφαδόπουλος (46΄ Καπταγιάννης), Ταχιάς, Κεσίδης, Κριπηντήρης, Λαλάς (61΄ Παπαδόπουλος), Διακορώνας (68΄ Κουτσούμπας), Παλαμουτσής, Μπουρούς.

Πήρε και Ποτουρίδη

Ο Αιολικός μετά την απόκτηση του Κουτσούμπα, έκανε το Σαββατοκύριακο άλλη μια προσθήκη στο ρόστερ του, αποκτώντας τον Θέμη Ποτουρίδη ο οποίος επέστρεψε μαζί με την αποστολή αμέσως μετά το ματς με τον Ταμυναϊκό.  Ο 21χρονος φορ αναδείχθηκε στις ακαδημίες του Ολυμπιακού και στη συνέχεια έπαιξε σε Προοδευτική, Φωστήρα, Θύελλα Καμαρίου, Τριγλία Ραφήνας και ΑΟΧ Κισσαμικό, από τον οποίο έμεινε ελεύθερος. Και ο Ποτουρίδης, όπως και ο Κουτσούμπας, έχουν συνεργαστεί στο παρελθόν με τον Κωνσταντίνο Ψυρρόπουλο, και αποτελούν προσωπικές του επιλογές.