Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πολλά γκολ και παράπονα στην Α’ Τοπική

Πολλά γκολ, αλλά και άλλα τόσα παράπονα για την διαιτησία, είχαμε αυτό το Σαββατοκύριακο στην Α’ Τοπική, όπου πάντως το πράγμα αρχίζει να ξεκαθαρίζει, για τις ομάδες που θα πάνε προς τον τίτλο και αυτές που θα παλέψουν για την παραμονή στην β’ φάση. Στον α’ όμιλο είχαμε «ησυχία», καθώς τα φαβορί επικράτησαν εύκολα και εδώ η κατάσταση έχει σχεδόν ξεκαθαρίσει ως προς τις 3 από τις τέσσερις ομάδες που θα πάνε στην επόμενη φάση για να διεκδικήσουν τον τίτλο, με Αετό, Διαγόρα και Ανδρονικά να παλεύουν από δω και πέρα μόνο για την τελική τους κατάταξη.

Και οι τρεις κέρδισαν και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ενώ μάχη αναμένεται να γίνει για το 4ο εισιτήριο. Ο Παλλεσβιακός πέρασε νικηφόρα από τον Παπάδο, επικρατώντας του Αρίωνα Π. με 3-1 και θα δώσει μάχη με τον Αρίωνα Μ. για την 4η θέση.

Στον άλλον όμιλο είχαμε επεισοδιακή αγωνιστική με πολλά παράπονα. «Αίμα και άμμος» έγινε στο Μεσότοπο, όπου η τοπική ομάδα ήρθε ισόπαλη 2-2 με τον Ατρόμητο σε ένα ματς που είχαμε ανατροπή στο σκορ, κόκκινη κάρτα, ακυρωθέν γκολ, αποβολές προπονητή, και πολλά παράπονα για την διαιτησία και από τις δυο πλευρές, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις. Στην Αγιάσο επίσης είχαμε παράπονα από πλευράς Προοδευτικής για το πέναλτι και την αποβολή εις βάρος τους, στο 3-0 του Ολύμπου, ενώ την έκπληξη της ημέρας έκανε ο Αλκιβιάδης που πήρε βαθμό 1-1 από την Αναγέννηση. Τέλος, ο Οδυσσέας Ελύτης κέρδισε 3-1 τον Απόλλωνα και ο όμιλος είναι ανοικτός ακόμη, με 7 ομάδες να διεκδικούν την είσοδο στην πρώτη τετράδα.

Αετός – Αιγέας 5-0

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι, με τον Αετό να έχει πάρει φόρα και να μην σταματά, προβάλλοντας πλέον ως το φαβορί για τον τίτλο, ενώ από την άλλη ο Αιγέας δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικός απέναντι σε τέτοιες ομάδες έχοντας μικρό και αδύναμο ρόστερ. Το ημίχρονο έληξε με 3-0 χάρη σε τέρματα των Κριπιντήρη, Κούτσα και Βλαστέλλη και στην επανάληψη, οι Κούτσας ξανά και Κρητικός διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Διαγόρας – Αίγειρος 4-0

Ούτε και αυτό το παιχνίδι αντέχει σε κριτική, με τον Διαγόρα να είναι εμφανώς ανώτερος και να φτάνει με σβηστές μηχανές στο 4-0 απέναντι σε μια ομάδα που ψάχνει ακόμη να βρει την αγωνιστική της ταυτότητα και έχει νέο τεχνικό πλέον τον Γρηγόρη Βερδούκα. Ο Τζέκα με δυο γκολ στο πρώτο μέρος και ένα στην επανάληψη, σημείωσε χατ – τρικ, ενώ ο Μιχαλάκης είχε ενδιάμεσα κάνει το 2-0.

Πολιχνίτος – Ανδρονικάς 1-3

Ασταμάτητος ο Ανδρονικάς πέρασε νικηφόρα και από τον Πολιχνίτο με 1-3 και δείχνει διάρκεια αξιοθαύμαστη. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φώτα στο ξεκίνημα, ο Νταής κατάφερε πριν το ημίχρονο να φέρει το ματς στα ίσια, ενώ στην επανάληψη ο Μάκης Σαμπάνης με δυο γκολ χάρισε την νίκη στην ομάδα του, με την είδηση της αναμέτρησης να είναι πως δεν σκόραρε ο Γιώργος Σαμπάνης.

Αρίων Π. – Παλλεσβιακός 1-3

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο κρίθηκε η αναμέτρηση του Παπάδου, με τον Παλλεσβιακό να παίρνει μια σπουδαία νίκη που τον κρατά ζωντανό στην μάχη της πρώτης τετράδας. Από την άλλη ο Αρίων έχοντας αρκετές ελλείψεις, δεν δείχνει ότι μπορεί να «αναστηθεί» και μάλλον θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται τα μπαράζ παραμονής. Μόλις στο 2ο ο Χατζηκυριάκος άνοιξε το σκορ, στο 10ο ο Καβαλίκας έκανε το 0-2 και πριν το εικοσάλεπτο ο Αζάμπι με πέναλτι έκανε το 0-3.

Το μόνο που κατάφερε ο Αρίων ήταν να περιορίσει στην συνέχεια το σκορ και να μειώσει με τον Χριστοδούλου στο τελικό 1-3.

Μεσότοπος – Ατρόμητος 2-2

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στο  Μεσότοπο, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό τελικά μένοντας στο 2-2. Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, ζήτησε δυο πέναλτι ένα σε ανατροπή του Πάντα και ένα που δόθηκε οριακά πάνω στην γραμμή ως φάουλ και πέτυχε το 0-1 με τον Ιντζέ στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Μεσότοπος ζήτησε πέναλτι στο ξεκίνημα, αλλά ο διαιτητής Μποντάκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι  αποβάλλοντας και τον προπονητή του Μεσοτόπου Θ. Γιακαλή για διαμαρτυρία και στο 65ο η ομάδα του Κοκκινέλλη διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ζαφειρίου δείχνοντας να καθαρίζει το παιχνίδι.

Ωστόσο η μείωση του σκορ από τον Μπριλάκη έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση μαζί με την αποβολή του Αντώναρου με απευθείας κόκκινη. Ο αμυντικός του Ατρόμητου απευθύνθηκε στον βοηθό (ο Μποντάκης έγραψε στο φύλλο αγώνος ότι τον έβρισε)για μια αψιμαχία που είχε με αντίπαλό του και τελικά «πλήρωσε» το μάρμαρο, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο τέλος είχαμε ένα γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ για τον Μεσότοπο, ο οποίος τελικά λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Σταυρινός ισοφάρισε σε 2-2. Σε όλο το παιχνίδι, πάντως, υπήρχε ένταση, ενώ μετά το παιχνίδι ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες προς την διαιτητική τριάδα από πλευράς γηπεδούχων κυρίως.

Όλυμπος – Προοδευτική 3-0

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-0 επικράτησε ο Όλυμπος της Προοδευτικής ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή και αφήνοντας τους Καλλονιάτες με τις εντυπώσεις και τα παράπονα για την διαιτησία. Η φάση που έκρινε το παιχνίδι έγινε στο φινάλε του ημιχρόνου, με την Προοδευτική να δυσκολεύει μέχρι τότε τους γηπεδούχους. Σε μια σέντρα μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε πάνω στον Μπίρη, με τον διαιτητή Λυρή να δείχνει κόρνερ και τον βοηθό Οικονόμου να του υποδεικνύει πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού.

Έτσι η απόφαση άλλαξε και δόθηκε πέναλτι υπέρ του Ολύμπου, αποβάλλοντας μάλιστα τον παίκτη της Προοδευτικής. Ακολούθησε πανδαιμόνιο, με τον Γ. Κομνηνό να διαμαρτύρεται έντονα και να αποβάλλεται και αυτός και μετά από αρκετά λεπτά ο Πετρουζέλλης άνοιξε το σκορ ευστοχώντας από τα 11 βήματα. Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν εγκλωβισμένοι από την καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να φτάσουν σε άλλα δυο γκολ με τους Βουρλή και Πετρουζέλλη διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Οδυσσέας Ελύτης – Απόλλων Δ. 3-1

Στο δεύτερο ημίχρονο κρίθηκε το παιχνίδι, με τον Οδυσσέα Ελύτη να επιστρέφει στις νίκες και τον Απόλλωνα να δείχνει αδύναμος μακριά από την έδρα του. Ο Μαμουλέλλης άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά αμέσως ο Βαμβουκλής ισοφάρισε σε 1-1. Ωστόσο ο Καλουτζής ήταν εξαιρετικός προχθές και με δυο προσωπικά γκολ έκανε το 3-1 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Αλκιβιάδης – Αναγέννηση 1-1

Κακό παιχνίδι από πλευράς Αναγέννησης που δυσκολεύτηκε στο χωμάτινο γήπεδο του Κάτω Τρίτους, έχοντας να αντιμετωπίσει τους ψυχωμένους γηπεδούχους που έπαιξαν με πάθος και πήραν τον βαθμό, ενώ αν ήταν πιο τυχεροί ίσως έπαιρναν και τη νίκη. Ο Γονιδέλλης άνοιξε το σκορ για τον Αλκιβιάδη, ο Τοπάλι ισοφάρισε για τους Γεραγώτες.

Ξεφεύγει ο Ορφέας Κ.

Ο Ορφέας Κεραμειών ήταν ο κερδισμένος της αγωνιστικής στην Β’ Κατηγορία καθώς όχι μόνο νίκησε εύκολα 5-0 τον Γ. Καραβαγγέλη, αλλά είδε και τα Βασιλικά να χάνουν μέσα στην Άντισσα με 4-2 και να μένουν πίσω 6 βαθμούς. Εύκολες νίκες σημείωσαν ο Κεραυνός και η Φίλια, σπουδαίο διπλό πήρε ο Αστέρας Νίκης, ενώ ο Αχιλλέας ήταν ο νικητής στο γειτονικό ντέρμπι με την Άναξο.