Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αγκαλιά με τον τίτλο ο Αετός 3-1 τον Διαγόρα στο ντέρμπι!

Ένα πολύ ωραίο σε εξέλιξη ντέρμπι έγινε στα Λουτρά με τελικό νικητή τον Αετό, που επικράτησε με ανατροπή 3-1 του Διαγόρα, αποκτώντας μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου.

Το παιχνίδι έγινε παρουσία αρκετών θεατών που κατέκλυσαν κάθε γωνιά του γηπέδου και η ομάδα που ευτύχησε να προηγηθεί ήταν αυτή της Αγίας Παρασκευής, με όμορφο πλασέ του Χατζηκλειδαρά, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Όμως στην επανάληψη ο Αετός κατάφερε να φέρει τούμπα το ντέρμπι, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Παλαμουτσή στο 65΄ με κοντινό πλασέ, ενώ την ανατροπή στο σκορ έκανε ο Χρυσάφης εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας του Διαγόρα, που στη συνέχεια θα μπορούσε να είχε κάνει το 2-2 με τον Δρακούλη, που είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Τη νίκη για τον Αετό κλείδωσε ο Βλαστέλλης στο 79ο λεπτό, με την ομάδα των Λουτρών να αποκτάει πλέον σημαντικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς θα πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω για να χαθεί αυτό το πρωτάθλημα. Από την άλλη η ομάδα της Αγίας Παρασκευής έκανε την προσπάθειά της για να πάρει τη νίκη, ενώ μετά το 3-1 στάθηκε άτυχη καθώς είχε δύο δοκάρια και τα δύο με τον Βέντο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής ο Όλυμπος παρά τις πολλές ελλείψεις που είχε, επιβλήθηκε 2-0 του Αρίωνα Μήθυμνας, δίνοντας συνέχεια στο σερί των τελευταίων αγωνιστικών. Η ομάδα της Αγιάσου άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον νεοαποκτηθέντα Νίκο Κρητικό, ενώ τη νίκη κλείδωσε στην επανάληψη ο Ξυνός. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι με τον Βουρλή.

Η Φίλια δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε 3-2 την άκρως ανταγωνιστική Αναγέννηση Γέρας. Το σύνολο του Κώστα Μυλωνά έκανε το 1-0 με τον Κουνιάρη, αλλά λίγο αργότερα ο Γιώργος Μανούσος έφερε το ματς στα ίσια για την Αναγέννηση. Ωστόσο ο Κουνιάρης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Φίλια, αλλά η Γέρα είχε και πάλι την απάντηση αυτή τη φορά με τον Ταξιάρχη Μανούσο. Εν τέλει τους γηπεδούχους λύτρωσε ο Κουτσανίτης, που έκανε το τελικό 3-2.

Ασταμάτητος ο Οδυσσέας Ελύτης πήρε ακόμα τρεις βαθμούς, αυτή τη φορά επί του Κεραυνού με 2-0, παραμένοντας μόνος στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Και τα δύο γκολ του νικητή σημείωσε ο Νομίδης, το πρώτο με πέναλτι και το άλλο με σουτ. Σημαντικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Βουζούλια από πλευράς Κεραυνού στην φάση του πέναλτι.

Σε πολύ καλό φεγγάρι βρίσκεται ο Μεσότοπος, που ξεπέρασε το εμπόδιο και του Ατρόμητου Ανεμότιας με 4-2. Η ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου πήρε αέρα δύο τερμάτων με τα γκολ των Ιντζέ και Πιπερά. Ο Ατρόμητος μπήκε ξανά στην διεκδίκηση ενός αποτελέσματος, μειώνοντας σε 2-1 με το πέναλτι του Κριτσωτάκη, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρήκε ξανά δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Όμως το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Μεσότοπο που έκανε το 3-2 με τον Ιντζέ, ενώ τη νίκη για την ομάδα του κλείδωσε ο Ποσνακίδης στις καθυστερήσεις. Να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ανεμότιας σημάδεψε το δοκάρι με τον Άνταμ.

Συνολικά οκτώ τέρματα σημειώθηκαν στο παιχνίδι του Ανδρονικά με τον Αιγέα, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 4-4, αποζημιώνοντας και με το παραπάνω όσους βρέθηκαν στο γήπεδο της Φίλιας για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση. Από το σκορ και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά με τις άμυνες να αποτελούν αρνητικό παράγοντα. Η ομάδα των Παρακοίλων πήρε πρώτη το προβάδισμα με τον Μάκη Σαμπάνη, όμως ο Αιγέας κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με τα δύο γκολ του Παράσχου Πρωτούλη. Ο Τσίγκας ισοφάρισε σε 2-2 για τον Ανδρονικά, αλλά και πάλι ο Αιγέας μπήκε σε θέση οδηγού με τον Καραμπέτσο. Στη συνέχεια ο Μάκης Σαμπάνης με πέναλτι έκανε το 3-3, ο Γιάννης Βελούτσος βρήκε δίχτυα για την ομάδα του Πλωμαρίου για το 3-4, ενώ τον επίλογο αυτής της ματσάρας έκλεισε ο Δημήτρης Κουτλής στο 90΄. Επίσης ο Αιγέας είχε και δύο δοκάρια.

Τέλος, η Προοδευτική πήρε μία νίκη που την χρειαζόταν αρκετά, επικρατώντας 3-2 του Απόλλωνα Δαφίων που βλέπει τις πιθανότητες παραμονής να απομακρύνονται. Η ομάδα της Σκάλας Καλλονής νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, αφού κατάφερε να προηγηθεί 3-0 με σκόρερς τους Καραγιάννη, Ζαχάροβ και Γιάννη Αλεξίου με αυτογκόλ. Πλουμής και Τριανταφύλλου μείωσαν σε 3-2 για τον Απόλλωνα, που όμως δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς. Αξίζει να αναφέρουμε πως από την ομάδα των Δαφίων τραυματίστηκαν σοβαρά ο Παναγιώτης Αλεξίου και ο γκολκίπερ Αντώνης Βαξεβάνης.