Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αγωνιστική χωρίς εκπλήξεις

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι στην Α΄ Κατηγορία, Αετός και Οδυσσέας Ελύτης. Η ομάδα των Λουτρών επικράτησε 3-0 της Αναγέννησης Γέρας, ενώ ο Ελύτης κέρδισε με ανατροπή 3-2 τον Ατρόμητο Ανεμότιας.

Ο Αετός έβαλε το νερό στο αυλάκι από το πρώτο ημίχρονο, μιας και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 χάρη στα τέρματα των Κριπιντίρη στο 23΄ και Πετρουζέλλη τρία λεπτά μετά. Στο δεύτερο μέρος η νεανική Γέρα του Γιώργου Σπαρτάλη προσπάθησε να φθάσει στη μείωση του σκορ, ωστόσο ο Αετός ήταν τελικά αυτός που πέτυχε ακόμα ένα γκολ, με τον Άκη Μιχαλάκη να σκοράρει από πλάγια θέση στο 88ο λεπτό, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να διαμορφώνει το τελικό 3-0 για την ομάδα του, που έκανε το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα.

Ένα πολύ ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στην Αγία Παρασκευή, όπου ο Οδυσσέας Ελύτης με μία επική ανατροπή κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό επί του Ατρόμητου με 3-2.

Η ομάδα της Ανεμότιας ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο με δύο τέρματα του Γεωργολόπουλου. Ωστόσο ο Ελύτης κατάφερε να αντιδράσει, μειώνοντας αρχικά σε 2-1 με τον Πολύζο στο 17΄ και πέντε λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια με τον Τελωνιάτη. Επτά λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι για το 2-3 με τον Τσιμπούκα, το οποίο απέκρουσε ο Γιαννίκος. Στην επανάληψη ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες στο 55΄ λόγω αποβολής του Πρωτούλη, με τον Οδυσσέα να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει την σπουδαία νίκη στο 89΄ με τον Τσιμπούκα, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε και δοκάρι.

Στις νίκες επέστρεψε ο Όλυμπος που έκαμψε την αντίσταση της Προοδευτικής με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Στέλιος Τσομπανέλλης στο 20ό λεπτό με δυνατό σουτ μετά από ασίστ του Ξυνού. Ο νικητής είχε και δύο δοκάρια με τον σκόρερ στο 2ο λεπτό και με τον Μάριο Βαλσάμη στο 59΄ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Προοδευτική, που στάθηκε ανταγωνιστική σε όλο το παιχνίδι, είχε καλές στιγμές με τους Πάντα και Καραγιάννη.

Σαρωτικός Αιγέας στην Μόρια και νίκη με 5-2 επί του Κεραυνού. Η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα έφθασε τους επτά βαθμούς και δείχνει παιχνίδι με το παιχνίδι πως βελτιώνεται όλο και περισσότερο. Αντίθετα ο Κεραυνός παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας χωρίς βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13΄ με τον Μερτζάνη για να έρθει η ισοφάριση από τον Κεραυνό με τον Παπαδόπουλο. Ο Κλούρας με δύο προσωπικά τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3 για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ για τον Αιγέα από τους Μαμάκο με πέναλτι και Βελούτσο. Ο Κεραυνός απλώς μείωσε σε 2-5 με τον Βουρλιώτη.

Επαγγελματική νίκη για τον Διαγόρα επί του Μεσοτόπου με 2-0. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Αετό, επέστρεψε στις επιτυχίες απέναντι στον Μεσότοπο των πολλών απουσιών. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, όμως στην επανάληψη η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ των Καραδημητράκη στο 50΄ και Παρέλλη στο 75ο λεπτό. Ο Διαγόρας, που ήταν καλύτερος στην αναμέτρηση, είχε και τρία δοκάρια με τους Δρακούλη, Ψωμά και Χατζηκλειδαρά.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Φίλια επί του Αρίωνα Μήθυμνας με 1-0. Το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού σημείωσε ο Μάριο Καλούλι στο 78΄ με φοβερό σουτ, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη, με τη Φίλια να παίρνει το πρώτο τρίποντο στη χρονιά.

Τέλος, σεφτέ στις νίκες έκανε και ο Ανδρονικάς, που κέρδισε 3-1 τον Απόλλωνα Δαφίων με το σκορ του αγώνα να διαμορφώνεται από το πρώτο μέρος. Το 1-0 για την ομάδα των Παρακοίλων έκανε ο Γιώργος Σαμπάνης στο 9ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νταής διπλασίασε για τους γηπεδούχους. Ο Γκιάτα μείωσε σε 2-1 για τον Απόλλωνα, όμως ο Ανδρονικάς πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Μαλακού στο μισάωρο. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και κάπως έτσι ο Ανδρονικάς πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Πρόταση γάμου στο γήπεδο!

Μία πολύ όμορφη στιγμή υπήρξε στο γήπεδο Λουτρών πριν από την έναρξη του αγώνα ανάμεσα στον Αετό και την Αναγέννηση Γέρας, όταν ο ποδοσφαιριστής του Αετού Νίκος Πετρουζέλλης έκανε πρόταση γάμου στην αγαπημένη του Τριάδα σε μία πολύ όμορφη έκπληξη.

Ο έμπειρος μέσος είχε ετοιμάσει μία μικρή γιορτή στο γήπεδο με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κατά την είσοδό τους στο γήπεδο να φορούν ειδικά μπλουζάκια που ανέγραφαν ‘’Τριάδα θες να με παντρευτείς?’’, ενώ εκείνη τη στιγμή ο Πετρουζέλλης βρέθηκε στην κερκίδα του γηπέδου δίνοντας το δαχτυλίδι στην αγαπημένη του Τριάδα, η οποία μάλιστα έχει αγωνιστεί στην γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ Λέσβου. Ομολογουμένως ήταν μία πολύ ωραία σκέψη από τον Πετρουζέλλη να κάνει την πρόταση γάμου στο γήπεδο.