Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αγωνιστική με σασπένς και ανατροπές!

Στο πρώτο παιχνίδι που συνάντησε δυσκολίες στην φετινή Α΄ Κατηγορία, ο Αετός κατάφερε τελικά να επικρατήσει 4-2 του Αιγέα στο ντέρμπι της 11ης εμβόλιμης αγωνιστικής, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και σε ασφαλή απόσταση από τους διώκτες του.

Η ομάδα των Λουτρών ξεκίνησε το παιχνίδι με τους καλύτερους οιωνούς, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Άκη Μιχαλάκη. Στο 17΄ ο έμπειρος μεσοεπιθετικός μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε μαρκάρισμα του Παράσχου Πρωτούλη, κάνοντας το 2-0. Στη συνέχεια ο Αιγέας έβγαλε αντίδραση και στο 25΄ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με την έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μερτζάνη από τα πλάγια.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι που δημιούργησαν αρκετές τελικές προσπάθειες στο ματς, πήγαν στην ανάπαυλα με διαφορά δύο τερμάτων, κερδίζοντας δεύτερο πέναλτι στην αναμέτρηση μετά από ανατροπή του Βλαστέλλη από τον Καραμπέτσο, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε από τον διαιτητή Βουρανή, απόφαση η οποία έφερε πολλές διαμαρτυρίες από την πλευρά του Αιγέα. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Μιχαλάκης, ο οποίος έκανε το 3-1. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 61΄ ο Αιγέας μπήκε ξανά στο ματς μειώνοντας εκ νέου  με τον Παράσχο Πρωτούλη, όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Αετός βγήκε στην επίθεση με τον Άκη Μιχαλάκη να σημειώνει το τελικό 4-2, πετυχαίνοντας προσωπικό χατ-τρικ.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη με μεγάλο σκορ για τον Διαγόρα, αυτή τη φορά με 6-0 επί του Ανδρονικά σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Σκάλας Καλλονής, εκεί όπου η ομάδα της Αγίας Παρασκευής εξέτισε την ποινή μιας αγωνιστικής τιμωρίας της έδρας της. Τα γκολ για τον Διαγόρα που καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 4-0, σημείωσαν οι Σεκού (δυο), Μπουρούς, Παλαμουτσής, Ορέστης Ντέντια και Γιώργος Πάντας, με τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα στο ντεμπούτο του.

Στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας πάτησε η Αναγέννηση Γέρας, η οποία χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ για να νικήσει τελικά με 1-2 τον Αλκιβιάδη στο Κάτω Τρίτος. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που έκαναν, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Παλαμίδα, που πήρε ο ίδιος από τον Πρωτονοτάριο. Στην επανάληψη όμως το σκηνικό του αγώνα άλλαξε με την Αναγέννηση Γέρας να ανεβάζει ρυθμούς, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 1-1 με τον Ταξιάρχη Μανούσο, ενώ το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τα πόδια του Χρήστου Τάκα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε ο Ατρόμητος Ανεμότιας, ο οποίος αν και έχανε 0-2 από τον Αρίωνα Μήθυμνας, εν τέλει κατάφερε να πετύχει μια σπουδαία ανατροπή, κατακτώντας το τρίποντο με 4-2, το οποίο ήταν το δεύτερο συνεχόμενο στο πρωτάθλημα που τον απομάκρυνε ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις. Ο Αρίων αιφνιδίασε τους γηπεδούχους με τα γκολ που πέτυχαν οι Βουτυράκης και Κυριάκου, ωστόσο ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με τους Αζάμπι και Άνταμ. Στην επανάληψη η ομάδα της Ανεμότιας που είχε το μομέντουμ του αγώνα, πήρε τη νίκη με τα γκολ των Άνταμ (δεύτερο προσωπικό στο ματς) και Ιγνάτη Γιαούπι στις καθυστερήσεις.

Ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στην Θερμή, όπου η ουραγός Προοδευτική αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (αποβλήθηκε ο Δουνιάς), πάλεψε κόντρα στον Ελύτη, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 3-2. Ο Πινιάκου στο 14΄ έκανε το 0-1 για την Προοδευτική με τον Ελύτη στη συνέχεια να αντιδρά, φέρνοντας τούμπα το ματς με τα δύο γκολ του Τσομπανέλλη. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η Προοδευτική ισοφάρισε με τον Καραγιάννη, αλλά λύγισε τελικά στο 85΄ από το γκολ που πέτυχε ο Δουβαλέτας

Τέλος, το παιχνίδι της Φίλιας με τον Όλυμπο διεκόπη με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η δυνατή βροχή που έπεφτε στο γήπεδο της Φίλιας, επιβάρυνε αρκετά τον αγωνιστικό χώρο με τον διαιτητή Κουλουδή να αποφασίζει την οριστική διακοπή του αγώνα και πλέον αναζητείται νέα ημερομηνία από την ΕΠΣ για να ορίσει τα υπόλοιπα 45 λεπτά. Σκορ, πάντως, υπήρξε στο πρώτο μέρος με τον Όλυμπο να προηγείται 1-2 της Φίλιας, με τα γκολ των Ελευθερίου και Πετρουζέλλη με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Χρυσάφης. Η Φίλια προσωρινά είχε ισοφαρίσει σε 1-1με τον Γρούβα από τα έντεκα βήματα.