Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αιγέας για μεγάλα πράγματα, 3-0 τον Διαγόρα

Ο Αιγέας όντας πιο ουσιαστικός στην επίθεση, πήρε τους τρεις βαθμούς στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής απέναντι στον  Διαγόρα, με τελικό σκορ 3-0, παραμένοντας σταθερά στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, την ίδια στιγμή που η ομάδα της Αγίας Παρασκευής απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις πρώτες θέσεις. Το ντέρμπι το οποίο συγκέντρωσε πολύ κόσμο είχε δύο όψεις. Αρχικά στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ο Διαγόρας απείλησε τρεις φορές την εστία του Ζαχαρή, δυο με τον Χαρλέπα και μια με τον Νταφόπουλο. Στη συνέχεια ο γηπεδούχος Αιγέας άρχισε σιγά-σιγά να ανεβάζει την απόδοσή του και στην πρώτη καλή ευκαιρία, που δημιούργησε, ευτύχησε να σκοράρει, με τον Θανάση Πρωτούλη να παίρνει το ριμπάουντ μετά το σουτ του Ψάνη, το οποίο απέκρουσε ο Γόμος, ο οποίος δεν είχε αντίδραση στην προσπάθεια του Πρωτούλη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με την ομάδα του Πλωμαρίου να διατηρεί το υπέρ της 1-0 και τον Διαγόρα μάταια να ψάχνει την ισοφάριση. Στο 86ο λεπτό ο Αιγέας βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Θανάση Πρωτούλη αυτή τη φορά να γίνεται δημιουργός για το γκολ που πέτυχε ο Αθανασούλης, ο οποίος ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του, η οποία πέτυχε και τρίτο τέρμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ψάνη η μπάλα βρήκε στον Τριλιανό του Διαγόρα, ο οποίος σημείωσε αυτογκόλ για το τελικό 3-0, το οποίο σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για μια περίπτωση πέναλτι στο 88΄, σε μια πτώση του Ψάνη μέσα στην περιοχή, ενώ αποβλήθηκε ο αναπληρωματικός Τηνιακός με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στα άλλα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής ο Αετός, όπως εξ αρχής αναμενόταν, ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Προοδευτικής με 0-5. Το πρώτο μέρος βρήκε την ομάδα των Λουτρών να προηγείται 0-2 με γκολ των Κουνιάρη και Σεφουλάι για να ακολουθήσουν άλλα τρία στην επανάληψη από τους Μιχαλάκη (δυο) και Σεφουλάι ξανά. Οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια με τους Βόικο και Ν. Μωυσίδη.

Από κει και πέρα ο Όλυμπος δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει 5-1 του Ατρόμητου Ανεμότιας και να διατηρηθεί με αυτό τον τρόπο στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Ανεμότιας μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο μέρος, με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ του Όλυμπου χάρη στο γκολ του Πολύζου.

Στην επανάληψη όμως η ομάδα της Αγιάσου πήρε μπρος στην επίθεση, καταφέρνοντας να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0 με γκολ των Πετρουζέλλη και Σταμογιώργου. Ο Ατρόμητος προσωρινά μείωσε σε 3-1 με αυτογκόλ του Τσουκαρέλλη. Στη συνέχεια ο Ξυνός έκανε το 4-1 για τον Όλυμπο, ενώ τον επίλογο στο ματς έβαλε ο Τσουκαρέλλης, ο οποίος αυτή τη φορά βρήκε τα σωστά δίχτυα και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στον Παπάδο εκεί όπου η Αναγέννηση Γέρας κόλλησε στο 0-0 με τον Αρίωνα Μήθυμνας, που έπαιξε ψυχωμένα και κατάφερε να πάρει έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Η Αναγέννηση Γέρας, η οποία πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την πρώτη τριάδα, θα λέγαμε ότι στάθηκε άτυχη στο ματς καθώς είχε δυο δοκάρια με τους Γιώργο και Ταξιάρχη Μανούσο.

Ο αδιάφορος βαθμολογικά Οδυσσέας Ελύτης και με έξι παίκτες κάτω των 18 ετών στην σύνθεσή του πέρασε νικηφόρα από το Κάτω Τρίτος, νικώντας 0-1 τον ελλιπή Αλκιβιάδη που παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Λεωνίδας Καλουτζής στο 83ο λεπτό.

Τέλος, νίκη-ανάσα πήρε η Φίλια στην έδρα του Ανδρονικά με 1-3. Καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν την νίκη από το πρώτο μέρος, πετυχαίνοντας σε αυτό όλα τα γκολ. Το 0-1 έκανε ο Νικόλωφ, το 0-2 ο Γρούβας και το 0-3 ο Τζίμη Ράμα. Το μόνο που κατάφερε ο Ανδρονικάς ήταν να μειώσει σε 1-3 με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Γιώργος Σαμπάνης.