Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο ο Αετός

Μια ανάσα από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας, χωρίς την διαδικασία των play offs, βρίσκεται ο Αετός, που για την 19η αγωνιστική μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο το ντέρμπι με τον Διαγόρα (5-0) και σε συνδυασμό με το ισόπαλο αποτέλεσμα στο άλλο ντέρμπι ανάμεσα στον Αιγέα και τον Όλυμπο, ξέφυγε 10 βαθμούς από την δεύτερη θέση και χρειάζεται λίγους ακόμη βαθμούς στα τρία ματς που απομένουν, προκειμένου να κατακτήσει τον τίτλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στην εύκολη – όπως αποδείχθηκε – νίκη για την ομάδα των Λουτρών ήταν ο Άκης Μιχαλάκης, ο οποίος πέτυχε καρέ τερμάτων, ενώ το πέμπτο γκολ σημείωσε ο Συβρής με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο. Για τον Διαγόρα που αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων, χάνοντας με κάτω τα χέρια, ο Μπουρούς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε 3-0 υπέρ του Αετού.

Στο άλλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής που έγινε στο Πλωμάρι Αιγέας και Όλυμπος τα έδωσαν όλα για τα νίκη, ώστε να διατηρηθούν όσο πιο κοντά γίνεται στον Αετό με απώτερο σκοπό τα play off. Ωστόσο το ντέρμπι δεν ανέδειξε νικητή με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2, ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε κανέναν από τους δυο μονομάχους. Ουσιαστικά Αιγέας και Όλυμπος είχαν από ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με διαφορά δυο τερμάτων χάρη στα δυο γκολ του Ξυνού.

Στην επανάληψη όμως ο Αιγέας κατάφερε να αντιδράσει, μειώνοντας αρχικά σε 1-2 με τον Γιάννη Βελούτσο, ενώ έφερε το ματς στα ίσια στα 80΄ με τον Θανάση Πρωτούλη, ο οποίος στη συνέχεια στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε σοβαρά, ενώ προβλήματα τραυματισμών είχαν τόσο ο Τσιμπούκας όσο και ο Καβαρνός, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πλωμαρίου να ολοκληρώσει το ματς με 10 παίκτες, μιας και είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές της.

Στα άλλα παιχνίδια της 19ης στροφής του πρωταθλήματος η Αναγέννηση Γέρας επέστρεψε στις νίκες και στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας μετά το 5-0 επί του Ανδρονικά, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Στην μάχη της παραμονής άλμα σωτηρίας έκανε ο Αρίων Μήθυμνας που νίκησε 1-4 την Προοδευτική, η οποία πολύ δύσκολα θα καταφέρει να σώσει την χρονιά, ενώ στο άλλο σημαντικό παιχνίδι που έγινε στο Κάτω Τρίτος, Αλκιβιάδης και Ατρόμητος Ανεμότιας έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Τέλος, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι Οδυσσέας Ελύτης και Φίλια κόλλησαν στο 0-0.