Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Άλμα τίτλου για τον Διαγόρα 2-1 τον Αιγέα στο Πλωμάρι!

Τεράστιο διπλό στο ντέρμπι με τον Αιγέα και άλμα τίτλου για τον Διαγόρα, που ξέφυγε στο +6 από την ομάδα του Πλωμαρίου. Το καλύτερο ξεκίνημα στο 2024 έκανε ο Διαγόρας, καθώς έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα του Αιγέα, νικώντας με σκορ 2-1, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες, με τον δυνατό νότιο άνεμο να δυσκολεύει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής πέτυχε το πρώτο της γκολ για το νέο έτος στο 17΄ με κοντινή προβολή του Σοφιάννη. Μάλιστα στο 44΄ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γ. Τσομπανέλλη που κέρδισε ο Σοφιάννης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιγέας προσπάθησε να αντιδράσει φθάνοντας στη μείωση του σκορ στο 70΄ με τον Αντώνη Καλαφάτη, στη συνέχεια πίεσε ακόμη και για την ισοφάριση, όμως ο Διαγόρας με σωστή προσέγγιση στο αμυντικό κομμάτι κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα έως το τελευταίο λεπτό, παίρνοντας σαφές προβάδισμα στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Αιγέας απέκτησε συγκάτοικο στην δεύτερη θέση, τον Όλυμπο, που δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία κόντρα στον ουραγό Αλκιβιάδη, του οποίου επιβλήθηκε με σκορ 6-0. Η ομάδα της Αγιάσου προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο με δυο γκολ από τον Ξυνό και ένα από τον Λαλά, ενώ στην επανάληψη σκόραραν ακόμα οι Κόμβος, Λιγέλλης και Τζιώτης για το τελικό 6-0.

Από κοντά εξακολουθεί να παρακολουθεί τις εξελίξεις στην βαθμολογία ο Αετός, που πέρασε αέρας από την Πέτρα, επικρατώντας του Αρίωνα Μήθυμνας με 4-0. Το δρόμο για την εύκολη, όπως αποδείχθηκε, νίκη για την ομάδα των Λουτρών άνοιξε στο 18΄ ο Ταξιάρχης Μανούσος, ο οποίος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, φάση στην οποία αποβλήθηκε ο Διαμαντής Ράμα από πλευράς γηπεδούχων.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε ο Αετός τον βοήθησε να φθάσει ακόμα πιο εύκολα στη νίκη, σκοράροντας άλλες τρεις φορές, μια με τον Κουνιάρη και δυο με τον Τρεμούλα. Να σημειωθεί πως ο Αρίων Μήθυμνας ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκε και ο Νάκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φίλια πήρε τη νίκη (2-0) κόντρα στον Κεραυνό. Το 1-0 έκανε ο Μαντζουράνης στο 80ό λεπτό, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Κρητικός, ο οποίος είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος, σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του Κώστα Μυλωνά, που είναι ισόβαθμη με τον Αρίωνα Μήθυμνας στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τέλος, όλο και πιο κοντά στον στόχο της παραμονής βρίσκεται πλέον η Αναγέννηση Γέρας μετά το διπλό που σημείωσε στα Παράκοιλα, κόντρα στον τοπικό Ανδρονικά, με σκορ 4-1. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με δυο γκολ διαφορά, τα οποία πέτυχαν οι Χατζηγεωργίου και Καραγιάννης. Το 3-0 σημείωσε ο Γιώργος Μανούσος, ενώ ο Ανδρονικάς μείωσε σε 3-1 με τον Σαμπάνη. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μανούσος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-1.