Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Άλωσε την Αγία Παρασκευή ο ψυχωμένος Όλυμπος!

Τα πάνω-κάτω στην υπόθεση του τίτλου έφερε ο Όλυμπος μετά τη νίκη με 2-1 επί του Διαγόρα στην Αγία Παρασκευή, στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Αγιάσου έπαιζε το τελευταίο της χαρτί προκειμένου να μην βγει από τώρα εκτός διεκδίκησης της πρωτιάς. Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κατάφερε να υποχρεώσει τον Διαγόρα στην πρώτη του φετινή ήττα σε ένα ντέρμπι, που είχε πολύ ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας τον Διαγόρα στο 5ο λεπτό με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Χρυσάφη να καταλήγει στα δίχτυα του Κουμπά για το 1-0. Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Όλυμπος έκανε δυο τα τέρματά του με τον Λαλά να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και να σκοράρει.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Διαγόρας μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 με κεφαλιά του Ματθαίου μετά από εκτέλεση φάουλ του Σεφουλάι. Στην επανάληψη ο Διαγόρας πίεσε για την ισοφάριση, έχοντας δοκάρι με τον Λαμάι Μπέκου, όμως ο Όλυμπος με σωστή διαχείριση κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 2-1 έως το τελευταίο λεπτό, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι. Επιπλέον να αναφέρουμε πως υπήρξε έντονο τρίτο ημίχρονο στο παιχνίδι καθώς, όπως κατήγγειλε ο Όλυμπος, ο ποδοσφαιριστής του Νίκος Κρητικός γρονθοκοπήθηκε από τον τερματοφύλακα του Διαγόρα, Κουμπά. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής με ανακοίνωσή της επιβεβαίωσε το περιστατικό με τον ίδιο τον ποδοσφαιριστή να ζητάει συγγνώμη γι’ αυτή του την πράξη.

Από το αποτέλεσμα στο ντέρμπι επωφελήθηκε ο Αιγέας που νίκησε δύσκολα 1-0 την Αναγέννηση Γέρας και μείωσε την απόσταση από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Διαγόρα στους τρεις βαθμούς. Η Αναγέννηση Γέρας ήταν ανταγωνιστική σε όλο το παιχνίδι, βάζοντας πολλές δυσκολίες στον Αιγέα που λυτρώθηκε με το γκολ του Ψάνη στο 40ό λεπτό, που αμφισβητούν οι φιλοξενούμενοι, θεωρώντας πως προηγήθηκε επιθετικό φάουλ. Κερδισμένος όμως από το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Αγίας Παρασκευής βγήκε και ο Αετός, που είχε εύκολο έργο κόντρα στον Κεραυνό με σκορ 5-0 και πλησίασε την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0 με γκολ των Ταξιάρχη Μανούσου (πέναλτι) και Συβρή. Στην επανάληψη ο Αετός πέτυχε τρία ακόμη γκολ με τους Μπράκουλα, Δουκάκη και Νίκο Μωυσίδη. Καλύτερη στιγμή από πλευράς γηπεδούχων ήταν το δοκάρι του Γιάννη Βαξεβάνη.

Ακόμη πιο κοντά στα play off βρίσκεται ο Αρίων Μήθυμνας που δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Αλκιβιάδη με σκορ 4-0. Στην ουδέτερη έδρα της Πέτρας ο Αρίων άνοιξε το σκορ στο 23΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γρούβα, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους σκόραρε άλλες δυο φορές με τους Κλεάνθη Ζούζι και Νάκε. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Γρούβας στο 64ο λεπτό. Η νικήτρια ομάδα από το 56΄ και μετά έπαιζε με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, καθώς αποβλήθηκε ο Μαζάρι. Τέλος, στο γκολ κρίθηκε το παιχνίδι του Ανδρονικά κόντρα στην Φίλια, η οποία πήρε τη νίκη χάρη στο τέρμα του Αζάμπι στο 68ο λεπτό, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για να μπει στα play off.