Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ‘’Αλύγιστος’’ ο Διαγόρας πέρασε και από την Αγιάσο!

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στον Διαγόρα στο παραδοσιακό ντέρμπι με τον Όλυμπο. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής επικράτησε 1-0 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και αν ο Αετός έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Το σύνολο του Δημήτρη Γαβαλά ξεκίνησε το παιχνίδι, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων που έφερε το γκολ στο 14ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Δρακούλη και επέμβαση του Παπαλόπουλου, ο Σεκού από κοντά έκανε το 0-1 που διατηρήθηκε ως το φινάλε του αγώνα, παρά την προσπάθεια του Ολύμπου να ισοφαρίσει, αλλά και του Διαγόρα να διευρύνει το σκορ, έχοντας καλές στιγμές με τον Μουτζούρη στο πρώτο μέρος και με τους Σεκού και Τριλιανό στην επανάληψη. Να σημειωθεί ότι ο Όλυμπος φωνάζει για δύο περιπτώσεις πέναλτι, η μία στο 25΄ ανατροπή του Ξυνού από τον Χατζέλλη και η άλλη στο 70΄ με πρωταγωνιστές τους Τσομπανέλλη και Χατζέλλη, αλλά και στις δύο φάσεις ο διαιτητής Βλουτέλλης συνέχισε το παιχνίδι.

Στα άλλα παιχνίδια της 11ης εμβόλιμης αγωνιστικής ο Αετός συνδύασε με νίκη την επιστροφή του στις αγωνιστικές υποχρεώσεις, φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από την Αγία Παρασκευή μετά το 2-0 επί της Προοδευτικής. Η ομάδα των Λουτρών είχε την ουσία στο παιχνίδι και παρότι ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες, κατάφερε να κερδίσει, ευρισκόμενη αυτή τη στιγμή ένα βαθμό πίσω από την κορυφή, αλλά με δύο ματς λιγότερα. Ο Σεφουλάι στο 45΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1, ενώ με τον ίδιο τρόπο στο φινάλε ο Καπταγιάννης κλείδωσε το τρίποντο για τον Αετό από τον οποίο αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη οι Κάμπερ (έπαιξε τερματοφύλακας ο Καδής) και Κριπιντίρης. Ο νικητής είχε και ένα δοκάρι με τον Μιχαλάκη.

Ένα ωραίο σε εξέλιξη και σε θέαμα παιχνίδι έγινε στο Πλωμάρι όπου ο Οδυσσέας Ελύτης επέστρεψε στα τρίποντα, νικώντας 3-2 τον Αιγέα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μανιός που σημείωσε δύο τέρματα στο 25΄ και στο 55΄, ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για τον Αιγέα ο Πηγάσης με μακρινό σουτ. Η ομάδα του Πλωμαρίου βρήκε ξανά απάντηση στο 64ο λεπτό με τον Γιάννη Πρωτούλη, όμως ο Οδυσσέας Ελύτης πήρε τη νίκη στο 85΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νομίδη.

Τέλος, βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Αναγέννηση Γέρας και Ατρόμητος Ανεμότιας στο τελικό 2-2. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 5ο λεπτό με τον Γιώργο Μανούσο με την απάντηση από πλευράς Ατρομήτου να έρχεται στο 28΄ με το αυτογκόλ του Σαλτογιάννη. Όμως με τον ίδιο τρόπο πήρε ξανά το προβάδισμα η Γέρα, όταν μετά από κόρνερ η μπάλα χτύπησε στον Γεωργουλόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Ατρομήτου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαλκοδαίμων, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Χονδρός και υπέδειξε ο βοηθός Καραμπάσης με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για αυτή την απόφαση. Μάλιστα το φύλλο αγώνα έκλεισε υπό την παρουσία αστυνομίας.