Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Αμετάβλητη η κορυφή

Την εντυπωσιακή του πορεία στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας συνεχίζει ο Αετός, που πέρασε και από τον Μεσότοπο επικρατώντας της τοπικής ομάδας 0-6. Τρίποντα πήραν ακόμα στην 7η αγωνιστική, Διαγόρας, Αιγέας, Όλυμπος. Επίσης ο Ατρόμητος Ανεμότιας νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Ανδρονικά, ενώ από ένα βαθμό μοιράστηκαν Αναγέννηση Γέρας και Απόλλων Δαφίων στο μεταξύ τους παιχνίδι. Τέλος, δεν διεξήχθη η αναμέτρηση του Οδυσσέα Ελύτη με την Φίλια.

Μεσότοπος – Αετός 0-6

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν συνάντησε ο Αετός στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Μεσότοπο, νικώντας με το εμφατικό 0-6. Το δρόμο προς την εύκολη επικράτηση άνοιξε στα πρώτα λεπτά ο Χρυσάφης με κεφαλιά, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμα τρία τέρματα με τους Πετρουζέλλη, Αλαγιάννη και Σεφουλάι, με το 0-4 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και ενώ όλα είχαν κριθεί, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές με τον Αετό να βρίσκει άλλα δύο γκολ από τους Καπταγιάννη και Τοπάλι, που διαμόρφωσαν το τελικό 0-6. Να σημειωθεί ότι προς το τέλος του αγώνα, ο Μεσότοπος έχασε πέναλτι με τον Κρασόπουλο (απέκρουσε ο Κάμπερ). Η ομάδα των Λουτρών συνεχίζει με το απόλυτο των νικών, έχοντας διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της.

Διαγόρας – Προοδευτική 1-0

Τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Διαγόρα, αυτή τη φορά επί της Προοδευτικής, με 1-0. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής που είχε περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλο, πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 15ο λεπτό με μονοκόμματο σουτ του Βασίλη Καβαλίκα, μετά από έξοχη σέντρα του Ευαγγελέλλη.

Πριν από το γκολ ο Διαγόρας, δημιούργησε ευκαιρίες με τους Τριλιανό και Δρακούλη, ενώ μετά το γκολ απείλησε ξανά με τον Τριλιανό και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Σεκού και Τσακίρη. Από πλευράς Προοδευτικής η καλύτερη στιγμή της στο ματς ήταν στο δεύτερο μέρος, ένα σουτ από τον Καραγιάννη που μπλόκαρε σταθερά ο Κουμπάς.

Αιγέας – Αρίων Μήθυμνας 7-1

Σαρωτικός ήταν ο Αιγέας, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 7-1 του Αρίωνα Μήθυμνας. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής, με την ομάδα του Πλωμαρίου να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί που είχε πριν από το παιχνίδι. Ο Αιγέας προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο με δύο γκολ του Ανγκόλι και ένα του Καραμπέτσου. Στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Γιώργου Κουτρομπίλα, βρήκε δίχτυα άλλες τέσσερις φορές με τους Μάριο Τοπάλι, Γιαννάκη, Μερτζάνη και Ναυπλιώτη. Το γκολ της τιμής για τον Αρίωνα σημείωσε ο νεαρός Ζούζι.

Όλυμπος – Κεραυνός 1-0

Ένα γκολ από τον Βλάση Ματθαίου ήταν αρκετό για να δώσει στον Όλυμπο τους τρεις βαθμούς στο παιχνίδι με τον Κεραυνό. Το τέρμα από τον δυναμικό μέσο σημειώθηκε στο 25΄ με την ομάδα της Αγιάσου, πάντως, να δημιουργεί και άλλες ευκαιρίες για γκολ, δίχως ωστόσο να τα καταφέρει. Ο Κεραυνός με την σειρά του προσπάθησε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Παπαλόπουλου, όμως οι αμυντικοί του Ολύμπου είχαν κλείσει καλά τους χώρους.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Ανδρονικάς 2-1

Ατρόμητος Ανεμότιας και Ανδρονικάς ήθελαν μόνο τη νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι, μιας και βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Αυτό αποδείχθηκε και στον αγωνιστικό χώρο με την ομάδα των Παρακοίλων να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Γιώργο Σαμπάνη. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος γύρισε το ματς με δύο γκολ του Μάκη Σαμπάνη ο οποίος χάρισε στην ομάδα του μία σημαντική νίκη. Ουσιαστικά η αναμέτρηση κρίθηκε από τα αδέρφια Σαμπάνη, που σημείωσαν όλα τα γκολ της αναμέτρησης.

Αναγέννηση Γέρας – Απόλλων Δαφίων 2-2

Ματσάρα με τα όλα της έγινε στον Παπάδο ανάμεσα σε Αναγέννηση Γέρας και Απόλλων Δαφίων με το τελικό 2-2 να μην αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 στο 4ο λεπτό με τον Ιάκωβο Βαβλαδέλλη, ωστόσο η απάντηση από πλευράς Γέρας ήρθε άμεσα από τον Γιαβρούδη. Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων προηγήθηκε ξανά με σκόρερ αυτή την φορά τον Καλογήρου, με την Γέρα να σώζει το βαθμό στις καθυστερήσεις με τον Γιώργο Μανούσο. Από πλευράς Απόλλωνα, που πήρε τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιάννης Αλεξίου.